مشاور پیشین  شورای امنیت ملی امریکا  تصریح کرد؛  وضع کنونی آمریکا مشابه  زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق است  و موج انتقادهای مردم آمریکا   از رژیم صهیونیستی روز به روز در حال افزایش بوده و سیاست جنگ افروزی محکوم به شکست است .

به گزارش واحد  مرکزی  خبر ،‌ به نوشته امروز روزنامه الخلیج چاپ امارات در اینترنت ،‌زبیگنیو برژینسکی در کتاب جدید خود به بررسی وضع  کنونی امریکا پرداخته و آنرا مشابه  شرایط  حاکم بر اتحاد جماهیر شوروی سابق  قبل  از فروپاشی  دانسته است .
برژینسکی در این کتاب  با نام   «دیدگاه راهبردی امریکا و بحران بین المللی قدرت »  ‌اورده است ، ‌باراک اوباما رئیس جمهور  امریکا می تواند در صورت پیروزی در دور دوم ریاست جمهوری خود ،‌ روند سازش در خاورمیانه را از سر گیرد.
نویسنده بر این باور است ‌اوباما در این صورت هم زمان مناسب و هم مصونیت تاریخی برای ایجاد کشور فلسطین در کنار اسراییل را در اختیار دارد.
برژینسکی در  این کتاب از عملکرد اوباما در دوره اول ریاست جمهوریش انتقاد کرده  و بر این باور است  که وی می توانسته   به نحو بهتری در خصوص روند صلح  خاورمیانه عمل کند و به راه حل عادلانه ای در این راستا دست یابد.
برژینسکی در این کتاب اذعان کرده است  ‌علت شکست اوباما در سازش خاورمیانه ،‌ مانورهای اسراییل در سیاستهای داخلی و خارجی امریکا بوده ا  و علت این مساله هم نفوذ  گسترده  لابی اسراییل در کنگره امریکا بوده است . برژینسکی همچنین در این کتاب  تاکید کرده است در بسیاری از موارد اسراییل   توان خرید  افراد را دارد.
در این کتاب همچنین علل  قرار گرفتن امریکا در مسیر انحطاط و سقوط مورد بررسی قرار گرفته است .
طبق مطالب این کتاب ،‌فضای انتقاد مردم  از اسراییل در امریکا رو به گسترش خواهد نهاد و همگان کم کم این نکته را درک خواهند کرد که شعارهای تند و درخواستهای برای جنگ دیگر بهترین روش نخواهند بود.
در این کتاب وضع کنونی امریکا به وضعیت  اتحاد جماهیر شوروی قبل  از فروپاشی تشبیه شده است . به عقیده برژینسکی مهمترین وجه تشابه میان وضع کنونی امریکا و اتحادیه جماهیر شوروی سابق این است که ،‌هردو نظام دولتی فلج  داشته و دارند  که توان ایجاد تغییرات جدی در سیاست را  ندارند و هزینه ها  و بودجه های نظامی سرسام اور و  بی نتیجه ای را به مدت یک دهه برای تحت تسلط دراوردن افغانستان هزینه کرده اند.
برژینسکی در این کتاب  اورده است ‌اگر امریکا می خواهد مسوول برتر خاورمیانه ( در مقایسه با تلاشهای قدرت طلبانه  چین ) باشد باید به اندازه کافی قدرتمند باشد.
در این کتاب  چهار مشکل اساسی  برای امریکا مطرح شده است که  نتایج مترتب بر انتقال نقطه ثقل این ابرقدرت (امریکا ) از غرب به شرق ، تاثیر  بهار عربی در این قضیه مهمترین ان عنوان شده است .
کاهش تاثیر بین المللی امریکا  ،  نشانه های سقوط امریکا و پس رفت داخلی و خارجی  این کشور  و نحوه هدر رفتن فرصتهایی که برای امریکا در عرصه بین المللی بعد از جنگ سرد بوجود امده است و نحوه بازگرداندن قدرت قبلی امریکا  به عنوان دومین علت ذکر شده است .
سومین  مساله  نیز ان است که  ‌اگر امریکا سقوط کند ،‌در این صورت  پیامدهای این قضیه چه خواهد بود و قربانیان این موضوع  چه کسانی خواهند بود و ایا چین می تواند ،‌جانشین امریکا در قرن بیست و یکم شود یا خیر .
و چهارم  اینکه ‌اگر امریکا بتواند موقعیت قبلی خود را باز یابد در این صورت چه اهدافی برای این کشور تعریف خواهند شد .
برژینسکی در این کتاب برای گسترش نفوذ امریکا  و مقابله با گسترش نفوذ چین پیشنهاد کرده است  امریکا با ترکیه و روسیه متحد شود.