ارتش آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: برادلی مانینگ در انتقال صدها هزار سند محرمانه به وب‌سایت افشاگر ویکی لیکس، در یک دادگاه نظامی محاکمه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، برادلی مانینگ، یکی از سربازان ارتش آمریکاست که متهم به انتقال اسناد محرمانه به ویکی لیکس است. از دیگر اتهامات او کمک به دشمن و انتشار اطلاعات محرمانه در اینترنت است.

در بیانیه ارتش آمریکا آمده است: نهاد قضایی ارتش آمریکا یک قاضی نظامی را در جریان اتهامات وارده به برادلی مانینگ قرار می‌دهد و این قاضی زمان محاکمه وی را تعیین خواهد کرد.

مانینگ همچنین متهم به سرقت اموال و اسناد عمومی و انتقال اطلاعات دفاعی و ارتکاب جرایم رایانه‌ای است.

یک افسر بازجویی آمریکایی در ماه گذشته میلادی اعلام کرد، برادلی مانینگ، سرباز ۲۴ ساله آمریکایی باید در دادگاه نظامی محاکمه شود.

پس از این پیشنهاد، در ماه دسامبر هفت جلسه پیش از دادگاهی برگزار شد تا میزان اعتبار مدارک لازم جهت محاکمه او بررسی شود.

در صورت گناهکار شناخته شدن، مانینگ به حبس ابد محکوم می‌شود زیرا وی در پرونده‌ای محکوم شده که شامل بزرگ‌ترین شکاف اطلاعاتی در تاریخ آمریکاست.

مانینگ که در سیستم‌های اطلاعاتی مختلف تعلیم دیده از سال ۲۰۰۹ تا زمان دستگیری‌اش در ماه مه ۲۰۱۱ در عراق خدمت کرده است.

وی متهم به تحویل گزارش‌های نظامی آمریکا در مورد جنگ عراق و افغانستان، ۲۶۰ هزار سند وزارت خارجه، گزارشات مربوط به زندانیان گوآنتانامو و فیلم‌های ویدئویی مربوط به حملات هوایی آمریکا به وب‌سایت ویکی لیکس است.