رئیس کل گمرک ایران از افزایش ۳۸ درصدی رشد صادرات کالاهای غیر نفتی و کاهش شش درصدی ارزش واردات به کشور خبرداد. آقای عباس معمارنژاد در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما گفت: در ۹ ماه نخست امسال صادرات غیر نفتی کشور با احتساب میعانات گازی به ۳۲ میلیارد دلاررسید که با احتساب خدمات صادراتی ایران به بیش از ۳۵ میلیارد دلار می رسد که از رشد ۳۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

وی افزود: در ۹ ماه نخست امسال همچنین ۴۴٫۷ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شش درصد کاهش نشان می دهد .

معمارنژاد با بیان اینکه این حجم از واردات و صادرات کالا با ۱۵۰ کشور جهان انجام شده است انرا مبین بی اثر بودن تحریم ها در این زمینه ارزیابی کرد . وی همچنین از افزایش چهار درصدی ترانزیت کالا در ۹ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته در کشور خبر داد و گفت: بیش از صد کشور جهان ، ایران را برای ترانزیت کالاهای صادراتی یا وارداتی خود برگزیده اند که گویای زیر ساختها و امنیت مناسب ایران است. وی افزود: در۹ ماه نخست امسال بیش از ۷٫۵ میلیون تن کالا از ایران ترانزیت شده است و تقاضاهای رسیده از افزایش قابل توجه ان تا پایان سال حکایت دارد.