‘کاوه اشتهاردی’گفت: مطابق دستورالعمل اجرایی کارت اعتباری میزان برای کارگران و کارکنان دولت ، هیچگونه محدودیتی برای بانکهای عامل در اعطای کارت اعتباری خرید اعمال نشده است.

وی افزود: این وزارتخانه تمام اقدامات لازم در مسیر بسترسازی ، هماهنگی و اخذ مجوزهای قانونی و ابلاغ مکانیزم های اجرایی را از طریق شورای عالی اشتغال ؛ شورای پول و اعتبار ؛ بانک مرکزی و وزارت صنعت ، معدن و تجارت انجام داده و از شهریور امسال که دستورالعمل اجرایی در ۲۶ ماده به تمامی بانک ها ابلاغ گردیده برای وزارت تعاون ،کار ورفاه اجتماعی ، مسوولیتی در حوزه اجرا و اقدامی فراتر از این متصور نبود.

وی گفت: با این وجود بر اساس سیاست های دولت محترم ، وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی به سه بانکی که با این وزارتخانه ارتباط ساختاری دارند تاکید کرد موضوع کارت اعتباری کارگران را به صورت ویژه در دستور کار خود قرار دهند که آنها نیز بلافاصله کارگروهی را بدین منظور تشکیل داده و با محوریت معاونت فرهنگی و اجتماعی این اقدامات جمع بندی شد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون ؛ کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در ابتدا در نظر داشتیم حدود یکصد هزار کارت اعتباری را تا پایان سال توسط بانک های توسعه تعاون ،رفاه و کارگران و صندوق مهر امام رضا (ع) و قرض الحسنه مهر ایران اعطا نماییم ، اما پس از همفکری و مشارکت این بانک ها و نیز بررسی مبالغ موجود در اقدامی هماهنگ ظرفیت واگذاری کارت های اعتباری تا ۲۳۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد.

اشتهاردی در ادامه، کارگران ‘واحد های نمونه و منتخب که از سال ۱۳۸۵ معرفی شده اند’ ، کارگران ‘مشاغل خاصی که بسیار سخت و زیان آور هستند’ و همچنین کارگران ‘ واحدهای ویژه و مشکل دار’ را سه اولویتی برشمرد که در این مرحله کارت اعتباری خرید دریافت خواهند کرد.

وی افزود: اسامی این کارگاه ها و مشخصات واحدهای کارگری در تمام ۳۱ استان با دقت استخراج و اقدامات اجرایی آن همزمان با ایام مبارک دهه فجر توسط بانک های عامل آغاز شده است.

معاون وزیر تعاون ،کارو رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه واگذاری کارت اعتباری خرید کارگران نباید صرفا محدود به ۳ بانک یادشده تلقی شود ، گفت: دستورالعمل اجرایی این کارت ها به نحوی پیش بینی شده که بانک ، تولید کننده و خریدار هر سه منافع خود را به دست می آورند و امیدواریم تمامی بانک ها در این مسیرگام های موثری بردارند.

وی از ابلاغ دستورالعمل فنی حسابداری عقد مرابحه توسط بانک مرکزی به تمامی بانکها طی روزهای آینده خبر داد و گفت: بانک مرکزی تمامی بانک ها را به اعطای این تسهیلات از محل منابع داخلی خود ملزم کرده است که امیدوارم بزودی و با استمرار این طرح ، شاهد مشارکت آنها در اعطای کارت خرید اعتباری به کل جامعه کارگری کشور باشیم.

اشتهاردی تعداد شعب بانک های رفاه کارگران ، توسعه تعاون و قرض الحسنه مهر را بیش از دو هزار شعبه در سراسر کشور عنوان کرد و گفت: بر اساس هماهنگی های بعمل آمده ارتباط سیستمی و سوئیچ این ۳بانک با سامانه میزان برقرار گردیده و در حال حاضر مرحله اجرایی این طرح توسط صندون مهر امام رضا (ع) با تعهد ۱۰۲ هزار نفر از کارگران در ۹ استان ، بانک رفاه کارگران ۶۷ هزار نفر در ۸ استان و بانک توسعه تعاون با تعهد پوشش ۶۱ هزار کارگر در ۱۴ استان عملیاتی شده است.

وی همچنین با اشاره به جزییات این طرح ، اعطای کارت اعتباری خرید برای کارگران را بر اساس ‘ عقد مرابحه’ برشمرده و گفت: این طرح علاوه بر حمایت از اقشار زحمتکش جامعه ، دسترسی آنها به تسهیلات مناسب اقساط جهت خرید کالای مورد نیاز را فراهم آورده و ضمن بهبود بیش از پیش رفاه اجتماعی و گسترش عدالت اجتماعی، موجبات رونق تولیدات داخلی و خرید کالاها و اجناس ایرانی را فراهم خواهد کرد.

ایرنا -معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی مبلغ اعتبار این کارت ها را ۱۵ میلیون ریال با بازپرداخت ۲۴ ماهه اعلام کرد.