ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان "آسمان باز" | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:298376
پ

ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان “آسمان باز”

وزیر امور خارجه و سفیر سابق روسیه در واشنگتن معتقدند: خارج شدن احتمالی آمریکا از پیمان “آسمان باز”، ادامه سیاست بی‌توجهی به توافقات بین‌المللی و ضربه دیگری به سیستم تامین ثبات راهبردی وارد خواهد کرد.

ابراز تأسف روسیه از خروج احتمالی آمریکا از پیمان "آسمان باز"

به گزارش افق آنلاین به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه معتقد است که خروج احتمالی ایالات متحده از توافق مربوط به «آسمان باز» باعث نگرانی بوده و اقدامی غم‌انگیز خواهد بود.

لاوروف در پاسخ به سوال خبرنگاران در این باره گفت: «من همین چند لحظه پیش اطلاعات منتشره در این باره را می‌خواندم. چنین اقدامی از سوی آمریکا می‌تواند تاثیر منفی بر روند اوضاع گذاشته و تنها می‌توان در این صورت ابراز تاسف کرد.»

روز گذشته نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» خبر داد که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا سند مربوط به تصمیم ایالات متحده برای خروج از پیمان “آسمان باز” را امضاء کرده است. البته تصمیم گیری نهایی در این باره هنوز بطور رسمی اعلام نشده است.

پیش از این در اوایل ماه اکتبر، “الیوت انگل” رئیس کمیته امور بین الملل مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از خروج احتمالی واشنگتن از این پیمان خبر داده بود.

پیمان “آسمان باز” در ماه مارس سال ۱۹۹۲ در هلسینکی، پایتخت فنلاند توسط رهبران ۲۳ کشور عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا به امضاء رسید. هدف از این توافق، تقویت اعتماد بین این کشورها از طریق اجرای مکانیسم پروازهای هوایی-نظارتی برای کنترل اقدامات نظامی کشورهای عضو بود.

“سرگئی کیسلیاک” سفیر سابق روسیه در آمریکا و عضو کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) نیز در این باره یادآور شد، امکان خروج آمریکا از پیمان “آسمان باز”، ضربه دیگری به سیستم تامین ثبات راهبردی در جهان  وارد خواهد کرد.

وی گفت: «متاسفانه من از این تصمیم آمریکا تعجب نکرده‌ام، برای اینکه چنین تصمیمی در راستای ادامه خط مشی کنونی دولت آمریکاست. ما همواره شفافیت اقدامات در این زمینه را مورد تاکید قرار داده و علاقه مند هستیم تا روابط بین کشورهای ما شفاف و قابل پیش بینی باشد و پیمان “آسمان باز” دقیقاً با این هدف اجرا می‌شود. و اگر آمریکا تصمیم قطعی برای خروج از این توافقنامه را بگیرد، اقدام دیگری در جهت ضربه زدن به سیستم تامین ثبات و امنیت بین المللی خواهد بود.»

تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید