یک روزنامه ترکیه گزارش داد: ۱۱ زائر ایرانی که توسط گروهی از مخالفان دولت سوریه موسوم به ارتش آزاد سوریه به گروگان گرفته شده بودند با میانجی‌گری ترکیه آزاد شدند.

ایسنا به نقل از روزنامه زمان چاپ ترکیه بر اساس بیانیه صادر شده از سوی این گروه ، ۱۱ زائر ایرانی بر اساس حقوق انسان‌دوستانه و با میانجی‌گری ترکیه آزاد شدند.

گروه موسوم به ارتش آزاد سوریه با متهم کردن ایران به کمک نظامی ایران به دولت سوریه ادعا کرده است که این ۱۱ ایرانی گروگان گرفته شده عضو نیروهای نظامی ایران بوده‌اند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران این اظهارات را رد کرده و اعلام کرده است که این ۱۱ نفر تنها زائرانی بودند که برای زیارت به سوریه رفته بودند.

پیش از این رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان ربایش ۱۱ زائر ایرانی در سوریه را خلاف اصول انسانی و تعهدات اخلاقی و بین‌المللی که به هیچ‌وجه قابل توجیه نبوده عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود این افراد در اسرع وقت نسبت به رهایی زوار ایرانی اقدام کنند.

وی گفت: براساس اخبار رسیده ۱۱ نفر از زائرین کشورمان که به قصد زیارت و ابراز ارادت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از طریق زمینی عازم دمشق بوده‌اند، توسط گروهی ناشناس در طول مسیر ربوده شده‌اند.

مهمان‌پرست هم‌چنین از مسوولان دولت سوریه نیز به‌کارگیری همه امکانات خود جهت اطمینان از سلامت جان این اتباع ایرانی و آزادی هر چه سریع‌تر آنان را درخواست کرد.