"/> انتقال آب دریای خزر و بحران سرمایه‌های اجتماعی در ایران | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:297899
پ
صادق زیباکلام

انتقال آب دریای خزر و بحران سرمایه‌های اجتماعی در ایران

این فقط از منظر سیاسی نیست که با بحران سرمایه اجتماعی روبرو شده ایم،این بحران دارد وارد حوزه های دیگر هم شده است.

Image result for ‫صادق زیباکلام‬‎

این فقط از منظر سیاسی نیست که با بحران سرمایه اجتماعی روبرو شده ایم،این بحران دارد وارد حوزه های دیگر هم شده است.

اختلاف نظری پیش آمده پیرامون انتقال آب دریای خزر به سمنان. مسئولین موافق هستند، اما عده‌ای معتقدند به محیط‌زیست آسیب می‌رساند. حق با کدام است؟
چندروز پیش در جلسه‌ای بودم درخصوص بحران زباله سراوان رشت و شمال کشور مسئولین پیرامون راه حل‌شان که روش سوزاندن زباله با همکاری چینی‌ها بود توضیح می‌دادند. اما من تمام مدت صورت دکتر هایده‌شیرزادی و همسر آلمانیش جلوی چشمم بود که در کارخانه بازیافت زباله‌شان در کرمانشاه و درحالیکه هزاران مگس از تخم چشمشان بالا می‌رفت داشتند بجای سوزاندن زباله‌ها،آنهارا تفکیک می‌کردند. خشک‌ها را بازیافت می‌کردند و ترها را تبدیل به کود ارگانیک.

کدام‌روش درست است؟  اتوبان تهران شمال قرار است زمان سفر را نصف کند و محاسن دیگر.اما عده‌ای می‌گویند به محیط‌زیست آسیب جدی می‌رساند. مسئولین اما می‌گویندآسیبی وارد نمی‌شود.
کدام درست می‌گویند؟  یک مرجع اصلی برای این‌گونه داوری‌ها سازمان محیط‌زیست است. اما تتمه اعتباری که جناب عیسی کلانتری برایم داشت بعد از مصاحبه شان پیرامون علت بستن «مدارس_طبیعت» از بین رفت. فرمودند از جمله آموزش‌های ناصواب در این مدارس یکی هم این بوده که به‌دانش‌آموزان آموزش داده می‌شده که سگ و گربه را خواهر و برادر بدانند.

محیط زیست به‌کنار که کارنامه ایران در حفظ و حراست از آن اسفناک است، در موارد دیگر هم میزان اعتماد به آنچه مسئولین می‌گویند خیلی بالا نیست. همین داستان لردگان و عدم پذیرش پاسخ‌های مسئولین یا وقتی مسئولین از مردم درخواست کردند کسانی که نیاز ندارند برای  دریافت یارانه ثبت نام  نکنند، نود درصد مردم بی اعتنا به درخواست مسئولین ثبت نام کردند.
نزول این در جه از سرمایه اجتماعی جای تامل دارد.  شاید سخنی به‌گزاف نرفته باشد اگر گفته شود که این فقط از منظر سیاسی نیست که با بحران سرمایه های اجتماعی روبرو شده‌ایم، بلکه بحران بی‌اعتمادی به‌تدریج دارد به حوزه‌های تخصصی هم می‌رسد.

استاد دانشگاه تهران
* نقل از صفحه اینستاگرام نویسنده

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید