رئیس جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان در گفتگوی اختصاصی با شبکه های «فرانس دو» و « ست د اف» آلمان، بار دیگر بر بحران بی سابقه ای که اروپا با آن مواجه است، اذعان کردند. نیکلا سارکوزی در این باره که آیا می تواند پیشتازی آلمان در سطح اروپا در زمینه های اقتصادی و سیاسی را بپذیرد یا نه؟ گفت: وضع این گونه نیست.

واقعیت این است که اروپا به مدت چند ماه در لبه پرتگاه بود و با بدترین بحران تاریخش مواجه بود و برای ارائه پاسخ های عینی و برای جلوگیری از فروپاشی غمبار یورو، اتحادی کامل بین فرانسه و آلمان لازم بود. در این سازش بین فرانسه و آلمان، من و خانم مرکل تلاش نمی کنیم که بدانیم چه کسی برنده و چه کسی بازنده است.

در صورت جدال، هر دو بازنده خواهیم بود و در صورت همکاری هر دو برنده خواهیم شد.

آلمان در زمینه مدیریت اقتصادی گام هایی به سمت فرانسه برداشت و فرانسه در زمینه لزوم توجه به نظم، گام بلندی به سمت آلمان برداشته است.

در مجموع، آلمان و فرانسه برنده شدند و اروپا اکنون همچنان مستحکم است و مساله مهم نیز همین است. آنگلا مرکل در این باره که چرا از نامزدی نیکلا سارکوزی برای ریاست جمهوری فرانسه اعلام حمایت کرده است؟گفت: ما اکنون در مقام رهبر دو دولت در اینجا حضور داریم و اجازه دهید بر این نکته تاکید کنم که اروپا همچنان با بحران بی سابقه ای مواجه است.

با وجود تبادلاتی که گاه آتشین بود، آلمان و فرانسه موفق شدند به ریشه ی درد حمله کنند.

علاوه بر تحلیل ها، ما راه حل هایی را نیز پیدا کردیم و تصمیم سارکوزی هر چه باشد، ما عضوی از یک خانواده سیاسی هستیم.

درگذشته، سارکوزی از من حمایت کرد و اکنون کاملا طبیعی است که من از مبارزات انتخاباتی سارکوزی حمایت کنم.

اما امروز مسئولیت های ما فراتر از این حرفهاست و به مجموعه طرح اروپایی مربوط می شود. مرکل در این باره که در سال دو هزار و هشت با باراک اوباما که نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا بود و در سال دو هزار و هفت با سگولن رویال رقیب انتخاباتی سارکوزی ملاقات کرد و اینکه آیا قصد دارد با فرانسوا اولاند رقیب کنونی سارکوزی ملاقات کند یا نه؟ گفت: هنوز تصمیمی در این باره نگرفته ام اما رئیس جمهور فرانسه با اشتان مایر (رقیب مرکل) ملاقات نکرد.

ما با توجه به اوضاع تصمیم گیری می کنیم.

در حال حاضر ما مشکلات دیگری داریم که باید حل و فصل کنیم. سارکوزی در این باره که حمایت آنگلا مرکل از وی چه دستاویز سیاسی به شمار می رود و اینکه آیا این حمایت به معنای الگو بودن آلمان برای فرانسه است؟گفت: من به آلمانی ها و فرانسوی ها می گویم که آلمان و فرانسه در قرن گذشته در اوضاع غمبار و وحشتناکی با هم تقابل داشته اند و میلیون ها نفر در این تقابل ها کشته شدند.

وظیفه ما این است که به نحوی عمل کنیم که حاکی از همگرایی ما باشد.

فرانسه و آلمان متفاوت از هم هستند و مساله کپی برداری از هم مطرح نیست.

اما ما به دو علت همگرا خواهیم بود.

چرا نباید از آن سوی مرزها الهام بگیریم.

مرکل در بیشتر موارد به من می گوید که سیاست خانوادگی فرانسه فوق العاده است و باید آلمانی ها از این سیاست الهام بگیرند.

من نیز در بیشتر موارد به او می گویم که شرکت ها و شیوه بدست آوردن بازارهای صادراتی در آلمان فوق العاده هستند و اینکه فرانسوی ها باید از این وضع الهام بگیرند.

وی درباره نفعی که می تواند از حمایت آنگلا مرکل در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه ببرد،گفت: ابتدا این مردم فرانسه هستند که تصمیم می گیرند، همانگونه که آلمانی ها آزادانه تصمیم می گیرند.

فرانسوی ها و آلمانی ها آزادانه انتخاب می کنند.

بیکاران آلمانی و فرانسوی و اروپا در انتظار تصمیم های ما هستند. سارکوزی در این باره که بیکاری و بدهی در فرانسه بیشتر از آلمان است و اینکه چرا وی موفق نشده نتایجی مشابه نتایج مرکل و گرهارد شرودر – صدر اعظم پیشین آلمان- کسب کند؟گفت: فرانسه یکی از بزرگترین کشورهای جهان است.

این امر ناشی از سیاست های خانوادگی، اجتماعی و سیاست مربوط به انرژی فرانسه است.

واقعیت این است که دوستان آلمانی ما برخی کارها را بسیار قبل تر از ما آغاز کردند.

اشتباه های مقامات سابق فرانسه بسیار گران تمام شده است و ما در حال اصلاح این اشتباها هستیم.

سارکوزی درباره اوضاع مالی یونان،گفت: ما به گزینه ورشکستگی یونان فکر نمی کنیم.

من و مرکل از چند ماه پیش دست در دست هم برای جلوگیری از ورشکستگی یونان تلاش می کنیم.

ما مسئولیت داریم.

ورشکسته کردن کشوری نه میلیون نفری با پیامدهایی که خواهد داشت موضوعی است که ما نمی توانیم آن را قبول کنیم.

ما برای حل و فصل قطعی مساله بدهی های یونان کاملا به توافق نزدیک شده ایم.

اما به مقامات یونان می گوییم که باید به تعهداتشان عمل کنند.