“محمد سعد الکتاتنی” رئیس پارلمان مصر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره، اعلام کرد که در قضیه لغو ممنوعیت سفر متهمان آمریکایی پرونده سازمان‌های خارجی فعال در مصر و حمایت مالی آنها از موسسات و نهادهای مدنی مصر از نخست وزیر و وزرای مربوطه یا هر مسئول دیگری که با این قضیه در ارتباط بوده است، سوال و در صورت اثبات اتهام بی‌تردید مجازات خواهد شد.

الکتاتنی تأکید کرد: در این میان تشکر یک مقام مسئول آمریکایی از اخوان المسلمون و شورای عالی نظامی مصر در این ارتباط به هدف فتنه انگیزی در مصر صورت می‌گیرد.

رئیس مجلس ملت مصر درباره سفر به کویت نیز اظهار داشت: اولین سفر خارجی پس از انتخاب وی به ریاست مجلس ملت مصر صورت می‌گیرد و به این ترتیب وی در هجدهمین کنفرانس اتحادیه پارلمانی عرب شرکت می‌کند که از امروز و به مدت سه روز در کویت برگزار می‌شود.

وی درباره قضیه متهمان خارجی پرونده فعالیت سازمان‌های خارجی در مصر گفت که در این‌باره هیچ قرارداد یا توافق محرمانه‌ای صورت نگرفته، اما این موضوع به جایگاه و موقعیت مصر لطمه می‌زند و جریان امور در کشور باید شفاف و آشکار باشد و من ایمان دارم که دستگاه قضائیه مصر دستگاه پاک و درستی است،‌ حال در این میان اگر افرادی دست به اقداماتی زدند، نمی‌توان تمام دستگاه را زیر سوال برد.

الکتاتنی افزود: از اینکه در مجلس انجام وظیفه می‌کنیم باید بگویم که قصد داریم از تمام قوانین موجود و اختیاراتی که داریم استفاده کنیم تا مسئولان این قضیه را در هر موقعیتی که قرار داشته باشند، مورد بازخواست قرار دهیم و به همین منظور نخست وزیر و وزرای مربوطه به پارلمان فراخوانده و استیضاح خواهند شد و در صورت اثبات دست داشتم هرکس در این قضیه مجازات خواهد شد.

اما درباره اینکه خبرهایی مبنی بر حصول توافق در این‌ ارتباط منتشر شده، رئیس مجلس ملت مصر گفت: نمی‌دانم این توافق چه سود و منفعتی می‌تواند برای مصر داشته باشد و در صورت وجود هرگونه توافق سیاسی نباید آن را پنهان کرد و ملت مصر باید از همه مسائل و قضایا مطلع باشند و این موضوعی است که در این‌باره سوال خواهد شد، چراکه شفافیت پایه و اساس هرکاری در مصر کنونی است و زمان پنهان‌کاری به پایان رسیده و هم اکنون مردم خواهان شفافیت و مشارکت در همه امور هستند.

اما درباره اظهار نظرهای آمریکایی که در این خصوص از شورای عالی نظامی مصر و اخوان المسلمون پس از سفر این متهمان به آمریکا تشکر شده بود، الکتاتنی گفت: بی‌تردید این اظهار نظرها در چارچوب سیاست‌های آمریکا جهت فتنه انگیزی و ایجاد شکاف در میان مصری‌ها صورت می‌گیرد و در این‌باره دولت آمریکا باید واضح و آشکار بگوید که چه کسی از شورای عالی نظامی و اخوان المسلمون با آن به گفتگو نشسته است، تا جامعه بین المللی و افکار عمومی دریابد، چه کسی یا کسانی در پس این قضیه قرار دارند.