ترامپ ماموریت سناتور آمریکایی برای دیدار با ظریف را تایید نکرد | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:289386
پ

ترامپ ماموریت سناتور آمریکایی برای دیدار با ظریف را تایید نکرد

 رئیس جمهوری آمریکا خبر منتشر شده در برخی رسانه‌های آمریکایی مبنی بر واگذاری مأموریت به سناتور راند پال برای دیدار با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تأیید نکرد.

 رئیس جمهوری آمریکا خبر منتشر شده در برخی رسانه‌های آمریکایی مبنی بر واگذاری مأموریت به سناتور راند پال برای دیدار با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را تأیید نکرد.

به گزارش افق آنلاین ، دونالد ترامپ روز پنج شنبه در جمع خبرنگاران افزود: من در این زمینه با سناتور پال صحبتی نکرده ام، با او رابطه خوبی دارم و به حرف‌های او گوش می‌دهم اما من چیزی برای او مقرر نکردم.

روز چهارشنبه برخی رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که ترامپ از سناتور جمهوریخواه راند پال که مخالف سیاست‌های ترامپ در قبال فروش سلاح به عربستان سعودی هم هست، خواسته است تا با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجهجمهوری اسلامی ایران که اکنون در نیویورک به سر می‌برد، دیدار و گفت وگو کنند.

ظریف روز گذشته در جمع خبرنگاران تصریح کرده بود: سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه مردم ایران را مصداق تروریسماست و ما با تروریست ها مذاکره نمی کنیم.

ترامپ در تکرار اظهارات پیشین خود درباره جمهوری اسلامی ایران، ادامه داد: از نظر من ایران نسبت به زمانی که به کاخ سفید آمدم کشوری بسیار متفاوت شده است. آنها در ۱۴ نقطه می‌جنگیدند. آنها عامل مشکل در یمن، سوریه و عراق بودند و اکنون بسیار متفاوت شده است.

رئیس جمهوری آمریکا با این ادعا که ایران از عراق و بسیاری جاهای دیگر در حال خروج است، اضافه کرد: آنها به خاطر علاقه ما این کار را نمی‌کنند، به خاطر این است که پولی ندارند. اقتصاد آنها به خاطر تحریم بسیار آسیب دیده است.

این اعتراف ترامپ در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در نشستسازمان ملل متحد به نیویورک آمده است در گفت وگو با رسانه‌ها، تاکید کرده بود: هدف این نوع تحریم ها که تروریسم اقتصادی است، شهروندان عادی ایران هستند.

ترامپ که به گفته سفیر پیشین انگلیس تنها به این دلیل که توافق هسته‌ای دارای امضای باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا بود و به خاطر روحیه نژادپرستانه از آن خارج شد، اظهار کرد: توافق هسته‌ای اوباما در بسیاری موارد فاجعه بار بود، که یکی از مهم‌ترین آنها پایان یافتن محدودیت‌های آن در زمان بسیار کوتاه است.

وی در اظهاراتی عجیب اضافه کرد: شما نمی‌توانید یک توافق کوتاه مدت برای کشور داشته باشید، شما باید توافقی ۱۰۰ ساله ببندید. آنها در مدت کوتاهی می‌توانند به سمت سلاح اتمی بروند و این به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

رئیس جمهوری آمریکا اظهار کرد: همچنین این توافق به آنها اجازه فعالیت موشک بالستیک داده بود. اکنون ایران متفاوت شده است، آنها نمی‌توانند نفت بفروشند و ما آن را ممنوع کردیم. حتی کشورهای اروپایی هم اکنون با من موافق هستند. بگذارید ببینیم با ایران چه پیش خواهد آمد.

ترامپ مدعی شد: تنها چیزی که می‌خواهیم، یک توافق منصفانه است. توافق هسته‌ای یک توافق بدی بود چرا که به تصویب کنگره نرسیده بود، ما می‌توانیم کارهای سریعی انجام دهیم یا اینکه صبر کنیم اما من عجله‌ای ندارم.

ایران بارها اعلام کرده است که در میز مذاکره قرار دارند و این آمریکا بود که با خروج از برجام، میز مذاکره را ترک کرد. ایران بارها تاکید کرده است که آمریکا با لغو تحریم ها، می تواند به میز مذاکره بازگردد.

ایرنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

32 − 26 =

کلید مقابل را فعال کنید