همکاری‌های راهبردی اقتصادی تهران-دمشق بر پایه «مادر توافقنامه‌ها» آغاز شده است | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:273683
پ

همکاری‌های راهبردی اقتصادی تهران-دمشق بر پایه «مادر توافقنامه‌ها» آغاز شده است

معاون وزیر اقتصاد سوریه با اشاره به امضای توافقنامه اقتصادی با ایران تاکید کرد که همکاریهای راهبردی میان دو طرف بر پایه این توافق مهم آغاز شده است.

معاون وزیر اقتصاد سوریه با اشاره به امضای توافقنامه اقتصادی با ایران تاکید کرد که همکاریهای راهبردی میان دو طرف بر پایه این توافق مهم آغاز شده است.

همکاری‌های راهبردی اقتصادی تهران-دمشق بر پایه «مادر توافقنامه‌ها» آغاز شده است

به گزارش افق نیوز، «رانیا خضر احمد» معاون وزیر اقتصاد سوریه در امور توسعه اقتصادی و روابط اقتصادی بین‌المللی اعلام کرد مذاکرات رسمی ویژه برای امضای توافقنامه همکاری راهبردی بلندمدت میان سوریه و ایران در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) آغاز و سرانجام این توافقنامه امضا شد.

خانم احمد به وبگاه لبنانی «العهد» گفت: ما به این توافقنامه به عنوان «مادر توافقنامه‌ها» (أم الإتفاقیات) نگاه می‌کنیم زیرا پایه‌ای برای رفتن به سمت تمام شراکت‌ها و تفاهم‌هایی خواهد بود که پیشتر میان دو کشور شکل گرفته است.

وی افزود این توافقنامه نشان‌دهنده تمایل دو کشور برای توسعه مداوم از دروازه روابط اقتصاد  بین‌المللی بر پایه منفعت متقابل و منافع مشترک است و اهمیت آن در وجود کمیته‌ای برای نظارت و پیگیری مأموریتش نهفته است تا اجرا شدن کامل آن  را تضمین کند یا اگر مسأله‌ای در اجرای این بندها پیش آمد، راه‌حلی پیدا کند. اهمیتش همچنین در ضمیمه آن نهفته است که بخش لاینفک در زمینه همکاری‌های مختلف تجاری، سرمایه گذاری، گمرکی و بانکی است.

معاون وزیر اقتصاد سوریه تصریح کرد همکاری بانکی در راستای منافع هر دو کشور است که در حال حاضر تحت تحریم‌های سخت قرار دارند. سوریه همیشه اعلام کرده اولویت در بازسازی با کشورهای دوست و در مقدمه آنها جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. توافقنامه مذکور نشان‌دهنده این بُعد است و به مجموعه طرح‌های مربوط به بازسازی اشاره می‌‌کند که نتایج مثبت آن طی دوره‌های آینده نمایان خواهد شد. در این توافقنامه همچنین به تأسیس صندوق مشترک برای توسعه سرمایه‌گذاری‌ میان دو کشور پرداخته شد که اهمیت حضور ایران و کار این کشور در طرح‌های بازسازی سوریه را نشان می‌دهد.

خانم احمد تأکید کرد احترام متقابل میان دو طرف در زمینه‌های مختلف وجود دارد و این توافقنامه آغاز مرحله جدیدی برای روابط میان دو کشور است و پیش‌بینی می‌شود تمام بندهای این توافقنامه منجر به رشد اقتصاد سوریه در زمینه توسعه ساخت‌وساز، حمل و نقل، برق، گردشگری، موزه، آثار باستانی، بانکی، تجارت و سرمایه‌گذاری شود.

۳۰ دسامبر ۲۰۱۸ ( ۹ دیماه ۱۳۹۷) توافقنامه همکاری‌های راهبردی و بلند مدت اقتصادی ایران و سوریه امضا شد.

فارس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 7

کلید مقابل را فعال کنید