جمعی از خانواده‌های ایرانیانی که بر اثر واژگون شدن کشتی حامل مهاجران غیرقانونی به مقصد استرالیا در آب‌های جاوای شرقی در نزدیکی اندونزی غرق شدند، از ساعت ۸ صبح امروز (شنبه) در مقابل سفارت اندونزی در تهران تجمع کردند.

خانواده‌های این قربانیان در این تجمع اعتراض آمیز که هنوز نیز ادامه دارد خواستار بازگرداندن اجساد قربانیان به کشور هستند.

به گفته خانواده‌ها دولت اندونزی برای هر جسد تقاضای ۵ هزار یورو کرده که اکثر خانواده‌ها قادر به پرداخت این مبلغ نیستند و به همین منظور دولت اندونزی اعلام کرده که قصد دارد اجساد را یک جا در اندونزی به خاک بسپارد.

همسر یکی از قربانیان در این باره گفت: به دلیل اینکه اجساد چند روز در آب مانده‌اند متلاشی شده و امکان شناسایی آن‌ها وجود ندارد، به همین دلیل دولت اندونزی اعلام کرد که برای شناسایی اجساد نیاز به آزمایش DNA است که هر یک از خانواده‌های قربانیان مبلغ ۳۳۰ هزار تومان برای انجام این آزمایش پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه جواب آزمایشات DNA توسط تیم پزشکی اعزامی از ایران به اندونزی برده شده، یادآور شد: علی‌رغم این اقدامات، دولت اندونزی تاکنون در این زمینه کاری انجام نداده است.

این کشتی که ظرفیت حمل ۱۰۰ مسافر را داشته در تاریخ ۲۶ آذر ماه اقدام به انتقال حدود ۲۵۰ نفر از اتباع ایرانی، افغان، ترک و عراقی از طریق آب‌های اندونزی به جزیره کریسمس استرالیا کرده بود که با امواج روبرو و غرق شد.

فارس – متأسفانه برخی از اتباع کشورمان در دام باندهای قاچاق انسان گرفتار شده و با پرداخت مبالغی گزاف برای عزیمت به استرالیا از طریق اندونزی اقدام می‌کنند که قاچاقچیان با کشتی‌هایی فاقد ایمنی و با ظرفیتی بیشتر از ظرفیت اصلی اقدام به قاچاق آن‌ها می‌کنند که تاکنون عده زیادی از این افراد بر اثر غرق شدن این کشتی‌ها جان خود را از دست داده‌اند.