موشک‌های اس-۳۰۰ دردسری برای اسرائیل | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:276190
پ

موشک‌های اس-۳۰۰ دردسری برای اسرائیل

مجله «نشنال اینترست» آمریکا نوشت با آمادگی رزمی سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ روسی در سوریه، اکنون انجام عملیات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان سوریه به مراتب دشوارتر از گذشته خواهد شد.

موشک‌های اس-300 دردسری برای اسرائیل

به گزارش افق آنلاین ، مجله آمریکایی «نشنال اینترست» در تحلیلی نوشته است: این یک واقعیت است که سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ روسی به  تازگی در سوریه به حالت آمادگی رزمی درآمده‌اند، «زندگی را برای اسرائیلی‌ها دشوار خواهد کرد».

به نوشته این نشریه، ماهواره‌های اسرائیلی تایید کرده‌اند که سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ که در اواخر سال ۲۰۱۸به دمشق تحویل داده شد، اکنون به طور کامل مستقر شده و برای نخستین بار پس از ارسال آنها به سوریه، به حالت آمادگی رزمی کامل در آمده‌اند.

در این مقاله یادآوری شده که این سامانه‌های موشکی تاکنون مستقر نشده بودند، نه فقط به این دلیل که نظامیان سوری هنوز برای کار با آنها آموزش ندیده بودند، بلکه به خاطر احتیاط مقامات مسکو که این موشک‌ها را از این جهت به دمشق تحویل داده بودند تا وخامت اوضاع در روابط سوریه و اسرائیل کاهش یابد.

نویسنده این مقاله با ابراز اطمینان از اینکه روسیه مایل است تا وخامت اوضاع در منطقه کاهش پیدا کند، نوشت: «ولی این امیدواری پس از موج جدید  حملات هوایی اسرائیل به خاک سوریه که اخیراً به اوج خود رسیده، از بین رفته است. بدین ترتیب اکنون نیروی هوایی اسرائیل با مشکل جدی مواجه است. برای مثال اگر در گذشته جنگنده‌های اسرائیلی با مشکلات کمی برای فائق آمدن بر سامانه‌های موشکی اس-۲۰۰ ساخت شوروی سابق مواجه بودند، ولی اکنون با استقرار سامانه‌های موشکی مدرن اس-۳۰۰، انجام عملیات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان سوریه به مراتب دشوارتر خواهد شد.»

این مجله آمریکایی یادآور شده که استقرار این سامانه‌های روسی در خاک سوریه می‌تواند عامل جدید و تاثیرگذاری بر مذاکرات مربوط به حل و فصل اوضاع در سوریه شود.

لازم به یادآوری است، وزارت دفاع روسیه در اوایل ماه اکتبر گذشته اعلام کرد که سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ به ارتش سوریه تحویل داده شده است. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که در اواسط ماه سپتامبر یک فروندهواپیمای ایل-۲۰ نیروی هوایی روسیه در نتیجه اصابت موشک‌های پدافند هوایی ارتش سوریه که برای مقابله با حمله هوایی اسرائیل شلیک شده بودند، سرنگون شد ۱۵ افسر روس جان خود را از دست دادند. روسیه طرف اسرائیلی را مسئول این حادثه غم‌انگیز اعلام کرد.

مقامات مسکو پیش از این یادآور شدند که استقرار سامانه‌های موشکی اس-۳۰۰ در خاک سوریه، توانایی ارتش این کشور برای دفع حملات موشکی را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

تسنیم

کلیدواژه : موشک‌های اس-۳۰۰
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 5 = 3

کلید مقابل را فعال کنید