مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح با بیان اینکه تاکنون ۸۸۴ میلیارد تومان در قالب هشت قسط برای پاداش پایان خدمت بازنشستگان ناشی از اجرای قانون خدمات کشوری پرداخت شده است، از پرداخت دو قسط دیگر این پاداش تا پایان امسال خبر داد.

سرتیپ سردار پاسدار حسین دقیقی در نشستی خبری با تشریح برنامه‌های این سازمان اظهار کرد: استراتژی سازمان تامین اجتماعی ارتقاء منزلت خانواده بزرگ نیروهای مسلح کشور است و هدف این سازمان حمایت از افرادی است که در این حوزه به کشور خدمت می‌کنند.

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی موتور توسعه اقتصاد ملی کشور است، افزود: امروز بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح جلوتر از سایر صندوق‌های بازنشستگی کشور خدمات خود را به جامعه هدف ارائه می‌کند.

احتمال اجرای «نظام جدید بازنشستگی» در سال آینده

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح از اجرای «نظام جدید بازنشستگی» خبر داد و گفت: این طرح در دست اقدام است و امیدواریم بتوانیم همزمان با برنامه پنجم توسعه، نظام نوین بازنشستگی کشوری را عملیاتی کنیم.

به گفته وی دستورالعمل نظام جدید بازنشستگی کشور در مجلس در دست بررسی است و پیش‌بینی می‌شود سال آینده عملیات اجرایی آن آغاز شود.

دقیقی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های طرح جدید بازنشستگی کشوری، مستقل بودن این صندوق است و می‌تواند بدون کمک دولت، هزینه‌های خود را پرداخت کرده و آینده بازنشستگان را تامین کند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در ادامه خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌کنیم، سال ۱۴۰۴ تعداد بازنشستگان کشور به یک میلیون نفر برسد و میزان پرداخت بازنشستگان نیز ۳۰ میلیارد دلار در سال پیش‌بینی می‌شود، این در حالیست که امروزه برای ۶۰۰ هزار بازنشسته سالانه حدود شش میلیارد دلار پرداخت می‌کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد: نظام جامع خدمات دارویی نیروهای مسلح به تصویب برسد و افزایش سرمایه‌گذاری که یکی از موضوعات سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح است، به اهداف مورد نظر برسد.

دقیقی توانمندسازی بازنشستگان کشور را به عنوان یکی از اهداف پیش‌روی سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برشمرد و گفت: علیرغم اینکه این نوع سرمایه‌گذاری اختیاری است و بازنشستگان ماهانه مبلغ پنج هزار تومان را به موسسه توانمندسازی واریز می‌کنند، تاکنون از محل درآمدهای این موسسه توانستیم به ۴۰ هزار نفر خدمات ارائه کنیم و افزایش نرخ سرمایه‌گذاری یکی از اهدافی است که برای موسسه تعریف شده است.

بازنشستگان بیش از ۷۰ درصد درآمد خود را صرف مسکن می‌کنند

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح با اشاره به موضوع «مسکن» بازنشستگان نیز گفت: در حال حاضر بازنشستگان بیش از ۷۰ درصد از درآمد خود را صرف مساله مسکن می‌کنند، این در حالیست که اگر مشکل مسکن بازنشستگان حل شود، بسیاری از معضلاتی که آنها با آن مواجهند، رفع می‌شوند.

وی با اشاره به خدماتی که سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در حوزه مسکن به بازنشستگان ارائه داده است، گفت: طی سال ۸۹ و امسال ۱۰۴۴ واحد مسکونی به بازنشستگان واگذار شده، ۱۰۳۳ واحد در حال احداث است، همچنین ۳۵۰ واحد تا پایان امسال به بازنشستگان واگذار می‌شود و ۸۰۹۷ واحد مسکونی نیز در قالب ۵۲ پروژه مسکن مهر در حال احداث است.

به گفته دقیقی، تاکنون ۱۶ هزار نفر از بازنشستگان در تعاونی‌های مسکن این سازمان ثبت‌نام کرده‌اند.

بدهی ۲۵۰ میلیارد تومانی ساتا به بازنشستگان

تلاش ساتا برای پرداخت بدهی ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری در سه ماهه اول سال ۹۱

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح با اشاره به مطالبات بازنشستگان نیز گفت: در این بخش دو نوع مطالبه وجود دارد که یکی از آنها مربوط به «پاداش پایان خدمت بازنشستگان قبل از سال ۷۹» است و دیگری «پاداش ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری» است و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در پرداخت مطالبات بازنشستگان وضعیت مطلوبی را نسبت به سایر صندوق‌ها دارد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۳۷۰ میلیارد تومان بابت پاداش پایان خدمت بازنشستگان پرداخت شده است، همچنین به بدهی ۲۵۰ میلیارد تومانی این سازمان به بازنشستگان اشاره کرد و گفت: اگر دولت بدهی ناشی از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری را در اختیار سازمان قرار دهد، به زودی این مطالبات را نیز پرداخت خواهیم کرد.

دقیقی اظهار کرد: تاکنون ۸۸۴ میلیارد تومان در قالب هشت قسط برای پاداش قانون خدمات مدیریت کشوری به بازنشستگان پرداخت شده و دو قسط دیگر نیز تا پایان امسال پرداخت خواهد شد.

به گفته مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، کل بدهی پاداش ناشی از اجرای قانون خدمات کشوری یک‌هزارو ۶۰۰ میلیارد تومان است و این سازمان در تلاش است تا تمامی مطالبات را در سه ماهه اول سال ۹۱ پرداخت کند.

وی در پایان درباره بدهی ساتا به بانک صادرات نیز گفت: با جلسات مشترکی که بین بانک صادرات و ساتا برگزار شد، نیمه اول سال آینده بدهی خود را با این بانک تسویه می‌کنیم.