در موزه علوم لندن نمونه‌های از قدیمی‌ترین اعضای مصنوعی نگهداری می‌شوند که قدمت قدیمی‌ترین نمونه موجود به دو هزار و ۷۰۰ سال قبل باز می‌گردد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بخشی از موزه علوم لندن به مراحل تکاملی ساخت پروتز یا اعضای مصنوعی بدن انسان اختصاص داده شده است.

در متون قدیمی هند که متعلق به ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد است، از پای مصنوعی فلزی سخن گفته شده است که اولین مستندات درخصوص تولید پروتز در دوران باستان محسوب می شود.

قدیمی ترین پروتز موجود در این موزه انگشت پای مصنوعی متعلق به ۷۱۰-۹۵۰ سال پیش از میلاد است که در مقبره یک مومیایی زن مصر باستان توسط باستان شناسان کشف شده و جزء نخستین نمونه‌ها محسوب می‌شود.

مدلی از قدیمی ترین پای مصنوعی جهان نیز که در ایتالیا کشف شده بود، در این موزه به نمایش گذاشته شده است. قدمت این پروتز به ۳۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. نمونه اصلی در جریان جنگ جهانی دوم از بین رفت و مدلی از روی عکس‌های پروتز اصلی ساخته شده و در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته است.

از دیگر پروتزهای موجود دو دست مصنوعی متعلق به سال های ۱۵۰۰ و ۱۸۴۰ میلادی است که کاربرد بیشتر فلز برای تولید پروتز را نشان می‌دهد.