خروج از «آی ان اف»؛ مسابقه تسلیحاتی آمریکا و روسیه | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:275664
پ
سعدالله زارعی

خروج از «آی ان اف»؛ مسابقه تسلیحاتی آمریکا و روسیه

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره خروج آمریکا از معاهده «منع گسترش موشک‌های میان برد هسته‌ای» گفت: این اقدام آمریکا، به مسابقه تسلیحاتی و روزآوری سیستم‌های موشکی بین آمریکا و روسیه دامن می‌زند.

کارشناس مسائل غرب آسیا با اشاره خروج آمریکا از معاهده «منع گسترش موشک‌های میان برد هسته‌ای» گفت: این اقدام آمریکا، به مسابقه تسلیحاتی و روزآوری سیستم‌های موشکی بین آمریکا و روسیه دامن می‌زند.

خروج آمریکا از معاهده «منع گسترش موشک‌های میان برد هسته‌ای» به مسابقه تسلیحاتی‌اش با روسیه دامن می‌زندسعدالله زارعی با اشاره خروج آمریکا از معاهده «منع گسترش موشک‌های میان برد هسته‌ای» موسوم به «آی ان اف» اظهار داشت: این اقدام آمریکا، به مسابقه تسلیحاتی و روزآوری سیستم‌های موشکی بین آمریکا و روسیه دامن می‌زند.
وی افزود: در حال حاضر جنگ سرد بین «آمریکا و روسیه»، «اروپا و روسیه» و کم کم بین «اروپا و آمریکا» هم در حال ایجاد شدن است. البته بین «چین و آمریکا» نیز وجود دارد.
زارعی گفت: تفاوت جنگ سرد کنونی با گذشته در این است که جهانیان در گذشته شاهد جنگ سرد دو قطبی بودند، یعنی این نبرد از سوی غرب علیه شوروی بود. اما امروزه با «خرده جنگ سرد‌»هایی مواجهیم که بین دو دولت یا دو مجموعه در جریان است.
کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه دیگر کارآیی جنگ سرد ضعیف شده است، افزود: جنگ سرد کارایی گذشته را ندارد و قبلا خیلی پرشدت و کارآمدتر بود.

به گزارش میزان، آمریکا از روز گذشته  – شنبه ۱۳ بهمن – با فرمان دونالد ترامپ رسما از معاهده «منع گسترش موشک‌های میان برد هسته‌ای» موسوم به «آی ان اف» خارج شد.«آی ان اف» پس از «برجام»، «معاهده اقلیمی پاریس»، «ترانس پاسیفیک»، «نفتا» و «WTO»، ششمین معاهده بین‌المللی است که آمریکا با فرمان ترامپ از آن خارج می‌شود.

«آی ان اف» چیست؟
«پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد» یا «آی ان اف» در سال ۱۹۸۷ میان «میخائیل گورباچف» آخرین رئیس اتحاد جماهیرشوروی و «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور وقت آمریکا با هدف کنترل تسلیحاتی در واشنگتن به امضا رسید.

مطابق «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد»، هر دو کشور آمریکا و شوروی باید زرادخانه‌های خود را از موشک‌های بالستیکی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خالی می‌کردند. بر همین اساس روس‌ها موشک «اوکا» و آمریکایی‌ها موشک «پرشینگ» خود را از رده خارج کردند.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید