شمخانی: ایران به مصالحه بین طالبان و دولت افغانستان کمک می‌کند | سایت خبری تحلیلی افق
کد خبر:273090
پ

شمخانی: ایران به مصالحه بین طالبان و دولت افغانستان کمک می‌کند

دبیر شورای عالی امنیت ملی: طالبان به دنبال این هستند که بتوانند با دولت افغانستان به مصالحه برسند و جمهوری اسلامی نیز به دلیل نیات عدم سلطه‌گری و صلح طلبی می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند.

شمخانی خاطرنشان کرد: مسئله دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که ایران هیچ سیگنال و پیامی برای مذاکره با آمریکا نداده،آمریکایی‌ها ثابت کردند که قابل اعتماد نیستند، تاریخ مذاکرات هم این موضوع را تائید می‌کند. مسئله دیگر این است که این آمریکایی‌ها هستند که پیام می‌دهند و اعلام آمادگی برای مذاکره می‌کنند نه جمهوری اسلامی ایران.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره مذاکرات ایران با طالبان و دولت افغانستان تصریح کرد: به دنبال کمک به دولت این کشور برای تحقق ثبات هستیم. طالبان به دنبال این هستند که بتوانند با دولت این کشور به مصالحه برسند. جمهوری اسلامی ایران نیز به دلیل نیات عدم سلطه‌گری و صلح‌طلبی می‌خواهد به دولت افغانستان کمک کند تا به یک فرمول  برای صلح و ثبات برسند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به پرسشی درباره ائتلاف ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه‌ گفت: ما روند مذاکرات آستانه را دنبال می‌کنیم. بعد از سرکوب تروریسم، یک کار مشترک میان طرفین در حال اجراست تا بتوانند در روند تکمیل قانون اساسی و واگذاری قدرت به مردم همکاری داشته باشند. این همکاری به دلیل پیروزی‌های اخیر فراهم شده است. البته در شرق فرات موضوع پیچیده‌تر است و نیاز  به مذاکرات بیشتری میان طرفین احساس می‌شد.

شمخانی ادامه داد: حضور گسترده نمایندگان کشورهای مختلف در این همایش نشان دهنده عدم انزواپذیری ایران است و بهترین نمونه برای نشان دادن ناکارآمد بودن راهبرد آمریکا در انزوای ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره پیشنهاد آمریکا به ایران برای مذاکره درباره افغانستان هم گفت: آنها توسط نمایندگانی به ما اعلام کردند که آماده مذاکره با ایران هستند.

تسنیم

کلیدواژه : شمخانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61 + = 65

کلید مقابل را فعال کنید