صدراعظم آلمان از امروز سفر سه روزه خود به چین را با هدف گفتگو با مقامات این کشور درباره مسائل اقتصادی، ایران و سوریه آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم السابع، آنجلا مرکل برای اطمینان بخشی به مقامات چین درباره بحران بدهی های اروپا وارد پکن شد.

صدراعظم آلمان از امروز سفر سه روزه خود را با هدف گفتگو با مقامات چینی و اطمینان بخشی به آنها که نگران بحران بدهی های اروپا و سرنوشت یورو هستند، آغاز کرده است.
قرار است مرکل امروز درباره مسائل سیاسی و پولی در آکادمی علوم اجتماعی چین سخنرانی کند، دیدار و مذاکره با ون جیابائو نخست وزیر چین برنامه بعدی صدراعظم آلمان است.

مرکل همچنین با هوجین تائو رئیس جمهوری چین دیدار خواهد کرد.

صدراعظم آلمان همچنین با بیست رئیس شرکت آلمانی همراه خود به استان گواندونگ در شمال چین به عنوان مرکز صنایع و صادرات این کشور می رود، جایی که شرکتهای متعددی از آلمان فعالیت می کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رود مرکل در مذاکرات خود به اوضاع سوریه و ایران به عنوان دو پرونده دشوار میان چین و غرب بپردازد، پکن تمایلی به تصویب قطعنامه ضد سوری در شورای امنیت ندارد و همچنین با اعمال تحریمها علیه تهران به سبب برنامه هسته ای خود مخالف است.

چین و آلمان در صدر صادرکنندگان جهانی قرار دارند، اما محافل در درون دولت آلمان اعلام کردند در سفر مرکل به پکن، قراردادهای تجاری میان دو کشور امضا نخواهد شد.

خاطر نشان می شود پیش از این رسانه های غربی اعلام کرده بودند صدراعظم آلمان با هدف گفتگو با مقامات چینی برای جلوگیری از افزایش خرید نفت ایران پس از تحریم آتی اروپا راهی پکن می شود.

بر این اساس دولت آلمان به دنبال جلب نظر مقامات چینی برای کاهش خرید نفت ایران است. به گفته منابع آگاه، مقامات برلین درصدد هستند با جلب نظر پکن بر تاثیر تحریم نیم بند اتحادیه اروپا در مورد نفت ایران بیفزایند.

وزیران اتحادیه اروپا در نشست هفته گذشته خود در بروکسل اجرای تحریم نفتی ایران را تا ابتدای جولای ۲۰۱۲ به تعویق انداختند .