مهدی بیجاری در گفت و گو با فارس، در خصوص اتفاقات هندبال ایران پیش از اعزام به رقابت‌های جام ملت‌های آسیا و نتایج تیم ملی در پیکارهای آسیایی و همچنین عدم کسب سهمیه حضور در جام‌جهانی اظهار داشت: تمام مردم و مسئولان و افرادی که حرفه‌ای هم نیستند دیدند که تیم چگونه بازی کرد و چه نتایجی کسب کرد که معتقدم این نتیجه حاصل لجبازی برخی آقایان در فدراسیون بود.

* لجبازی آقایان علت اصلی ناکامی تیم ملی بود
وی ادامه داد: لجبازی آقایان موجب شد تا تیم ملی نتواند سهمیه جام‌جهانی و المپیک را کسب کند. شخص جلال کوزه‌گری مهم‌ترین عامل در این مقام بد بود. پیش از اعزام تیم به مسابقات خیلی‌ها پیش‌بینی کردند که تیم ملی در غیاب برداران استکی، بیجاری، رجبی، ظهرابی، مسائلی، ساداتی، عسگری، خرمی و امید سه‌کناری نمی‌تواند نتیجه مطلوبی کسب کند.

* کوزه‌گری به هندبال ایران خیانت کرد
خط ‌زن سابق تیم ملی هندبال گفت: بارها به کوزه‌گری، رئیس فدراسیون گفتیم که شرایط را درست کند، اما وی با منیتی که داشت، این کار را نکرد و موجب شد که تیم درجا بزند و برای این کار خود باید جوابگو باشد. هرچند که وی نمی‌تواند پاسخگو باشد و در بدترین حالت ممکن است کناره‌گیری کند، اما مسئولان باید از وی جواب بخواهند چراکه کوزه‌گری به هندبال ایران خیانت کرد.

* ریمانیچ در حد تیم ایران نیست
بیجاری خاطر نشان کرد: اگر به چند ماه قبل برگردیم می‌بینیم که با آمدن ریمانیچ بسیاری از بزرگان هندبال وبازیکنان تراز اول این رشته بارها با کوزه‌گری صحبت کردند. پیش از اعزام تیم به مسابقات انتخابی المپیک با تیم‌های داخلی ایران بازی‌های تدارکاتی برگزار کردیم؛ با ثامن‌الحجج بازی کردیم و باختیم. نتیجه را به تیم جوانان هم واگذار کردیم که تمام این مسابقات مستند هستند و فیلم‌ بازی‌ها موجود است.
وی با بیان اینکه کوزه‌گری حرف هیچکس را قبول نداشت افزود: به کوزه‌گری گفتیم که ریمانیچ در حد تیم ملی هندبال ایران نیست چراکه بارفنی بسیار ضعیفی دارد و بار اخلاقی بسیار بدی دارد و شرایط روحی بازیکنان را خراب کرده است، اما با این حال شرایط تغییر پیدا نکرد و تنها کلامی که کوزه‌گری به ما گفت این بود که ” شرایط همین است، می‌خواهید بمانید و اگر می خواهید بروید!”

خط ‌زن سابق تیم ایران عنوان کرد: این حرفی بود که کوزه‌گری بارها به ما گفت و اوج منطق یک رئیس فدراسیون همین بود. روانه بازی های انتخابی المپیک شدیم و معتقدم اگر یک مربی خوب داشتیم به مقام قهرمانی می‌رسیدیم، اما با مربیگری ریمانیچ عنوان سوم را کسب کردیم و از راهیابی به المپیک بازماندیم.

* رئیس فدراسیون باید برای ناکامی تیم ملی دلیل منطقی بیاورد
بازیکن سابق تیم ملی با اشاره به اینکه ریمانیچ بی‌حرمتی‌های زیادی به بازیکنان می‌کرد گفت: در مسابقات کره من به عنوان بهترین خط زن انتخاب شدم و حتی از چند تیم عربی هم پیشنهاد داشتم، اما بنا به شرایطی قبول نکردم. حاشیه‌هایی که ریمانیچ در تیم ملی ایجاد کرد زیاد بود. وقتی کوزه‌گری دید که بازیکنان به اخلاق ریمانیچ معترض هستند موضوع را عوض کرد و گفت که این بازیکنان می‌خواهند در کار تیم ملی دخالت کنند.
وی افزود: کسی نمی‌خواست در کار سرمربی تیم ملی دخالت کند. به هر حال کادر فنی تیم ملی با بردن بازیکنان جوان و نوجوان که تا به حال در هیچ مسابقه معتبری حضور پیدا نکرده بودند در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا موجب شد تا نتوانیم راهی جام‌جهانی شویم.
بیجاری گفت: باید کوزه‌گری دلیل و برهان درست بیاورد، نه اینکه بگوید که آنالیزور نداشتیم و بازیکن‌مان آسیب دید. این حرف‌ها زمانی فایده دارد که ترکیب اصلی در مسابقات حضور پیدا می‌کرد نه اینکه با لجبازی نیمی از تیم ملی را کنار می‌گذاشت.

* ریمانیچ به من گفت “بی‌فرهنگ”
وی خاطرنشان کرد: یک مربی باید تیم را تمرین دهد و پس از آن هم برای مسابقه باید ترکیب را مشخص کند، اما ریمانیچ به تمام رفتارها و عملکرد بازیکنان ایراد می‌گرفت. وی حتی به نوع غذا خوردن و نشستن بازیکنان هم انتقاد می‌کرد! بازیکنان شاهد حرف‌های من هستند.
بیجاری گفت: بیشترین بی‌حرمتی‌ها به من شد و ریمانیچ می‌گفت که من بی‌نظم هستم و فرهنگ ندارم؛ زمانی که وی این القاب را به من می‌دهد مگر من ایرانی نیستم؟ ریمانیچ همیشه سر مسائل خنده‌دار به من ایراد می‌گرفت که یک روز سهمی، سرپرست تیم ملی به وی گفت این موضوعات به شما ربطی ندارد.
بازیکن سابق تیم ملی ایران با اشاره به بداخلاقی‌های ریمانیچ تصریح کرد: یک روز برای تمرین به بازیکنان لباس تمرین دادند، اما لباس من اندازه‌ام نبود و نمی‌توانستم ان را بپوشم. ناچار شدم یک پیراهن دیگر بیاورم و بپوشم و در تمرین حاضر شوم، اما ریمانیچ سر من داد می‌زد که چرا من این لباس را پوشیدم؟ درحالی که موضوع تقصیر من نبود.
وی افزود: وظیفه سرپرست است که از من بپرسد چرا اینگونه لباس پوشیدم و من هم باید به وی توضیح دهم، اما ریمانیچ با بدترین لحن و استفاده از الفاظ زشت من را مورد خطاب قرار می‌داد.

* ریمانیچ دوست داشت افسر نظامی باشد!
خط ‌زن سابق تیم ملی هندبال ایران گفت: اگر یک بار مسئولان فدراسیون وی را توجیه می‌کردند این اتفاقات رخ نمی‌داد. برخی مواقع داد زدن برسر بازیکن در حین بازی موثر است که آن هم باید داد همراه با تشویق باشد نه اینکه توهین کند. متاسفانه ضعف فدراسیون بود که با دیدن این اخلاق‌ها از سوی ریمانیچ همچنان از وی استفاده شد.
وی افزود: ریمانیچ همیشه دوست داشت که یک افسر نظامی باشد و تمام بازیکنان می‌گفتند که وی تنها دوست دارد دستور بدهد. تا وقتی کسی به من بی‌احترامی نکرده است من هم احترامش را حفظ می‌کنم و برعکس.

* در بازی دوستانه با سبزوار رنگ سرمربی تیم ملی پریده بود!
بیجاری با بیان اینکه شاید من مشکل داشتم که از تیم ملی کنار گذاشته شدم و با ریمانیچ مشکل داشتم عنوان کرد: محمدرضا رجبی چه مشکلی داشت؟ رجبی بازیکنی است که اگر به وی بگویید این سنگ مربی تو است و باید با آن کار کنی هیچ اعتراضی نمی‌کند؛ وی چرا بارها با ریمانیچ مشکل پیدا می‌کرد؟ یا امید سه‌کناری که کمتر کسی از دستش ناراحت می‌شد و همیشه سر به زیر در خدمت تیم ملی بود مورد بی‌احترامی‌های زیادی از سوی ریمانیچ قرار گرفت.
وی افزود: در مسابقه برای کسب عنوان سومی در بازی‌های سئول کره‌جنوبی کار ظهرابی با ریمانیچ به یقه‌گیری هم کشیده شد که بازیکنان موضوع را خاتمه دادند. درگیری‌های ریمانیچ تنها با یک نفر نبود. در بازی دوستانه با سبزوار رنگ از چهره ریمانیچ پریده بود.
خط ‌زن سابق تیم ملی هندبال ایران گفت: در بازی با کره‌جنوبی که سرعتی‌ بازی می‌کند ریمانیچ از سیستم دفاع یارگیر استفاده کرد که موجب شد خیلی‌ها به ما بخندند یا در بازی با عربستان که به دلیل لجبازی سرمربی نتیجه را واگذار کردیم. با این حال با این استدلال که پول داده‌ایم و باید مربی را نگه داریم باید همچنان با وی همکاری کنیم؟ اصلاً نحوه پول دادن به این مربی چگونه بوده است؟

* برای مقام سومی آسیا تنها ۱۰۰ دلار پاداش گرفتیم
بیجاری عنوان کرد: در فدراسیون هندبال یک ناظر قوی حضور ندارد. بازیکنی مانند امید‌ سه‌کناری برای اینکه از برازجان به تهران و اردوی تیم ملی بیاید نزدیک به ۲۰۰ هزارتومان هزینه می‌کرد، اما مسئولان فدراسیون  ۱۰۰ هزارتومان به وی می‌دادند و می‌گفتند که این هزینه ایاب و ذهاب شما است؛ در حالی که بازیکنان هندبال شرایط مالی خیلی خوبی ندارند. پس از مسابقات سئول که سوم آسیا شدیم تنها ۱۰۰ دلار پاداش دادند.
وی ادامه داد: در گوانگجو کوزه‌گری تازه به فدراسیون آمده بود و تیم قبل از حضور وی بسته شده بود و در آنجا موفق شدیم عنوان دوم آسیا را کسب کنیم؛ باید پیشرفت می‌کردیم، اما در سرازیری سقوط قرار گرفته‌ایم.
خط ‌زن سابق تیم ملی هندبال ایران با بیان اینکه اگر انتقادی می‌کنم به این دلیل است که دلم برای این رشته می‌سوزد و برای آن زحمت کشیده‌ام، گفت: آقای کوزه‌گری شما کدام اسپانسر را برای هندبال ایران جذب کرده‌اید؟ چند اسپانسری که داشتیم هم از هندبال کناره‌گیری کردند و رفتند. ما پتانسیل بالایی داریم، اما چرا درجا می‌زنیم؟