کد خبر:254197
پ

بازداشت ۱۱۰ تروریست در اندونزی

پلیس اندونزی اعلام کرد: ۱۱۰ نفر از مظنونان فعالیت در شبکه های تروریستی حمایت کننده از رشته حملات تروریست ها در سورابایای شرقی که بیش از ۶۰ کشته و زخمی به جای گذاشت، دستگیر شده اند و عملیات برای یافتن عوامل دیگر این حملات همچنان ادامه دارد.

پلیس اندونزی اعلام کرد: ۱۱۰ نفر از مظنونان فعالیت در شبکه های تروریستی حمایت کننده از رشته حملات تروریست ها در سورابایای شرقی که بیش از ۶۰ کشته و زخمی به جای گذاشت، دستگیر شده اند و عملیات برای یافتن عوامل دیگر این حملات همچنان ادامه دارد.

به گزارش افق نیوز/ اقدامات مسئولان امنیتی این کشور پس از تصویب قانون جدید مقابله با تروریسم توسط مجلس اندونزی علیه مظنونان تهدیدات تروریستی در یکماه گذشته افزایش یافته است.

مقام های امنیتی اندونزی در روزهای گذشته نیز اعلام کردند در عملیات ویژه ای ۴۱ نفر تروریست را دستگیر و چهار نفر دیگر نیز در درگیری ها کشته شدند.

اندونزی در ماه گذشته هدف رشته حملات وابستگان گروه تروریستی داعش در’سورابایا’ مرکز جاوه شرقی قرار گرفت که منجر به کشته شدن ۲۷ نفر و مجروح شدن افزون بر ۴۰ نفر شد.

طبق گزارش های پلیس اندونزی اعضای سه خانواده از جمله عوامل تروریستی این حملات بودند که در میان آنها کودکان ۹ و ۱۱ ساله نیز حضور داشتند.

درجریان حملات روزهای ۱۳ و ۱۴ ماه مه (۲۴-۲۳ اردیبهشت) تروریست ها به سه کلیسا در سورابایای شرقی و یک مرکز پلیس ۱۳ نفر از تروریست ها و ۱۴ نفر از مردم عادی و افراد پلیس کشته شدند.

عاملان حملات تروریستی «سورابایا» مرکز استان «جاوه شرقی» منسوب به گروه تروریستی «جماعت النشروه الدوله» ( از طرفداران گروه تروریستی داعش) و همگی اعضای سه خانواده پرجمعیت بودند.

طبق گزارش جاکارتا پست از پلیس اندونزی تازه ترین روش تروریست ها در این کشوراستفاده از خانواده ها از جمله مادران و کودکان در عملیات انتحاری است که این اقدام هراس و خشم زیادی در افکار عمومی ایجاد کرده است و بنابراین پلیس باید با اقدامات جامع احساس امنیت را به مردم باز گرداند.

مجلس نمایندگان اندونزی درپی این رشته حملات سرانجام پس از ۲ سال مشورت و هشدار ‘جوکو ویدودو’ رئیس جمهوری این کشور، اصلاحات قانون مقابله با تروریسم را شامل قوانین شدیدی که توان نیروهای امنیتی را برای مقابله با تروریست ها بیشتر می کند، تصویب کرد.

قانون جدید مقابله با تروریسم که در صحن علنی مجلس نمایندگان اندونزی به تصویب رسید، به نیروهای پلیس این کشور اجازه می دهد تا مظنونان تروریستی را تا ۲۱ روز در بازداشت نگه دارند، درحالیکه در گذشته پلیس فقط می توانست این مظنونان را یک هفته در بازداشت حفظ کند.

این قانون همچنین مجوزهای شدیدتر لازم به نیروهای امنیتی این کشور برای مقابله با افرادی که اتباع اندونزیایی را در عملیات تروریستی مورد استفاده قرار دهند، ارائه می کند.

طبق گزارش منابع امنیتی در اندونزی همه ۱۱۰ نفر مظنون دستگیر شده اقدامات کاملا مرتبطی را در یک زنجیره واحد حمایت از حملات سورابایا و طراحی حملات تروریستی آتی، انجام داده اند.

‘ تیتو کارناویان’ Tito Karnavian رئیس پلیس اندونزی نیز دراین زمینه گزارش داد: چند نفر از این افراد نیز قرار بود در روز عید فطر امسال( جمعه گذشته) به مجلس نمایندگان مالزی حمله تروریستی داشته باشند که نقشه آنها آشکار شد.

به گفته وی تعداد زیادی از این تروریست ها در جاوه شرقی این کشور در حالی دستگیر شدند که برای حملات تروریستی بیشتر به بانک ها ، مراکز خرید و گردشگری و تعدادی از ایستگاههای پلیس برنامه ریزی کرده بودند.

اندونزی به دلیل افزایش موج افراط گرایی با بزرگترین چالش تهدیدات تروریستی در جنوب شرق آسیا در سال های گذشته روبه رو شده است، اما شدیدترین حملات در این کشور در سال ۲۰۰۲ در جزیره بالی بوقوع پیوست که در پی آن ۲۰۰ نفر که اکثر آنها گردشگران داخلی و خارجی بودند، کشته شدند.

پلیس اندونزی پس از حمله تروریستی بالی صدها نفر مظنون تروریست را دستگیر کرد اما تعداد زیادی از آنها به دلیل فقدان قانون جامع مقابله با تروریست ها در آن زمان پس ازمدتی از زندان آزاد شدند.

منبع
ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 1

کلید مقابل را فعال کنید