ترامپ مذاکره می‎خواهد اما مسیر درستی انتخاب نکرده است | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:288223
پ

ترامپ مذاکره می‎خواهد اما مسیر درستی انتخاب نکرده است

کارشناسان هسته‎ای که سابقه مذاکره در تیم اوباما را دارند می‎گویند ترامپ خواهان جنگ نیست اما نمی‎داند اعمال فشار بر ایران به مذاکره ختم نخواهد شد.

ترامپ مذاکره می‎خواهد اما مسیر درستی انتخاب نکرده است

کارشناسان هسته‎ای که سابقه مذاکره در تیم اوباما را دارند می‎گویند ترامپ خواهان جنگ نیست اما نمی‎داند اعمال فشار بر ایران به مذاکره ختم نخواهد شد.

به گزارش افق آنلاین به نقل از نیوزویک، کارشناسانی که در مذاکرات برجام حضور داشتند، بر این باورند که هنوز باب مذاکره بسته نشده اما به شرطی که دونالد ترامپ رئیس‎جمهوری آمریکا برخی از گرایشات ستیزه‌جویانه اطرافیانش را نادیده بگیرد.

به گفته «رابرت مالی» که در حال حاضر رئیس و مدیر اجرایی اندیشکده «گروه بین‌المللی بحران» است، ترامپ در مسیر تصادم با خود قرار گرفته.
وی در این باره توضیح داد: ترامپ در مسیری قرار گرفته که به باور خودش به مذاکره ختم می‎شود حال آنکه اغلب افراد حاضر در تیم وی می‌دانند که چنین چیزی حداقل به شیوه دلخواه او، امکان‌پذیر نیست و ته این ماجرا می‌تواند به تقابل نظامی ختم شود که قطعاً مشتاق آن نیست حال آنکه راهی هم برای گریز از آن وجود ندارد.

«وندی شرمن» از دیگر مذاکره‌کنندگان ارشد دوره ریاست‌جمهوری اوباما هم بر این باور است که اطرافیان ترامپ یعنی مایک پمپئو وزیر خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، وی را به پذیرفتن خطر آغاز جنگ با ایران ترغیب می‎کنند.

وی درباره ادعای ترامپ مبنی بر امتناع از اقدام نظامی در واکنش به سقوط پهپاد، گفت: وی فهمیده بود که این اقدام به جنگی بزرگتر منجر می‎شود که مورد تایید هوادارنش نیست.

«ریچارد دالتون» سفیر اسبق انگلیس در ایران نیز تاکید کرد: اروپا برای آنکه اینستکس را کارآمد کند باید بیشتر تلاش کند و بودجه به مراتب بیشتری به آن تزریق کند.

از جمله راه‌های پیشنهادی دالتون می‌توان به تقویت مبادلات مالی لندن- تهران اشاره کرد. وی به طلب پانصد میلیون دلاری ایران از انگلیس اشاره کرد که تاریخ آن به زمانی برمی‌گردد که در پی وقوع انقلاب اسلامی، انگلیس قرارداد فروش تانک‌های چیفتن را لغو کرد.

مهر

کلیدواژه : ترامپ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

39 − 35 =

کلید مقابل را فعال کنید