مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی گفت:‌ از نظر ذخایر ارزی و استراتژیک طلا در سطح بسیار خوبی قرار داریم که ارزش بسیار فوق العاده ای دارند و امکان مقابله با هر بحرانی را داریم .

مهدی گودرزی در گفتگوی زنده با بخش خبری نیمروز شبکه یک سیما افزود: آنچه این روزها در بازارهای ارز و سکه می گذرد به سادگی قابل محاسبه و ناشی از حباب است .

وی ادامه داد: وقتی قیمت هر اونس طلا در بازار جهانی۱۸۰۰ دلار بود قیمت واقعی سکه کمتر از قیمتی بود که در بازار رسمی داشتیم و هم اکنون قیمت جهانی هر اونس طلا ۱۶۶۰ دلار است اما به رغم کاهش ۲۰۰ دلاری نسبت به دو ماه قبل ، قیمت سکه در کشور بالارفته و این نشان دهنده وجود حباب زیادی در بازار سکه است .

مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی گفت: حتی با بالاترین قیمت دلار در بازار غیررسمی ، حداکثر قیمت واقعی سکه حدود۷۰۰ هزار تومان است و کسانی که با قیمت های بالاتر از این رقم سکه بخرند ، ریسک زیادی پذیرفته اند .

گودرزی افزود: هر لحظه امکان کاهش قیمت سکه وجود دارد بنابراین به مردم توصیه می کنیم از ورود به این بازار پرهیز کنند .

وی در پاسخ به سؤال مجری درباره تمهیدات احتمالی بانک مرکزی برای تأمین ارز تجاری فعالان اقتصادی گفت: در اطلاعیه های قبلی بانک مرکزی نیز با صراحت اعلام شد که در این زمینه آمادگی کامل داریم .

مدیرکل اموربین الملل بانک مرکزی افزود: در۱۰ ماه گذشته و پارسال  ارز زیادی به تجار فروخته شد و در مناطق مختلف جهان می توانیم ارز مورد نیاز واردکنندگان و حتی بیشتر از نیاز آنها را تأمین کنیم .

گودرزی اضافه کرد: در تأمین ارز مورد نیاز در زمینه های دیگر از جمله ارزهای دانشجویی و درمانی نیز هیچ محدودیتی نداریم .

وی گفت: ‌مردم اگر در چارچوب قانون عمل کنند هیچ نگرانی نداشته باشند و با هر شعبه بانکی که اقدام لازم را مطابق قانون انجام ندهد برخورد جدی می کنیم .

واحد خبر – مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی تاکید کرد: تجار و دیگر مردم برای تهیه ارز از طریق نظام بانکی اقدام کنند و به بازار غیررسمی مراجعه نکنند .