جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ / ۰۶:۰۹:۰۱
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۰

رسانه های بیگانه و اپوزیسیون نگران مشارکت مردم در انتخابات

تبلیغ برای شرکت نکردن مردم و نگرانی از هشیاری مردم و نظام مورد توجه رسانه های بیگانه است…

جریان‏ها و گروه های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی در آستانه انتخابات مجلس آتی برای تحت تأثیر قرار دادن اراده مردم جهت شرکت در انتخابات، به شکل همه جانبه تلاش می‏کنند در این اراده جمعی تزلزل ایجاد کنند.

بولتن نیوز تا روز انتخابات، مهمترین محورها و ترفندهایی که رسانه های بیگانه برای تحت تاثیر قرار دادن و کاهش مشارکت مردم به کار می گیرند را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد تا هشیاری های لازم مورد توجه مردم و رسانه های معتقد به مشارکت در انتخابات  قرار گیرد. براین اساس، برخی اخبار مهم مندرج در سایت‏ها و رسانه‏های وابسته به گروه‏های اپوزیسیون و جریان فتنه را درباره انتخابات منعکس می‏نماییم.

بخش نخست بررسی رسانه های بیگانه و تحلیل فتنه گران و مخالفان نظام، در تاریخ ۷ دی ماه۱۳۹۰ با عنوان “تردید در حضور اصلاح طلبان در انتخابات ” در بولتن نیوز منتشر شد.

در بخش  های بعدی بررسی رسانه ها مربوط به دوره شانزده روزه،  روزهای ۲۹ آذر تا ۱۴ دی ماه ۱۳۹۰ مورد توجه قرار گرفته و با عنوان ” کف مطالبات طرد شدگان از سوی ملت کجاست؟” و “هر کس باما نباشد اصلاح طلب نیست!”  به بررسی نقطه نظرات شبکه بی بی سی فارسی و در بخش دوم به بررسی مطالب رادیو فردا، جرس، صدای آمریکا و تلویزیون پارس پرداختیم.

در قسمت سوم سری دوم  نیز بیانیه حزب کومله در خصوص تحریم انتخابات مورد توجه قرار گرفته است.

نقش سپاه در انتخابات از نکات مورد توجه شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی است که به بهانه اظهارات اخیر آقای علی سعیدی نماینده سپاه صورت گرفته  و با بزرگنمایی تلاش می کنند که نقش سپاه و نهادهای امنیتی را پر رنگ جلوه دهندو فراتر از مسائل امنیت انتخابات نشان دهند  و با سیاه نمایی تلاش می کنند که مسائل را فراتر از زمینه های سیاسی و اجتماعی انتخابات تحلیل کنند و طوری وانمود کنند که مسائل امنیتی مهمتر از مسائل سیاسی انتخابات است.

سراج‌الدین میردامادی، در رسانه های خارجی، اظهارات نماینده ولی فقیه درخصوص انتخابات را در سه محور تحلیل می‌کند:

• اعلام مواضع سیاسی سپاه در انتخابات • اعتماد سپاه به جریان اصولگرا • اظهار نگرانی از تکرار وقایع بعد از انتخابات سال ۸۸

میردامادی در انتها می‌خواهد به این نتیجه برسد که سپاه می‌خواهد در انتخابات مجلس بیشترین تلاش خود را برای پیروزی جریان طرفدار حاکمیت انجام دهد.

اعلام  آمادگی نیروی نظامی و امنیتی در آستانه انتخابات محوری است که بسیاری از شبکه‌های اپوزیسیون به آن می‌پردازند، این اعلام آمادگی درنگاه این شبکه‌ها ناشی از موارد ذیل است: • چالش امنیتی انتخابات برای جمهوری اسلامی • عدم اعتماد میان نهادهای رسمی حکومت و افکار عمومی • عدم الزام مردم به شرکت در انتخابات

اظهارات فرمانده سپاه پاسداران درباره تهدیدهای امنیتی در آستانه انتخابات مجلس در شبکه تلویزیونی صدای آمریکا بازتاب داشته است.

صدای آمریکا این اظهارات را ناشی از نگرانی مسوولین از خطرات امنیتی برگزاری انتخابات مجلس عنوان کرد و مدعی شد که با توجه به عدم حضور اصلاح‌طلبان خطری وجود ندارد.

اظهارات فرمانده سپاه درباره تامین امنیت زمان انتخابات محوری است که شبکه‌های اپوزیسیون سعی دارند که از آن بهره ‌برداری لازم را داشته باشند، نگرانی ناشی از سرد بودن فضای انتخابات و همچنین هراس از اعتراضات مردم پس از انتخابات ادعاهایی است که این شبکه‌ها در این خصوص مطرح می‌کنند

تحریم انتخابات، امنیتی جلوه دادن کشور و افزایش منازعات سیاسی میان جناح‌های قدرت در آستانه انتخابات از نکاتی است که شبکه‌های اپوزیسیون به بررسی و اشاعه آن می‌پردازند

شبکه تلویزیونی صدای آمریکا با بررسی فضای مطبوعات ایران پیش از انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی، در پی القای این است که یکی از شرایط انتخابات آزاد و منصفانه‌ یعنی آزادی مطبوعات و نشریات در حال حاضر وجود ندارد. عدم دسترسی نامزدهای انتخابات به رسانه‌ها و مطبوعات از مشکلات مطرح‌شده مورد ادعای این شبکه است.

هشدار به سایت‌های اینترنتی در مورد پوشش انتخابات ایران از محورهای مورد بررسی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی است. تحلیلگران این شبکه، این هشدار را به علت حساسیت بالای حکومت نسبت به انتخابات  اعلام کرده اند و دو دلیل رابرای این هشدار عنوان کردند: • عدم حضور منتقدین و تحریم تلویحی انتخابات توسط اصلاح‌طلبان • نفوذ بالای فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی و هراس حکومت از تحریم انتخابات در فضای مجازی

شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی اپوزیسیون با اشاره به بحث نظارت قوه قضاییه بر فضای تبلیغاتی در آستانه انتخابات، آن را ناشی از نگرانی و آسیب‌پذیری حکومت از انتخابات ارزیابی کردند.

سراج‌الدین میردامادی و برخی از دیگر از تحلیلگران شبکه رادیو زمانه، اعلام فهرستی از جرائم انتخاباتی توسط قوه قضاییه را تفسیری دلخواه ارزیابی کردند و مدعی شدند که این امر ارتباطی با قانون انتخابات ندارد. از نگاه این تحلیلگران، هراس از عدم مشارکت مردم در انتخابات دلیل این فشارهای سیاسی و امنیتی است

لزوم ورود سپاه و بسیج و قوای کشور به عرصه جنگ سایبری

بعد از پایان جنگ سرد و حذف تهدید نظامی شوروی که هدف اصلی شکل گیری ناتو بود، بسیاری از آگاهان استمرار حیات ناتو را غیرضروری دانستند . اما از آن جایی که سیاست خارجی ایالات متحد امریکا بر اساس وجود یک دشمن و تهدید خارجی استوار است با تئوریزه کردن فضای بعد از جنگ سرد بر مبنای «جنگ تمدن ها » نه تنها استمرار حیات ناتو با ماهیت نظامی را ضروری دانستند بلکه با توجه به چالش جدید غرب در مقابل بیداری جهان اسلام، شاهدیم که دنیای غرب باز هم همچون گذشته با سردمداری امریکا به صورت غیررسمی و رسمی، سازمانهایی را در حوزه فرهنگ ایجاد کرده که به تعبیر مقام معظم رهبری می توان آن را «ناتوی فرهنگی» نام گذاشت.

تشکیل مجدد کمیته فرهنگى سازمان سیاى امریکا، تصویب برنامه‌هاى نفرت‌زدایى وزارت امور خارجه آن کشور، دستکارى‌ در متون فرهنگى و ادبیات سیاسى کشورهاى اسلامی، تاسیس و تقویت رسانه‌ها به ویژه شبکه‌هاى ماهواره‌اى رادیویى تحت نظارت سیا و کنگره امریکا جهت ایجاد امواج خبرى علیه کشورهاى هدف، تصویب بودجه ۷۰ میلیون دلارى براى دخالت در امور داخلى ایران و سیاست‌هاى مشابه دیگر، شاخصه «ناتو» فرهنگى در نظم نوین بین‌المللى مى‌باشند که لزوم توجه بیشتر بخش های مختلف عملیاتی و اطلاعاتی ایران را می طلبد.اما اینکه معاندین با نظام جمهوری اسلامی ایران بر خلاف آنچه سال ها است انجام می دهند، ورود بخشهای امنیتی کشور را به فضای سایبری امری مزموم به شمار می آورند جای بس تعجب دارد.

در واقع مخالفین جمهوری اسلامی ایران و تمامیت خواهان نفت و انرژی خاور میانه با هر چیز که جلوی ناتوی فرهنگی و جنگ سرد آنها را گرفته و از فروپاشی نظام های مردم سالار جمهوری اسلامی ایران جلوگیری به عمل آورد مخالفند و آن را بر خلاف مصالح کشور و مردم می دانند!. حال اینکه مقابله با جنگ نرم دشمنان این مرز و خاک تنها به زیان استعمارگران نوین و سهم خواهانی است که یا در آن سوی آب های مقدس جمهوری اسلامی ایران به انتظار تکه نانی نشسته اند و یا در داخل خاک مقدس ما در مستحکم کردن رانت به جای مانده از زمان قدرت خود هستند!.

در نهایت روشن است که براندازى نرم نظام جمهوری اسلامی و تلاش امریکا و صهیونیسم برای دسترسی به آن، نه تنها انچنان که ارباب جنگ نرم و رسانه ای معاندین با نظام می گویند، توهم نیست. بلکه به عنوان یک واقعیت قابل بررسی و لمس  است و نیروهاى انقلابى مسلمانی مانند بسیج و سپاه و ارتش و قوای مقننه و مجریه، به خصوص در زمان انتخابات، باید هوشیارانه با آن برخوردى همراه با بصیرت داشته باشند.

از این رو است  که افرادی مانند سراج الدین میردامادی از اعلام فهرست جرایم انتخاباتی می ترسند. ارگانهای دست نشانده ای مانند صدای آمریکا و بی بی سی و شبکه های اپوزسیون نیز سعی دارند تا آگاه سازی از سوی مقامات امنیتی کشور در خصوص فعالیت های پشت پرده معاندین نظام را ترس از مردم! و نه پیش گیری از کلاهبرداری خبری و بمباران جامعه توسط  اطلاعات دروغ، نشان بدهند. موضوعی که سالها قبل از فتنه ۸۸ از سوی مقام معظم رهبری به آن اشاره شده بود و در صورتی که مانند امروز از سوی مراجع رسمی مورد توجه بیشتر قرار می گرفت می توانست فضای رسانه ای شفاف تر و ایمن تری را در دوران فتنه در اختیار جامعه قرار دهد.

در این رابطه است که رهبر معظم انقلاب اسلامی در سفری که سال ۱۳۸۵ به استان سمنان داشتند در دیدار اساتید و دانشجویان دانشگاه های استان سمنان در مورد ناتوی فرهنگی فرمودند: «من پریروز در روزنامه ـ البته سه، چهار ماه قبل از این، من مقاله اش را دیده بودم ـ گزارشی از تشکیل «ناتوی فرهنگی» را خواندم. یعنی در مقابل پیمان ناتو که امریکاییها در اروپا به عنوان مقابله با شوروی سابق یک مجموعه مقتدر نظامی به وجود آوردند؛ اما برای سرکوب هر صدای معارض با خودشان در منطقه خاورمیانه و آسیا و … از آن استفاده می کردند ، حالا یک ناتوی فرهنگی هم به وجود آْورده اند. این ، بسیار چیز خطرناکی است . البته حالا هم نیست ؛ سال‌هاست که این اتفاق افتاده است.

مجموعه زنجیره به هم پیوسته رسانه های گوناگون – که حالا اینترنت هم داخلش شده است و ماهواره ها و تلویزیون‌ها و رادیوها – در جهت مشخصی حرکت می کنند تا سررشته تحولات جوامع را به عهده بگیرند ؛ حالا که دیگر خیلی هم آسان و رو راست شده است. در گرجستان که یک تحول سیاسی اتفاق افتاد و جابه‌جایی قدرت انجام گرفت ، یک سرمایه دار امریکایی و صهیونیست یهودی – البته اسمش معروف است ، من نمی خواهم اسمش را بیاورم – اعلام کرد که من ده میلیون دلار در کشور گرجستان خرج کردم و تحول سیاسی ایجاد کردم ؛ خیلی راحت. ۱۰‌میلیون دلار خرج می کنند ، یک حکومت را کنار می گذارند ، یک حکومت دیگر را سر کار می آورند ! اینها باید روی مردم اثر بگذارند ؛ باید اجتماعات درست کنند .

در اوکراین هم همین کار را کردند؛ در جاهای دیگر هم همین کار را کردند. گاهی اوقات تأثیراتشان به شکل دیگری است و تعیین کننده است؛ شاید این را در یک جمع دانشجویی دیگر گفته باشم که ماهاتیر محمد ، نخست وزیر سابق مالزی – که بسیار هم آدم پرکار و دقیق و جدی و پایبندی بود – به تهران آمد ، به دیدن من هم آمد ؛ همان اوقات بود که تحولات گوناگونی در آسیای شرقی اتفاق افتاده بود ؛ در مالزی ، اندونزی و تایلند و زلزله اقتصادی به وجود آمده بود . همین سرمایه‌دار صهیونیستی و بعد سرمایه دارهای دیگر ، با بازیهای بانکی و پولی توانستند چند تا کشور را به ورشکستگی بکشانند. در آن وقت ماهاتیر محمد به من گفت : من فقط همین قدر به شما بگویم که ما یک شبه گدا شدیم ! البته وقتی کشوری وابستگی اقتصادی پیدا کرد و خواست نسخه های اقتصادی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را عمل بکند ، همین طور هم خواهد شد

بودجه ۴۰۰ میلیون دلاری سیا برای آشوب پس از انتخابات

پل کریگ رابرتز، سیاستمدار سابق امریکایی اخیرا با انتشار گزارشی تحلیلی به افشای نقش دولت امریکا در طراحی آشوب های پس از انتخابات ۸۸ در ایران پرداخته که این گزارش مورد توجه وسیع نشریات انتقادی امریکا قرار گرفته است.

این مقاله سپس با اشاره به دخالت های بی‌مورد امریکا در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ایران می نویسد: رسانه های تحت کنترل دولت امریکا که می توان آنها را وزارت تبلیغات و پروپاگاندای امریکا نامید به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد واکنش نشان داده و با پخش بدون وقفه گزارش ها از اعتراضات داخلی ایران کوشید تا بروز تقلب در انتخابات ایران را به جهانیان القا کند. اما رسانه های امریکایی در حالی می کوشند انتخابات ایران را بدون هیچ دلیل و مدرکی بی اعتبار معرفی کنند که تنها واکنش این رسانه ها به تقلبات مستندی که در جریان اولین دور انتخاب جورج بوش به ریاست جمهوری امریکا وجود داشت، رد این مطلب بود.

این سیاستمدار سابق امریکایی در ادامه گزارش خود خاطر نشان می سازد: سران کشورهای وابسته ای همچون بریتانیای کبیر و آلمان نیز به خط عملیات تبلیغات روانی امریکا وارد شده اند. به‌طوریکه دیوید میلیبند، وزیرخارجه بدنام انگلستان در دیدار وزرای اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ، نسبت به صحت پیروزی احمدی نژاد ابراز تردید کرد.

رابرتز سپس با اشاره به برخی اظهارات افراطی برخی گروه های تندروی امریکایی که انتخابات ایران را کودتا نامیده بودند این سوال را مطرح کرد که منبع اطلاعاتی رسانه های امریکایی و دولت های وابسته به امریکا چیست؟ این دیپلمات سابق امریکایی در پاسخ به این سوال می گوید: این منبع چیزی نیست جز اظهارات کاندیدای شکست خورده ایران که امریکا نیز ترجیح می داد وی پیروز انتخابات ایران باشد. این در حالی است که نتایج منتشر شده از نظرسنجی مستقل صورت گرفته توسط «مرکز غیرانتفاعی نظرسنجی عمومی» و موسسه «نیو امریکن فاندیشن»، چند هفته مانده به انتخابات ایران از برتری احمدی نژاد خبر داده بود. در بخشی از گزارش این نظرسنجی آمده: «متخصصان زیادی انتخابات ایران را غیرمعتبر و خدشه دار معرفی می کنند اما این در حالی است که نظرسنجی عمومی ما، سه هفته قبل از برگزاری انتخابات نشان داد که احمدی نژاد با در اختیار داشتن بیش از نیمی از آرا، از رقبای خود پیشی می گیرد.

نویسنده مقاله سپس با اشاره به کمک های امریکا به اغتشاشگران در ایران می نویسد: گزارش های زیادی وجود دارد که از برنامه دولت امریکا برای بی ثبات سازی ایران خبر می دهند. گزارش هایی وجود دارد که حاکی از کمک مالی دولت امریکا به بمبگذاری و کشتار در داخل ایران است. طبق یکی از این گزارش ها، ژنرال «میرزا اسلم بیگ»، رئیس سابق ارتش پاکستان طی گفتگوی رادیویی اعلام کرد: اسناد بی چون و چرایی وجود دارد که بر دخالت امریکا در قضایای انتخابات ایران دلالت دارد. این «اسناد ثابت می کند که سازمان سیا، ۴۰۰ میلیون دلار در داخل ایران به منظور بروز آشوب های پس از برگزاری انتخابات، هزینه کرده است.»

برنامه‌ریزی غرب برای ۱۸ میلیون کاربر اینترنت در ایران

چندى پیش گزارشى از سوی وزارت خارجه اسرائیل منتشر شد که در آن به وجود ۱۸ میلیون کاربر اینترنتى در ایران به عنوان یک فرصت نگاه کرده بود. چهارسال پیش هم وزارت خارجه اسرائیل همایشى با عنوان «اینترنت در ایران» برگزار کرد و در آن ضمن اظهار خرسندى از افزایش نفوذ «اینترنت ناسالم» در جامعه ایرانى و گسترش موسیقى هایى چون رپ و راک و. . . را از طریق اینترنت امیدوارکننده دانسته بود.

در این گزارش آمده بود: «بخشى از سازمان اطلاعات مرکزى امریکا وظیفه دارد ضمن آلوده کردن اینترنت براى ایرانیان، در سایت وبلاگ هاى ایرانى به جست‌وجو پرداخته و پس از جمع آورى و ترجمه اطلاعات به دست آمده، آنها را آنالیز نموده و مورد بهره‌بردارى قرار دهد.»

واقعیت آنست که امریکاییان، به‌ویژه صهیونیست هاى امریکایى در اجراى این پروژه شدیدا فعالند چنانچه بنیاد سوروس یکى از شاخه‌هاى فعال این پروژه امریکایى- صهیونیستى است.

حال آیا با همه انچه گفته شد و با توجه به اینکه در خصوص عملیات تجاوزکارانه سایبری دشمن به روشهای مختلف هزاران ترفند نوشته و نانوشته وجود دارد که می توان از آنها یاد کرد، ایا باز هم باید گفت نیازی به مقابله با ناتوی فرهنگی آمریکا و دست نشاندگان آن نیست و باید جامعه را در مقابل تهاجم خبری و فرهنگی بدخواهان و دروغگویان نسبت به نظام به خود واگذار کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید