نخست وزیر کشور همسایه گرینلند پذیرای معاون ترامپ نخواهد بود | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:292267
پ

نخست وزیر کشور همسایه گرینلند پذیرای معاون ترامپ نخواهد بود

همزمان با تنش پیش آمده میان دانمارک و آمریکا بر سر طرح ترامپ برای خرید جزیره گرینلند، نخست وزیر ایسلند قرار نیست از معاون رئیس جمهور آمریکا استقبال کند.

به گزارش افق انلاین به نقل از هیل، «کاترین ژاکوبسدوتیر» اعلام کرد در زمان سفر ماه آینده «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا به ایسلند در در پایتخت نخواهد بود. وی علت این امر را همزمان شدن برنامه کاری وی با حضور پنس اعلام کرده است.

خانم ژاکوبسدوتیر به برگزاری کنفرانس «شورای اتحادیه تجاری نوردیک» در مالموی سوئد اشاره کرده و گفته قرار است در این نشست مهم کشورهای حوزه نوردیک سخنرانی مهمی ارائه کند.

این خبر در حالی منتشر شده که طرح پیشنهاد خرید جزیره گرینلند توسط رئیس جمهور آمریکا با واکنش منفی شهروندان و سیاستمداران دانمارک روبرو شد و دونالد ترامپ در پاسخ به این واکنش‌ها سفر خود به کپنهاگ را به تعویق انداخت.

مته فردریکسن نخست وزیر دانمارک در واکنش به اظهارات ترامپ ابراز امیدواری کرده بود که طرح خرید جزیره گریلند توسط رئیس جمهور آمریکا جدی نباشد. او چنین پیشنهادی را دور از واقعیت خوانده بود. تکرار پیشنهاد خرید جزیره گرینلند به وسیله ترامپ که سابقه تاریخی دارد در میان دیگر سیاستمداران و شهروندان دانمارک نیز با ناباوری و مخالفت شدید روبرو شده و واکنش‌های منفی زیادی به همراه داشته است.

معاون ترامپ قرار است در سفر پیش روی خود به ایسلند (۱۳ شهریور) درباره جایگاه راهبردی و ژئوپلتیکی ایسلند در رابطه با قطب شمال و تلاش‌های ناتو رایزنی کند.

در عین حال نخست وزیر ایسلند گمانه‌زنی رسانه‌ها مبنی بر اینکه عدم حضورش در این کشور به هنگام حضور معاون رئیس جمهور آمریکا به دلیل تنش اخیر میان دانمارک و ایالات متحده است را رد کرد.

جزیره گرینلند منطقه خودگردانی تحت حاکمیت دانمارک است که در آب‌های اقیانوس منجمد شمالی قرار دارد. بخش بزرگی از این جزیره یخ‌زده و غیرمسکونی است. وجود منابع معدنی و ذخایر نفت و گاز در این منطقه، جزیره گرینلند را برای بسیاری از کشورها جذاب کرده است.

تسنیم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید