باور کنیم بیکاری ۲ درصد کم شد ؟ | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:296586
پ

باور کنیم بیکاری ۲ درصد کم شد ؟

مدیرکل جمیت مرکز آمار ایران درباره دلایل کاهش حدود ۲ درصدی نرخ بیکاری در تابستان ۹۸ توضیح داد و گفت: آنچه اعلام می کنیم شاید در حد یک خانوار مشاهده نشود، ولی گزارش بیکاری بر اساس استانداردهای معتبر جهانی تهیه می شود.

علی اکبر محزون، مدیرکل جمعیت مرکز آمار ایران درباره کاهش حدود ۲ درصدی نرخ بیکاری در تابستان امسال در مقایسه با تابستان سال گذشته گفت: بیکاری یکی از شاخص های کلان اقتصادی است که در برنامه های توسعه ای کشور به آن پرداخته و هدف گذاری می شود. اینکه چه حجمی از کار در کشور تولید شده است نیز بررسی می شود.

 

وی افزود: از سال ۱۳۳۵ اولین سرشماری در ایران انجام شد. از سال ۷۶ یک طرح آماری ویژه با عنوان طرح اشتغال و بیکاری در مرکز آمار تدوین شد و از سال ۸۴ به بعد نیز طرح آمارگیری نیروی کار آغاز شد که هنوز هم ادامه دارد.محزون ادامه داد: این طرح مبتنی بر استانداردی که از سال ۱۹۸۳ در سازمان جهانی کار یعنی حدود ۳۶ سال پیش در سیزدهمین کنفرانس آمارشناسان کار در دنبا مصوب شد و آنقدر پایه علمی قوی داشت که تا کنون تغییرات جزئی داشته و ملاک همه کشورهای دنیا است، انجام می شود.

 

وی ادامه داد: برای تهیه گزارش فصلی بیکاری، در سال به یک درصد خانوارها مراجعه می کنیم، که این میزان را در فصل ها تقسیم می کنیم، به طور متوسط در هر فصل به ۲۵صدم درصد خانوارها مراجعه می کنیم. اگر ۲۴ میلیون خانوار داشته باشیم، در یک فصل به ۲۴۰هزار خانوار مراجعه می کنیم، در کشورهای  دیگر هم همینطور است.

 

محزون بیان کرد: آلمان و فرانسه هم در هر فصل به طور متوسط به ۲۵ صدم درصد مراجعه می کنند. کشوری مانند انگلستان به ۳۳ صدم درصد مراجعه می کند. ترکیه هم به طور متوسط به ۲۲صدم درصد از خانوار مراجعه می کنند. این حجم از نمونه کافی است تا به شاخص های کلیدی بازار کار دست پیدا کنیم. البته اعتبار زیادی هم نیاز است. حدود ۵۰ سوال از خانوار می شود. از ابعاد مختلف از خانوار سوال می شود و در قالب طرح های مدرن است. بعد از طی ۱۸ فرایند پردازش، نتایج استخراج و اعلام می‌شود.

 

وی ادامه داد: آمارگیری از ۱ درصد خانوارهای کشور در سال انجام می‌گیرد و از هر خانوار ۵۰ سؤال پرسیده می‌شود و بعد از طی ۱۸ فرایند پردازش، نتایج استخراج و اعلام می‌شود. مدیر کل جمیت سازمان آمار درباره نتایج آمار بیکاری در تابستان امسال گفت: نرخ بیکاری کشور در تابستان امسال از ۱۲٫۳ سال گذشته به ۱۰٫۵ درصد رسیده است.

 

محزون گفت: آنچه درباره نرخ بیکاری بررسی و در سطح کلان قابل مشاهده است، شاید در حد یک خانوار مشاهده نشود. از مجموع جمعیت فعال که به شاغلین و بیکاران تقسیم می شوند، حدود ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر یعنی ۸۹ و نیم درصد در تابستان سال ۹۸ شاغل بودند و ۱۰ و نیم درصد یعنی حدود دو میلیون و ۸۹۴ هزار نفر بیکار بودند.

 

در مجموع، ​در تابستان امسال ۸۴۴ هزار نفر به جمع شاغلان اضافه شد. البته گونه های مختلف شغل وجود دارد. عده ای کار فصلی دارند. افرادی هستند که ماهیانه شغل دارند. اگر بخواهیم ۴۴ ساعت کار کردن در هفته را ملاک قرار دهیم، در هفته مرجع اگر ۴۴ ساعت مبنا باشد، حتی اگر یک ساعت در هفته مرجع کار کرده اند، شاغل محسوب می شوند. مدیر کل جمعیت مرکز آمار بیان کرد: افرادی هستند که بیشتر از ۴۴ ساعت و عده ای کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می کنند. برآیند این میزان متوسط ۴۴ساعت کار کردن در هفته است.

 

وی گفت: اگر افرادی که کمتر از ۴۴ساعت در هفته کار می کنند را محاسبه نمی کردیم، بخشی از نیروی کار در جامعه را در محاسبات از دست داده بودیم. حدود ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت کشور در سن ۱۵ سال به بالا هستند. یعنی حدود ۷۳درصد جمعیت کشور در سن کار قرار دارند. از ۶۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در تابستان امسال حدود ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر مشارکت اقتصادی داشتند یعنی وارد بازار کار شده اند. اعم از شاغل و جویای کار که این میزان حدود ۴۴٫۹درصد است. حدود ۵۵درصد اصلاً وارد بازار کار نمی شوند یا خانه دار هستند یا در حال تحصیل بدون شغل هستند و یا بازنشسته هستند.

 

محزون گفت: از ۲۷ میلیون  و ۶۰۰ هزار نفر حدود ۲۴ میلیون و ۷۵۱ هزار نفر یعنی ۸۹ و نیم درصد در تابستان سال ۹۸ شاغل بودند و ۱۰ و نیم درصد یعنی حدود دو میلیون و ۸۹۴ هزار نفر بیکار بودند. ۶۱ درصد از ۲۴میلیون و ۷۵۱ هزار نفر بیشتر از ۴۴ساعت در هفته کار کرده اند.

 

مشرق

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید