با دادخواست ایرانیان به خاطر آزادی سرویس های نرم افزاری گوگل برای ایران و پرسش یک خبرنگار ایرانی، از اریک اشمیت عضو هیئت مدیره گوگل در کنفرانس خبری گوگل در کنگره موبایل بارسلونا، گوگل برخی از افزونه های کروم را برای ایرانیان آزاد کرد.

به گزارش گروه خواندنی های مشرق به نقل از فارنت، به دنبال دادخواست ایرانیان به خاطر آزادی سرویس های نرم افزاری گوگل برای ایرانیان و پرسش خبرنگار ایرانی از اریک اشمیت عضو هیئت مدیره گوگل در کنفرانس خبری موبایل بارسلونا، گوگل برخی از افزونه های کروم را برای ایرانیان آزاد کرد.

اریک اشمیت در واکنش به این درخواست مشورت کوتاهی با وکیل حقوقی شرکت گوگل انجام داد و در پاسخ گفت هر چند که من با شما هستم اما این محدودیت‌ها از طرف دولت آمریکا تعیین می‌شوند و ما نقشی در این تصمیم‌گیری نداریم.

سرانجام پس از کش و قوس های کوتاه و مشورت با دیگر مدیران گوگل تصمیم بر آن شد که  برخی کاربردهای مرور گرکروم برای ایرانیان آزاد شود.


گوگل! بد ذات نباش
اجازه بده ایرانی ها از امکانات تو استفاده کنند

گوگل در وبلاگ رسمی فارسی خود نوشت:

“ما پرسش‌هایی دریافت می‌کردیم درباره اینکه چرا امکان دسترسی به برخی از محصولات Google در ایران وجود ندارد. همانطورکه در گذشته بیان کرده‌ایم، ما به دلیل اینکه به‌عنوان یک شرکت آمریکایی ملزم به تبعیت از قوانین ایالات متحده هستیم، با محدودیت‌هایی برای ارائه محصولات به کاربران ایرانی روبرو می‌باشیم.

در این پست می‌خواهیم به اطلاع کاربران ایرانی برسانیم که به‌تازگی برنامه‌های افزودنی Chrome‏ (Chrome extensions) را به لیست محصولاتی که برای دانلود از ایران دردسترس می‌باشند افزوده‌ایم (با مطابقت کامل با قوانین کنترل‌کنندهٔ صادرات و برنامه‌های تحریم).

محصولات ما به ‌گونه‌ای خاص طراحی شده‌اند تا به مردم دنیا کمک کنند که نو‌آوری کنند، ارتباط برقرار کنند، تبادل نظر نمایند و برای اطلاعات جستجو کنند. و ما باور داریم که دسترسی به محصولات بیشتر به معنای انتخاب بیشتر، آزادی بیشتر و درپایان توان بیشتر برای مردم ایران و تمام دنیا است.”