پاسخ ربیعی به ادعای دخالت دولت در پرونده قتل همسر نجفی و حذف یارانه نان | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:288941
پ

پاسخ ربیعی به ادعای دخالت دولت در پرونده قتل همسر نجفی و حذف یارانه نان

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما بحث رسیدگی به سیل‌زدگان را هر دو هفته یکبار دنبال می‌کنیم، گفت: ۳ هزار میلیارد تومان برای جبران آسیب‌های زیر ساخت‌های مناطق سیل زده در نظر گرفتیم.

پاسخ ربیعی به ادعای دخالت دولت در پرونده قتل همسر نجفی و حذف یارانه نان

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما بحث رسیدگی به سیل‌زدگان را هر دو هفته یکبار دنبال می‌کنیم، گفت: ۳ هزار میلیارد تومان برای جبران آسیب‌های زیر ساخت‌های مناطق سیل زده در نظر گرفتیم.

به گزارش افق آنلاین به نقل از خبرگزاری ها علی ربیعی سخنگوی دولت صبح امروز (یکشنبه) در نشست خبری اظهار داشت: امروز روز محیط‌بان است و به همه عزیزان تبریک عرض می‌کنم و خوشبختانه در دولت یازدهم لایحه حمایت از محیط‌بانان تصویب شد. از ۲۳ تیرماه ارائه بیمه تکمیلی به محیط‌بانان آغاز شد و باید بگویم تجهیزات و تکنولوژی برای این عزیزان خریداری شده است.

گزیده ای از اظهارات سخنگوی دولت در ادامه می آید؛

*{درباره اینکه مردم نگران هستند تا باتوجه به تحریم‌ها افرادی سودجو به عنوان دورزننده تحریم وارد میدان شوند}: تحریم‌ها شرایطی را ایجاد کرده که بعضاً اقتصاد کشور را تحت تأثیر قرار داده است، اما بیشتر نوسانات ارزی و تورم، ناشی از جنگ روانی آمریکا بوده است. امروز علائم خوبی را در اقتصاد کشور می‌بینیم، تورم ماهیانه کاهش پیدا کرده و ثبات نسبی در بازار ارز بوجود آمده است. همه با هم باید به ایجاد فضای آرام و امنیت روانی داخلی کمک کنند تا ثبات در بازارها ایجاد شود.

امکان اینکه برخی بخواهند از شرایط تحریم سو استفاده کنند، دیگر وجود ندارد

* درست است که آمریکایی‌ها تجارب تحریم‌های قبلی را داشتند که ما را تحریم کنند اما ما هم تجارب تحریم دور قبل را در عدم شکل‌گیری باندهایی که بخواهند از پول مردم جیب خودشان را پر کنند تدابیر بسیاری اندیشیده شده است. به خصوص این اتفاقات در حوزه نفت رخ می‌داد و من اطلاعات دقیق دارم که با همکاری‌هایی که بین دستگاه‌های اطلاعاتی امنیتی و وزارت نفت صورت می‌گیرد، قطعاً شرایطی که بتوانند مانند گذشته از تحریم سو استفاده کنند، دیگر به وجود نخواهد آمد و تمام تلاش آقای زنگنه هم در این جهت دنبال می‌شود.

در خارج از کشور نشسته و اطلاعات ما را به اسرائیل می دهند

*افرادی در برخی از کشورها نشسته‌اند و داخل ایران رصد می‌کنند و اطلاعات ما را به کسانی از جمله رژیم صهیونیستی می‌دهند.

دخالت دولت در پرونده قتل همسر نجفی را تکذیب می کنم

*{درباره اینکه قاضی پرونده نجفی گفته است برخی از دستگاه‌های اجرایی در این پرونده دخالت دارند، شما این موضوع را تایید و یا تکذیب می‌کنید}: ما به تفکیک قوا معتقدیم و در اینکه دولت در امر قضا دخالتی نداشته باشد، اعتقاد داریم.

* اگر دستگاه اجرایی خاصی است اعلام کنند، من این را تکذیب می‌کنم، زیرا حقوق انسان‌ها مطرح است، هم مقتوله و هم آقای نجفی انسان هستند بهترین کار این است که بگذاریم دستگاه قضا کارش را انجام دهد.

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر اقتصاد گفته بود یک بسته حمایتی طراحی کردیم و به دولت دادیم و در حال بررسی است آیا این بررسی به نتیجه رسیده و جزئیات این بسته حمایتی چگونه است}: ۸ هزار و ۴۰۰ میلیون تومان برای سیاست‌های اجتماعی پیش‌بینی کردیم که از این بودجه برای اقشار خاص مانند زنان سرپرست خانوار و مددجویان در نظر گرفته شده است. طبق آخرین آماری که دارم ۱۱ میلیون نفر مشمول دریافت این بسته‌های۳۰۰ هزار تومانی بودند که در ماه مبارک رمضان  همداده شد.

یاران نان حذف نشده است

*{در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها از چه زمانی اجرایی خواهد شد}: ابتدا یک نکته را بگویم روز گذشته گفتند یارانه نان حذف شده است، به هیچ عنوان این اتفاق نیفتاده است و یارانه نان حذف نخواهد شد، آن چه اتفاق افتاد برای آردهای صنعتی بود که اتفاقا به آرد نان تعلق خواهد گرفت. درخصوص حذف سه دهک از دریافت یارانه‌ها باید بگویم به طور سنتی هر اندازه مقدور باشد انجام می‌دهم. سال ۹۴و ۹۵ پنج میلیون از سه دهک حذف کردیم، برنامه جدیدی نیست و همان قبلی است. اما باید تاکید کنم که این اتفاق افتاده است.

*{ درباره اصلاحات صورت گرفته در ساختار اقتصادی و تاثیر آن برای سوخت}: ۴ ماه است که کمیته‌های کارشناسی در این زمینه و موضوع سوخت فعالیت می‌کنند. موضوع سوخت یک جز از یک کل است. در این طرح اصلاح ساختار بودجه ۴ محور اساسی در نظر گرفته شده است. موضوع سوخت به درآمدزایی پایدار بر می‌گردد که یکی از مواردش حذف یارانه‌های پنهان سوخت و انرژی است. اصلاح ساختار نظام بانکی نیز روز گذشته پیش‌بینی شد. ما ۶۰ سال است بودجه‌نویسی داریم ولی هنوز عدالت‌های منطقه‌ای مطلوب نیست و سهم فردی در زابل با تهرانی یکسان نیست. باید به صورت جدی‌تر به سمت عدالت‌های اجتماعی و دهکی حرکت کنیم.

نیازمند سیاست‌گذاری برای زندگی شبانه هستیم

*{درباره اوقات فراغت و برنامه‌های دولت}: وزارت آموزش و پرورش چندین برنامه را برای اوقات فراعت در نظر گرفته است. صداوسیما نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته است اما به طور کلی به سیاست‌گذاری دقیقی برای اوقات فراغت نکرده‌ایم. واقعا شهرهای فاقد سینما و تئاتر و ورزشگاه زندگی شبانه ندارند. ما نیازمند سیاست‌گذاری برای زندگی شبانه هستیم. زندگی شبانه واقعیتی است که باید به طور سالم دنبال شود. کارهای وزارت ارشاد برای گسترش تئاتر و سینماها با وام‌های خرد در حال انجام است. نیازمند برنامه‌ریزی بیشتر هستیم.

جایگاه آقای جهانگیری در دولت سفت و محکم است

*{با اشاره به چگونگی ارتباط دولت با پایگاه نخبگان و اظهارات پیشین جهانگیری}: پیشنهاد من این است که خوانش نکنیم، جایگاه آقای جهانگیری در دولت سفت و محکم است. سامان سیاسی ما بر اساس نهادهای میانجی به طور کلی ضعیف است و ارتباطی با دولت‌ها ندارد. یکی از اهداف ما در دولت گسترش این نهادها بود و موفق بودیم. خیریه‌هایی که در این دولت افزایش پیدا کرده، به اندازه کل خیریه‌هایی است که در گذشته شکل گرفته است. ما آیین نامه‌ها را اصلاح کردیم. جامعه اگر می‌خواهد با ثبات بماند باید با نهادهای میانجی ارتباط داشته باشیم.

*درست است که مشکلات مادی وجود دارد و باعث کاهش اعتماد شده است ولی نوع بازتاب اخبار و عدم تحلیل آنها نیز در این مسیر تاثیرگذار است. ایستادگی ما در این ۴۰ سال نتیجه اعتماد مردم به نظام بوده است و باید تقویت شود.

نمی‌دانم چه کسی عادل‌خواه را بازداشت کرده است

*{درباره بازداشت فریبا عادل‌خواه}: من اطلاعی در این زمینه ندارم، خبر را شنیدم و نمی‌دانم چه کسی وی را بازداشت کرده است و به چه دلیلی صورت  گرفته است.

زمانی که بحث زندانیان در مکاتبات برجام مطرح شد جیسون رضائیان دستگیر نشده بود

*{درباره تبادل جیسون رضائیان و ارتباط آن با ساخت سریالی در این باره}: قصد ورود به این موضوع را ندارم. آقای واعظی هم موضعی گرفتند. یک سریال را در حد یک سریال باید بررسی کرد. البته در ژانرهای اطلاعاتی باید خوانش با اصل موضوع هماهنگی داشته باشد. یک بار آقای روستایی و ساداتیان را دیدم که ناراحت بودند فیلمشان را به خاطر تعبیری که از زحمت‌کشان نیروی انتظامی داشتند باید تغییر دهند. اصلا از این موضوع عبور کنیم تمایل ندارم بیشتر صحبت در این باره صحبت شود. اما این را بگویم زمانی که بحث زندانیان در مکاتبات برجام مطرح می‌شود اصلا رضاییان دستگیر نشده بود.

باید ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند

* در هفته تامین اجتماعی قرار داریم ، امیدوارم ما بتوانیم امور تامین اجتماعی را به گونه‌ای دنبال کنیم که ایرانیان زندگی با ریسک کمتری داشته باشند.

* برای ذی نفعان بهزیستی افزایش ۱۰۰۰ میلیاردی را داریم. هفته بهزیستی نیز در حال آغاز است. ما در ایران بر اثر فقدان سیاست‌های رسیدگی به سالمندان در آینده نه چندان دور با پدیده سالمند تنها مواجه خواهیم شد که لازم است به این موضوع نیز رسیدگی شود.

باید از افراد برخوردار دریافتی های منصفانه داشته باشیم

* یکی از بحث‌های مهمی که در اصلاح ساختار بودجه دنبال می‌شود، اصلاح ساختار نظام مالیاتی و تامین اجتماعی است. باید از افراد برخوردار دریافتی‌های منصفانه داشته باشیم تا به نیازمندان رسیدگی بهتری صورت بگیرد.

* در جلسه دولت آیین‌نامه اجرایی استانداردهای کالا و تجهیزات پزشکی با هدف ارتقاء سلامت و بهداشت عمومی به تصویب رسید. این آیین‌نامه کمک می‌کند که ما عدول از کالا و تجهیزات پزشکی را نداشته باشیم.

* لایحه مربوط به صندوق‌های قرض الحسنه اصلاح شد، برای تشدید نظارت بانک مرکزی بر این صندوق‌ها لایحه‌ای تقدیم مجلس می‌شود تا این صندوق‌ها اطمینان بخش‌تر فعالیت کنند.

* در بخش تقسیمات کشوری اصلاحاتی در استان‌های فارس، همدان و برخی استان‌های دیگر صورت گرفت.

* رسیدگی به سیل‌زدگان را هر دو هفته یکبار دنبال می‌کنیم و یک مصوبه هم در مورد آن داریم، ۳ هزار میلیارد تومان برای جبران آسیب‌های زیر ساختی مناطق سیل زده در نظر گرفتیم.

* رسانه‌ها باید درباره لایحه تعارض منافع تلاش‌های بیشتری انجام دهند و مطالب را بیان کنند.

*{درباره اختصاص بخشی از مالیات بر ارزش افزوده  به شهرک‌های صنعتی} عوارض مالیات بر ارزش افزوده بخشی را به شهرک‌های صنعتی اختصاص می‌دهیم. در لایحه مالیات بر ارزش افزوده که در مجلس مطرح است، بخشی برای شهرک‌های صنعتی که فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دهند اختصاص داده می‌شود و باید بگویم این شهرک از زیر ساخت‌های خوبی بهرمند هستند. در دولت یازدهم شهرک‌های صنعتی زیادی احداث شده است.

امنیت آبراه‌های منطقه را کشورهای منطقه تامین می‌کنند
*{درباره توقف نفتکش ایرانی در تنگه جبل الطارق}: اقدامات حقوقی لازم را برای نفتکش توقیف شده ایرانی توسط نیروهای نظامی انگلیس را پیگیری می‌کنیم؛ اساساً دادگاه جبل الطارق و اقداماتی که صورت می‌گیرد تحت تاثیر سیاست‌های دولت انگلیس بوده و واقعی نیست و خوشبختانه خود دادگاه نیز اسناد محکمی را نتوانستند به دست بیاورند و خدمه کشتی را آزاد کرده‌اند. البته از شواهد امر و مجموعه اقدامات حقوقی جمهوری اسلامی ایران که به عمل آورده است و همچنین اظهارات اخیرانگلیسی ها می‌توان پیش بینی کرد که آنها منصرف خواهند شد چون مقصد این کشتی جایی نیست که انگلیسی‌ها اعلام کرده‌اند.

*اتحادیه اروپا نیز دیدگاه و واکنش یکسانی در زمینه توقف این نفتکش، با انگلیسی‌ها ندارد و انگلیسی‌ها در این موضوع تنها مانده اند. آنها اعلام کرده اند می‌خواهند ناو به منطقه بفرستند، اما توصیه ما این است که به جای اعزام ناو، بگذارند امنیت منطقه و آبراه‌های کشتیرانی منطقه توسط کشورهای منطقه به شکل بهتری تامین شود.

*{درباره رفتارهای رئیس جمهوری آمریکا در قبال ایران}: ترامپ امروز از ۱۲ شرط خود برای مذاکره با ایران عدول کرده است، و فقط بیان می‌کند «ایران نباید سلاح کشتار جمعی تولید کند» که ما نیز این موضوع را بارها عنوان کرده‌ایم که تولید، نگهداری و استفاده از این سلاح‌ها از نظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است؛ علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز پیش تر پاسخ داده بود که آنها با این مواردی که می‌گویند به دنبال بهانه جویی هستند.

کلیدواژه : ربیعی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید