ظریف: اولویت ترامپ در منطقه نتانیاهو است | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:280923
پ

ظریف: اولویت ترامپ در منطقه نتانیاهو است

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اعتراف رئیس جمهوری آمریکا به هزینه کردن ۷ تریلیون دلار در جنگ هایی که «تنها اوضاع را بدتر کرد»، نتانیاهو را اولویت اصلی ترامپ در منطقه دانست.

ظریف: اولویت ترامپ در منطقه نتانیاهو است
وزیر امور خارجه ایران با اشاره به اعتراف رئیس جمهوری آمریکا به هزینه کردن ۷ تریلیون دلار در جنگ هایی که «تنها اوضاع را بدتر کرد»، نتانیاهو را اولویت اصلی ترامپ در منطقه دانست.

افق آنلاین ، محمد جواد ظریف در پیامی توئیتری فعالیت های آمریکا در منطقه غرب آسیا را در خدمت رژیم صهیونیستی و انتخاب هایی غلط دانست که سران کاخ سفید انتظار نتایج متفاوت از آن دارند.
ظریف نوشت: وقتی صحبت به منازعه در منطقه ما می شود، موضوع پول نیست: دونالد ترامپ اعتراف کرد که ایالات متحده ۷ تریلیون دلار در اینجا (غرب آسیا) خرج کرده و تنها اوضاع را بدتر کرده است.
وی افزود: کسانی که نتانیاهو را در اولویت قرار می دهند (نتانیاهو اولی ها)، همیشه برای خدمت به او با هزینه دیگران، انتخاب های اشتباه می کنند و انتظار نتایج متفاوت دارند.
ظریف برای توصیف آن دسته از سیاستمداران آمریکایی که نتانیاهو را در اولویت قرار می دهند، از تعبیر «نتانیاهو اولی ها» (NetanyahuFirsters) استفاده کرد که طعنه ای به شعار انتخاباتی «آمریکا اول» (America First) ترامپ به شمار می آید.
ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بارها به هزینه های هنگفتی که واشنگتن در غرب آسیا کرده و بدتر شدن اوضاع پس از ورود کشورش به این منطقه اشاره کرده است.
وی شهریورماه سال گذشته در گفت و گوی تلویزیونی اعتراف کرد که تصمیم حمله به عراق که توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری اسبق آمریکا گرفته شد، بزرگترین اشتباه تاریخ این کشور بوده است.
ترامپ افزود: ما ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم. ۷ تریلیون دلار و میلیون ها قربانی. من حساب هر دو طرف را دارم.
ترامپ همچنین در دی ماه سال گذشته پس از سفر مخفیانه ای که برای بازدید از یک پایگاه آمریکا به عراق داشت، از این موضوع که این همه در این منطقه هزینه شده اما مجبور به سفر مخفیانه است ابراز تاسف کرد.
رئیس جمهوری آمریکا اذعان داشت: خیلی غم انگیز است که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کنی اما برای رفتن به آنجا ناچار باشی سفرت را تا این حد فوق العاده مخفیانه نگه داری و هواپیماها (اسکورت) و بزرگترین تجهیزات جهان دور و برت باشند و هر کاری بکنی تا سالم به مقصد برسی’.
ترامپ به رغم اعترافش به این اشتباه تاریخی و هزینه های هنگفتی که در غرب آسیا کرده، هفته گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهد.
جمهوری اسلامی ایران هم در اقدامی متقابل، دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام را به عنوان گروه های تروریستی شناسایی کرد.
شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در اقدام متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه امروز امریکا اعلام می‌نماید ،رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریزم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1

کلید مقابل را فعال کنید