کد خبر:259035
پ

چند رسانه در ایران مجوز فعالیت دارند؟/ اعطای وام‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیونی به خبرنگاران

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای پرداخت وام‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیونی به خبرنگاران با یک بانک توافقاتی انجام شده که مقداری از مبلغ را ما واریز کنیم و بقیه را آنها اقدام کنند تا وام‌های ۲۰ یا ۳۰ میلیونی به خبرنگاران داده شود.

خبرگزاری فارس: چند رسانه در ایران مجوز فعالیت دارند؟/ اعطای وام‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیونی به خبرنگاران

به گزارش افق نیوز، نشست خبری «سیدمحمدرضا دربندی» مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز -دوشنبه ۱۵ مردادماه- با حضور نمایندگان رسانه‌های جمعی برگزار شد.

بنا بر این گزارش، وی در ابتدای سخنان خود به ارائه آماری از وضعیت رسانه‌های ایران پرداخت و گفت: تا به حال ۹ هزار و ۳۰۰ رسانه در ایران مجوز گرفته‌اند که از این میان ۲ هزار و ۳۰۰ خبرگزاری و پایگاه خبری که هزارتای آنها غیرفعال هستند و از تعداد باقیمانده نیز ۳۰ تا مجوز خبرگزاری دارند و مابقی پایگاه اطلاع‌رسانی به شمار می‌روند.

وی با بیان اینکه فقط تعداد خبرگزاری‌های ما با خبرگزاری‌های اتحادیه اروپا برابری می‌کند، ادامه داد: از میان ۷ هزار رسانه مکتوب در ایران، ۳ هزار و ۸۰۰ رسانه فعال هستند و بقیه آنها یا غیرفعالند یا به طور نامنظم منتشر می‌شوند. از این میان ۳۰۰ روزنامه، هزار و ۸۰۰ هفته‌نامه و دوهفته‌نامه، ۱۹۰۰ ماهنامه و فصلنامه فعالیت می‌کنند. همچنین ۳۵۰ نشریه ورزشی، ۷۵ نشریه کودک و نوجوان و ۱۰ عنوان رسانه برای معلولان و ۱۰۰ عنوان نشریه هنری ـ سینمایی و ادبی، ۹۰ عنوان نشریه خانواده و سرگرمی و ۱۲ عنوان نشریه اقلیت‌های مذهبی وجود دارد. این در حالی است که در کشور آلمان ۱۲۰ روزنامه، در کشور کانادا ۱۰۰ روزنامه، در کشور چین ۲ هزار و هند ۸ هزار روزنامه دارند. این نشان می‌دهد که کشور ایران از حجم بالایی در روزنامه و نشریه برخوردار است. از میان رسانه‌های مکتوب، هزار و ۴۰۰ نشریه با مدیرمسؤولی یک خانم اداره می‌شوند و ۱۵۰ نشریه مدیرمسؤول اهل سنت دارند.

وی درباره فعالیت ۶ ماه اخیر خود در ادامه کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی نیز اظهارداشت: ما توجه ویژه‌ای به بدنه اصلی رسانه یعنی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران داریم و با همکاری صندوق اعتباری هنر، ۳ هزار سهمیه برای بیمه پایه خبرنگاران گرفته‌ایم. اگر فردی در یک رسانه کار می‌کند و بیمه ندارد، صندوق هنر آن فرد را بیمه خواهد کرد. همچنین ۳ هزار سهمیه بیمه تکمیلی را گرفته‌ایم و ثبت‌نام ما تمام شده است. در واقع این بیمه ۸۵۰ هزار تومان است که ۳۲۰ هزار تومان آن را خبرنگار باید پرداخت کند و بقیه را ما واریز خواهیم کرد.

دربندی درباره وام‌هایی که برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است، بیان کرد: وام‌های یک، دو یا سه میلیونی که سقف محدودی هم دارند را با توجه به شرایط ضروری خبرنگاران به آنها پرداخت خواهیم کرد. همچنین برای وام‌های بزرگ‌تر با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران صحبت کرده‌ایم که مقداری را ما واریز کنیم و بقیه را آنها اقدام کنند تا وام‌های ۲۰ یا ۳۰ میلیونی به خبرنگاران داده شود.

او ادامه داد: همچنین مشاوره حقوقی و بیمه‌ای برای خبرنگاران در نظر گرفته‌ایم؛ به این معنی که یک کارشناس بیمه و یک حقوقدان حضور خواهند داشت تا اگر خبرنگاران مشکلاتی در این زمینه دارند، به آنها مشاوره داده شود. اینترنت بدون فیلتر نیز با توجه به اسامی که ارائه شده است، به تعداد ۳۰۰ یا ۴۰۰ نفر گرفته‌اند و بقیه افراد هم در مرحله دریافت آن قرار دارند. اگر خبرنگاری اینترنت بدون فیلتر می‌خواهد باید از طریق مدیرمسؤول خود اقدام کند.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی اضافه کرد: همچنین برای صدور کارت خبرنگاری، ساده‌سازی انجام داده‌ایم و خبرنگار با مراجعه به سایت جامعه خبرنگاران می‌تواند برای دریافت کارت خبرنگاری اقدام کند.

دربندی درباره گسترش اهالی رسانه در خانه مطبوعات بیان کرد: ما در ۳۱ استان کشور خانه مطبوعات داریم که ۴۵۳۹ نفر عضو خانه مطبوعات هستند و سعی می‌کنیم که حضور اهالی رسانه در خانه مطبوعات را گسترش دهیم.

او ادامه داد: همچنین مذاکراتی با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده تا هزینه‌ای را وزارت ارشاد پرداخت کند و بقیه را آنها بدهد تا خبرنگاران استان تهران برای آزمایش کامل به آنجا بروند و پرونده تشکیل دهند. از این راه می‌خواهیم آماری به دست بیاوریم تا ثابت کنیم خبرنگاری شغل سخت و زیان‌آوری است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره ساماندهی پرداخت یارانه گفت: ما دو ماه و نیم است که برای شیوه‌نامه‌ یارانه‌ها و اصلاحات آن کار کرده‌ایم و همچنین شیوه‌نامه‌ای برای سایت‌ها ایجاده و در این راستا به نشریات استان و شهرستان‌های محروم توجه شده است. ما در این راه ضرایب افزاینده و کاهنده قرار داده‌ایم که طبق آن یارانه را اضافه یا کم خواهیم کرد. ما از اردیبهشت ماه امسال دو نوبت یارانه را به رسانه‌ها اختصاص داده‌ایم؛ این در حالی است که باید رسانه‌ها یک نوبت یارانه داده می‌شد اما به دلیل گرانی کاغذ و برای اینکه رسانه‌ها نقدینگی داشته باشند، ۸ میلیارد تومان به ۳۰۰ روزنامه و ۴ میلیارد تومان به خبرگزاری‌ها اختصاص داده شده است. همچنین هشت میلیارد هم به سایر نشریات و هفته‌نامه‌ها یارانه داده شده و حدود یک میلیارد هم از پارسال معوقه داشته‌ایم و در مجموع یک میلیارد به ۱۸۰۰ رسانه یارانه پرداخت کرده‌ایم.

دربندی اظهار کرد: توسعه فعالیت رسانه‌ای در فضای مجازی در این روزگار که مشکلات اقتصادی روزنامه‌ها و سایت‌ها وجود دارد، نقش مهمی دارند در حال حاضر اگر فردی برای روزنامه درخواست مجوز کند، به آنها داده نمی‌شود اما اگر سایت بخواهند، به سرعت مجوز به آنها می‌دهیم و همچنین برای سایت‌ها یارانه‌ای در نظر گرفته‌ایم که در گذشته یا تعلق نمی‌گرفته یا کمتر بوده است.

مدیرکل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی درباره بیمه خبرنگاران گفت: با همکاری صندوق هنر ٣٠٠٠ سهمیه برای بیمه پایه و ٣٠٠٠ بیمه تکمیلی از این در نظر گرفتیم. همچنین برای پیگیری موضوعات بیمه‌ای خبرنگاران نماینده‌ای را در معاونت مطبوعاتی تعیین کردیم که به صورت تمام وقت در خصوص بیمه به خبرنگاران مشاوره دهد. ارائه اینترنت بدون فیلتر هم چند وقتی برای خبرنگاران در حال انجام است. یکی دیگر از کارهایی که در این مدت انجام دادیم ساده سازی صدور کارت خبرنگاری است؛ یعنی هر کسی به سرعت می‌تواند کارت خبرنگاری بگیرد.

دربندی گفت: مذاکراتی با دانشگاه علوم پزشکی صورت گرفته که تمام خبرنگاران فعلا در استان تهران یک آزمایش کامل به صورت رایگان انجام دهند. ما پیش‌بینی می‌کنیم آماری که از این آزمایش ها به دست ما می‌رسد نشان دهد که خبرنگاری جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود. همچنین برنامه‌ای هم برای ساماندهی پرداخت یارانه‌ها تهیه‌ کرده‌ایم که در این شیوه نامه توجه ویژه‌ای به نشریات استان‌های محروم خواهد شد. بر اساس این شیوه‌نامه به آن‌ها دو نوبت یارانه خواهیم داد؛ این تغییر نیز بیشتر به خاطر گرانی کاغذ است.

مدیر داخلی معاونت مطبوعاتی ارشاد اظهار کرد: یکی دیگر از برنامه‌های حوزه معاونت مطبوعاتی تسهیل صدور مجوز روزنامه‌هایی است که می‌خواهند پایگاه خبری یا سایتی طراحی کنند.

وی با اشاره به مسئله کاغذ بیان کرد: موضوع کاغذ یک مسئله جهانی است در واقع به علت حفظ محیط زیست کشورها حق بریدن چوب برای کاغذ ندارند و گرانی کاغذ مربوط به کل جهان است؛ اما در ایران هم علاوه بر محدودیت محیط زیستی بالا رفتن ارز روی گرانی کاغذ تأثیر گذاشته است. به همین خاطر کار‌گروهی برای حل موضوع کاغذ تشکیل شده که در حال بررسی موارد مختلف است؛ به عنوان مثال قرار شده ۳۵ هزار تن کاغذی که در گمرکات است، با سرعت بالاتری وارد بازار شود.

دربندی خاطرنشان کرد: برخی وارد‌کننده‌های کاغذ مؤسسات روزنامه‌ای هستند که قرار شده تحت نظر معاونت مطبوعاتی کاغذ‌هایشان را وارد بازار نکنند و برای خود استفاده کنند؛ اما چنانچه کاغذی اضافه داشتند با هماهنگی ما به روزنامه‌های دیگر می دهند.

وی در پایان گفت: یکی دیگر از کارهایی که ما در معاونت مطبوعاتی انجام داده‌ایم توجه ویژه به ارباب رجوع و تسهیل کار آن‌هاست. در واقع هر مراجعه‌کننده‌ای به راحتی می‌تواند با مسئولان این معاونت وقت ملاقات بگیرد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

89 − = 79

کلید مقابل را فعال کنید