بیماری های قلبی یکی از کشنده ترین عوامل مرگ انسان هاست و سالانه میلیون ها نفر به علت مبتلا شدن به بیماری های قلبی جان خود را از دست می دهند. در این میان،  L.D.L موسوم به کلسترول بد یکی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است که باید حتما مصرف آن را کنترل کرد. کلسترول رژیم غذایی به طور عمده از گوشت، جگر، مغز، تخم مرغ و غذاهای لبنی به بدن می‌رسد و غذاهایی گیاهی کلسترول ندارند.

کلسترول بد موجب شکل‌گیری ماده سخت و ضخیمی که همان پلاک کلسترول است می‌شود. با گذشت زمان پلاک کلسترول موجب زخیم‌شدن دیواره رگ و نازک‌شدن مجرای عبور خون می‌شود. این فرآیند تصلب شرائین نامیده می‌شود. اما برای جلوگیری از تصلب شرائین چه باید کرد. علاوه بر ورزش کردن خوردن این مواد غذایی موجب کنترل کلسترول بد خون می شود.
۱- بادام
پژوهشگران دانشگاه پترسبورگ در تحقیقات جدید خود متوجه شده اند که کسانی که در روز تا ده بادام می خوردند میزان کلسترول بد خون آن ها بسیار پایین می آید. خوردن آجیل ها بویژه بادام میزان چربی های اشباع شده کاهش می دهد. بادام همچنین آنتی اکسیدان خوبی برای مبارزه با انواع سرطان و مبارزه با رادیکال های آزاد بدن است.

۲- بلغور و جو
بلغور و جو یکی از بهترین مواد غذایی برای مبارزه با کلسترول بد خون است. همچنین این مواد دارای فیبر بالایی هستند که بهترین مواد خوراکی برای جلوگیری از سفت شدن شکم هنگام دفع مدفوع و مبتلا شدن به یبوست اند. بلغور حاوی کلسیم، آهن، فسفر و پتاسیم است و بخشی از مواد مورد نیاز بدن به مواد معدنی را تامین می کند.

۳- گوشت ماهی
شاید در دنیا هیچ روغنی مانند روغن امگا-۳ موجود در گوشت ماهی برای سلامتی انسان مفید نباشد. روغنی که یکی از بزرگترین مبارزین علیه کلسترول بد خون نیز هست. خوردن روزانه ۲ تا ۳ گرم از روغن ماهی می تواند از قلب شما به خوبی محافظت کند. بنابراین با بدن خودتان مهربان باشید و از خوردن گوشت ماهی غفلت نکنید.

۴- سویا
سویا دارای پروتئین زیاد، اسیدهای آمینه ضروری برای بدن، کلسیم، آهن،  فسفر، منیزیم، روی، ویتامین های گروه B و فیبر می باشد و می تواند از قلب شما در برابر کلسترول بد محافظت کند. دانه سویا محتوی  ویتامین E است که روی سلامت پوست و مو اثر دارد و از کم خونی جلوگیری می کند.همانطور که گفته شد، سویا دارای فیبر می باشد. فیبر موجب کاهش وزن، کاهش کلسترول و تری گلیسیریدها و افزایش کارکرد روده ی بزرگ می شود و از سرطان روده بزرگ جلوگیری می کند. همچنین جلوی یبوست را می گیرد. این نکته را نیز نباید فراموش کنیم که زیاد مصرف کردن سویا (غلات) موجب اسهال، نفخ و درد شکم می شود.