کد خبر:267904
پ

تنها زن دفن شده در بهشتِ حزب‌الله +تصویر

مادر حزب‌ الله اولین زنی است که در روضه‌الشهیدین به خاک سپرده شد تا نامش در تاریخ مقاومت جاودان بماند.

مادر حزب‌ الله اولین زنی است که در روضه‌الشهیدین به خاک سپرده شد تا نامش در تاریخ مقاومت جاودان بماند.

تنها زن دفن شده در بهشتِ حزب‌الله +عکس

به گزارش افق نیوز، در ضاحیه جنوبی بیروت و در محله «غُبیری»، درست در کنار مجلس لبنان، آرامستان بزرگی وجود دارد که در کنار آن، در محلی سرپوشیده، شهدای زیادی از رزمندگان و فرماندهان حزب الله آرمیده‌اند.

بجز یک قبر مربوط به دکتر «فضل علی نجم» -متوفی به سال ۱۹۹۸- همه افراد دفن شده در این محل، از شهدای حزب الله هستند؛ شهدایی که اکثر قریب به اتفاق آنها در دو نبرد حزب الله و اسراییل -یکی در جنگ های منتهی به آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ و دیگری در جنگ تموز یا ۳۳ روزه- به شهادت رسیده‌اند.

در این میان، شهدای دیگری هم حضور دارند که بعدا به آنها اضافه شدند که مشهورترین و شناخته‌شده‌ترین آنها «عماد مغنیه» معروف به «حاج رضوان» فرمانده شاخه نظامی حزب الله است.

«حاج رضوان» ۲۳ بهمن سال ۱۳۸۶ در پی عملیات جوخه‌های ترور موساد در منطقه «کفرسوسه» دمشق وقتی از مراسم سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برمی‌گشت، بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده ترور شد و به شهادت رسید.

با شروع بحران سوریه و باز شدن جبهه نبرد با تکفیری‌ها، حزب الله لبنان نیز بخشی از نیروهای خود را برای مقابله با آنها در دفاع از حرم حضرت زینب(س) به سرزمین شام فرستاد که این شهدا در ادبیات لبنانی‌ها به «شهدای دفاع مقدس» معروف هستند.

دسته سوم از شهدای دفن شده در «روضه الشهیدین»، از همین شهدا هستند که شناخته‌شده‌ترین آنها «جهاد مغنیه» فرزند حاج رضوان و «مصطفی بدرالدین» معرف به «سید ذوالفقار»- جانشین عماد مغنیه بعد از شهادت وی و برادر همسر او- است.

علاوه بر عماد مغنیه و جهاد و سید ذوالفقار، شهدای شناخته شده دیگری هم در اینجا دفن هستند که «سید هادی نصرالله» فرزند دبیرکل حزب الله لبنان، «محمد منیف اشمر» برادر شهید «علی منیف اشمر» (قمر الاستشهادیون) و «ابوتراب» از شهدای مدافع حرم هم جزو آنها هستند.

اما این روزها بهشت حزب‌ الله مهمان ویژه‌تری دارد که در کنار مزار حاج رضوان به خاک سپرده شد. این مجاهده جلیله‌ آمنه سلامه مادر شهیدان مغنیه است که در لبنان به «ام‌المقاومه» شهرت دارد و آنچه در ادامه خواهید دید اولین تصویری است که از مزار او منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 4 = 4

کلید مقابل را فعال کنید