حجم گاز کشف‌شده معادل یک فاز پارس جنوبی است /جزئیات کشف میدان گازی جدید | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:296823
پ

حجم گاز کشف‌شده معادل یک فاز پارس جنوبی است /جزئیات کشف میدان گازی جدید

پس از چندین سال تلاش‌های مجدّانه کارشناسان مدیریت اکتشاف، احتمال وجود ذخایر غنی هیدروکربوری در ناحیه ارم مورد تأیید واقع شده و به‌منظور شناخت دقیق‌تر و ارزیابی‌های فنی پروژه‌های لرزه‌نگاری، ثقل و مغناطیس‌سنجی در ناحیه اجرا و در نهایت اقدام به علامت‌گذاری محل چاه شد.

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت جزئیات کشف میدان گازی جدید را اعلام کرد.

جزئیات کشف میدان گازی جدید/ حجم گاز کشف شده معادل یک فاز پارس جنوبی است

به گزارش افق انلاین ، رضا دهقان معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت در مراسم اعلام کشف میدان گازی جدید اظهار داشت: در مردادماه سال جاری کشف میدان گازی ارم توسط تیم فنی و کارشناسی مدیریت اکتشاف تأیید شد.

وی افزود: این میدان گازی جدید در فاصله ۲۰۰کیلومتری جنوب شیراز، ۶۰کیلومتری شمال عسلویه و ۲۵کیلومتری جنوب‌باختری شهرستان خنج قرار دارد و از اثبات یکپارچه بودن دو تاقدیس، دنگ و باغون که در سازندهای گنگان و دالان بالایی با یکدیگر مرتبط بوده و مخزن گازی یکپارچه‌ای به‌طول ۵۰ کیلومتر و پهنای متوسط پنج کیلومتر را به‌وجود آورده، تشکیل شده است.

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: پس از چندین سال تلاش‌های مجدّانه کارشناسان مدیریت اکتشاف، احتمال وجود ذخایر غنی هیدروکربوری در ناحیه ارم مورد تأیید واقع شده و به‌منظور شناخت دقیق‌تر و ارزیابی‌های فنی پروژه‌های لرزه‌نگاری، ثقل و مغناطیس‌سنجی در ناحیه اجرا و در نهایت اقدام به علامت‌گذاری محل چاه شد.

وی ادامه داد: عملیات ساخت جاده دسترسی به‌طول شش کیلومتر و احداث سلر و محوطه چاه انجام و سپس عملیات حفاری در تیرماه ۱۳۹۷ آغاز شد و پس از ۹ ماه با عبور از لایه‌های رسوبی مشتمل بر سنگ آهک، دولومیت، شیل، مارون، گچ و ماسه‌سنگ در عمق ۴۶۳۲متری به اتمام رسید.

دهقان با بیان اینکه “پس از اخذ و تفسیر نمونه‌های پتروفیزیکی و انجام لایه‌آزمایی وجود گاز طبیعی در سازندهای مخزنی کنگان و دالان در میدان ارم اثبات شد”، گفت: براساس محاسبات انجام‌شده، حجم گاز درجا در این مخزن بالغ بر ۱۹ هزار میلیارد فوت‌مکعب است که بیش از ۱۳ هزار میلیارد فوت‌مکعب آن قابل استحصال است که این حجم تقریباً معادل یک فاز میدان گازی پارس جنوبی است.

وی افزود: نتایج آزمایشات نشان می‌دهد سیال مخزن کنگان و دالان بالایی حاوی گاز میعانی با درجه ای‌پی‌آی ۴۹ و میزان سولفید هیدروژن در گاز برابر ۸۰۰ پی‌پی‌ام و افق دالان پایینی دارای گاز میعانی، سبک و شیرین با درجه ای‌پی‌آی معادل ۵۰ و میزان سولفید هیدروژن در گاز برابر ۴۵ پی‌پی‌ام است که نشان از یک گاز بسیار مرغوب است.

معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: همجواری میدان ارم با میادین گازی شانول و هما در نزدیکی پالایشگاه گاز پارسیان و وجود زیرساخت‌های مناسب سبب می‌شود توسعه این میدان گازی برای جبران افت تولید این میدان و تأمین خوراک پایدار پالایشگاه گازی پارسیان مورد توجه قرار گیرد که از این مقدار گاز قبلاً به‌میزان ۳۶۰۰ میلیارد فوت‌مکعب در قالب میدان گازی باغون اعلام کشف شده بود.

تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید