رئیس پلیس راه کشور گفت: توقیف و ضبط خودرو و گواهینامه، در انتظار متخلفان حادثه ساز است.
سرهنگ مهماندار در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود: نوروز گذشته، همکاری بسیار نزدیکی میان مردم و پلیس برقرار و موجب کاهش ۵ درصدی تلفات سوانح رانندگی شد.
وی گفت: انتظار داریم امسال با توجه به اجرای قانون جدید، برخورد با متخلفان رانندگی و اقدامات فرهنگی تعداد تخلفات و تخلفات مخاطره آمیز و حادثه خیز در نوروز کاهش یابد.
سرهنگ مهماندار افزود: کمترین بی توجهی و بی دقتی در رانندگی می تواند شادی های نوروز را تلخ کند و مسافران نوروزی باید برای حفظ سلامتی خود و دیگران قانون و مقررات رانندگی را رعایت کنند.
وی بستن کمربند ایمنی همه سرنشینان خودرو (صندلی عقب و جلو)، استفاده از کلاه ایمنی برای راکبان موتورسیکلت و تردد در محورهای مجاز، عدم تجاوز به چپ و سبقت غیرمجاز را از رانندگان به ویژه در راههای برون شهری خواستار شد.
رئیس پلیس راه کشور گفت: در نوروز امسال با متخلفان حادثه ساز برخورد قاطعانه و سختگیرانه خواهد شد و اگر بخواهند گواهینامه و خودروی آنان توقیف و ضبط نشود، باید قانون را رعایت کنند.
سرهنگ مهماندار سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، تجاوز به چپ ، حرکات مارپیچ و آکروباتیک، دور زدن در مناطق ممنوع و حرکت با دنده عقب در آزادراهها را از جمله تخلفات حادثه ساز دانست و افزود: ارتکاب همزمان دو تخلف حادثه ساز، موجب توقیف خودرو می شود.
وی گفت: مسافران قبل از سفر از وضع راه با شماره تلفن ۸۸۲۵۵۵۵۵ مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک ناجا مطلع شوند.
سرهنگ مهماندار افزود: رانندگان حتما در ایام نوروز با حالت خستگی و خواب آلودگی رانندگی نکنند و قبل از سفر استراحت کافی داشته باشند، زیرا علت اینکه عده زیادی از هموطنان که پارسال جان خود را در تصادفات رانندگی از دست دادند؛ خستگی و خواب آلودگی رانندگان بوده است.
وی مدیریت زمان، تعیین نوع راه و توجه به نکات ایمنی را در انجام سفرهای آرام و ایمن مهم دانست و گفت: بیشترین حجم سفر در روزهای آغاز و پایان تعطیلات است و مسافران باید با مدیریت سفر، از حجم ترافیک بکاهند.