ناکامی‌های دولت روحانی در تحقق برنامه ششم به روایت آمار + نمودار | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:298202
پ

ناکامی‌های دولت روحانی در تحقق برنامه ششم به روایت آمار + نمودار

مقایسه عملکرد دولت روحانی در سال ۹۷ با اهداف برنامه ششم توسعه در این سال نشان از ناکامی این دولت در تحقق اهداف برنامه در شاخص های نرخ رشد اقتصادی، تورم، بیکاری و ضریب جینی دارد.

ناکامی‌های دولت روحانی در تحقق برنامه ششم به روایت آمار + نمودار

به گزارش افق آنلاین ، مرکز آمار ایران گزارشی از مقایسه شاخص‌های منتخب اقتصادی برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور با عملکرد سال ۱۳۹۷ منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، در برنامه ششم توسعه برای محصول ناخالص داخلی متوسط رشد سالانه ۸ درصد پیش‌بینی شده است؛ ولی این شاخص در سال ۱۳۹۷ رقم ۴٫۹- درصد را نشان می‌دهد.

همچنین متوسط نرخ تورم پیش‌بینی شده برای سال‌های برنامه ۸٫۸ درصد است؛ در حالی که این شاخص در سال ۱۳۹۷ رقم ۲۶٫۹ درصد را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، برای نرخ بیکاری متوسط ۱۰٫۲ درصد در طول برنامه پیش‌بینی شده است؛‌ ولی این شاخص در سال ۱۳۹۷ رقم ۱۲٫۰ درصد را نشان می‌دهد.

همچنین پیش‌بینی ضریب جینی برای سال آخر برنامه (۱۴۰۰) ۰٫۳۴ است؛ در حالی که این شاخص در سال ۱۳۹۷ رقم ۰٫۴۰۹۳ را نشان می‌دهد ( که نشان از فاصله زیاد با هدف برنامه دارد).

پیش‌بینی برنامه ششم توسعه برای نسبت مالیات به محصول ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۶ رقم ۷٫۴ درصد بوده است؛‌ این شاخص در سال ۱۳۹۶ رقم ۶٫۸ درصد را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، پیش‌بینی برنامه ششم توسعه برای نسبت منابع نفتی به کل منابع دولت در سال ۱۳۹۶ رقم ۳۴٫۷ درصد بوده است؛ این شاخص در سال ۱۳۹۶ رقم ۲۸٫۷ درصد را نشان می‌دهد.

همچنین پیش‌بینی برنامه ششم توسعه برای نسبت درآمدهای مالیاتی به کل منابع دولت در سال ۱۳۹۶ رقم ۳۵٫۲ درصد بوده است؛ این شاخص در سال ۱۳۹۶ رقم ۳۶٫۲ درصد را نشان می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 + = 49

کلید مقابل را فعال کنید