ترور معاون سایت هسته ای نطنز،دیدار مقام معظم رهبری با مردم قم،سفر احمدی نژاد به آمریکای لاتین و رد صلاحیت نمایندگان توسط هیأت‌های اجرایی از مهمترین رخدادهای هفته جاری بود.

به گزارش خبرنگار مهر، در هفته گذشته خبر دستگیری مجریان طرح آمریکایی اخلال در انتخابات مجلس، افتتاح تاسیسات فردو قم، بی خبری لاریجانی از ارائه لایحه بودجه  ۹۱ به مجلس و برگزاری رزمایش “شهدای وحدت” سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  از مهمترین رویدادهای سیاسی بود که در ادامه این اخبار را مرور می کنیم.

اصلاح طلبان با چراغ خاموش آمده اند

در ابتدای هفته جاری متن سخنان اعضای شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در همایش هیأت های داوری واجرایی این جبهه در خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت.

علیرضا زاکانی دراین همایش  افزود: فتنه گران با قانون شکنی و هرج و مرج بر ناامنی در جامعه دامن زدند آنها مردم را تا موقعی می خواهند که به آنها رای دهند و اگر رای آنها تکرار نشود برچسب به مردم می زنند و به آنها توهین می کنند.

رئیس ستاد انتخابات جبهه متحد اصولگرایان گفت: جریان فتنه و جریان انحرافی دو رقیبی هستند که می خواهند با جبهه انقلاب رقابت کنند در عین حال که جریان فساد نیز در درون این دو جریان درصدد ماندن در قدرت و ضربه به کارامدی نظام است.

همچنین منوچهر متکی دبیر اجرایی جبهه متحد اصولگرایان طی سخنانی گفت: برخی با ارائه تحلیل های غلط اظهار می دارند که جبهه دوم خرداد در انتخابات نیامده، پس خوب است به یک وزن کشی و زورآزمایی و رقابت بین اصولگرایان روی آوریم تلقی درست و واقعی نیست. چرا که آنها با چراغ خاموش آمده اند و به اصطلاح با مهره های سفید لیست خواهند داد.

حبیب الله عسگراولادی عضو کمیته داوری و نظارت جبهه متحد اصولگرایان در این همایش خطاب به اصولگرایان گفت: اصولگرایان به هوش باشند که اصولگرایی تفرقه را نمی پذیرد چرا که اصول اصولگرایی آنها را به سمت وحدت خواهد برد.

تأسیسات “فردو” قم به زودی افتتاح می شود

رئیس سازمان انرژی‌اتمی ایران هفته جاری در در مراسم افتتاح نوزدهمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته ای ایران در دانشگاه هرمزگان از افتتاح تاسیسات “فردو” قم در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: این نیروگاه توانایی آن را دارد تا اورانیومهای غنی شده ۲۰ درصد، ۳٫۵ درصد و چهار درصد را تولید کند.

دستگیری مجریان طرح آمریکایی اخلال در انتخابات مجلس

حجت‌الاسلام حیدر مصلحی وزیر اطلاعات  شامگاه یکشنبه در پایان جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران از دستگیری افرادی خبر داد که به دنبال اجرای طرح ها و برنامه‌های آمریکا در روند انتخابات مجلس نهم از طریق شبکه های مجازی و اجتماعی بودند.

مصلحی با تاکید بر اینکه اشراف اطلاعاتی خوبی بر فعالیت‌های افراد دستگیر شده داشتیم، افزود: برنامه ما بر اساس کامل شدن اطلاعات در خصوص فعالیت‌های این مجموعه و شناسایی نوع ارتباطات افراد و سپس دستگیری آنها بود.

وی افزود: هدف این افراد اجرای طرح‌ها و برنامه‌های آمریکا در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی بوده است.

از لایحه بودجه بی‌خبریم

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد در جمع خبرنگاران درپاسخ به سئوال خبرنگار مهر که  چه خبری از ارائه لایحه بودحه ۹۱ به مجلس دارد گفت: همان قدر که شما خبر دارید ما هم خبر داریم!

وی همچنین  در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر مبنی بر اینکه زمان زیادی به برگزاری انتخابات مجلس نماینده اما علی‌رغم تاکیدات برای وحدت اصولگرایان هنوز اصولگرایان به وحدت مورد نظر نرسیده اند پیش بینی شما از روزهای آینده چیست، گفت: اینکه اصولگرایان تنوع فکری داشته باشند موضوع اشکال داری نیست.

اندیشه شیطانی جریان انحرافی بر مبنای دوقطبی احمدی نژاد – هاشمی

دبیر کل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در این هفته در نشست هفتگی انصارحزب الله به تشریح عملکرد جریان انحرافی در  انتخابات مجلس نهم پرداخت و گفت: سناریوی جریان انحرافی ایجاد فضای دو قطبی است و آنها می خواهند هاشمی را مظهر سرمایه داری و احمدی نژاد را مظهر عدالتخواهی معرفی کنند که این تقسیم بندی ها نشات گرفته از اندیشه های شیطانی است.

فدایی ادامه داد: جریان انحرافی می خواهد با این تقسیم بندی ها ضعف های خود را بپوشاند، مردم را فریب دهد و فقط بر فضای دوقطبی در جامعه تاکید کند.

سفر احمدی نژاد به آمریکای لاتین

در این هفته محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی ایران، در راستای تحکیم روابط فی‌مابین و توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی با کشورهای ونزوئلا، نیکاراگوئه، کوبا و اکوادور و نیز بحث و تبادل نظر در خصوص تحولات بین‌المللی با روسای جمهور و دیگر مقامات این کشورها در صدر هیأتی عالی‌رتبه از وزیران و مسئولان و با بدرقه رسمی محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهور عازم آمریکای لاتین شد.

احمدی نژاد همراه با چاوز رئیس جمهور ونزوئلا در مراسم تحلیف دانیل اورتگا رئیس جمهورنیکاراگوئه شرکت کرد.

رئیس جمهور کشورمان همچنین قبل از ترک ونزوئلا در نشست خبری مشترک با چاوز اظهار داشت: هیچ عاملی نمی‌تواند دو ملت ایران و ونزوئلا را از یکدیگر جدا کند و دو کشور تا رسیدن به اهداف بزرگ خود که صلح، دوستی، رفاه و پیشرفت است، در کنار هم خواهند بود.

حضور مردم در انتخابات دشمن‌شکن خواهد بود

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز دوشنبه در دیدار هزاران نفر از علما، فضلا، طلاب و قشرهای مختلف مردم قم در سخنان مهمی حادثه نوزدهم دی قم را مبدأ تاریخ تحولات جدید دنیا دانستند و با اشاره به نقش «صبر و بصیرت» در موفقیتهای مستمر نظام اسلامی، به تبیین دو عامل مهم ناکارآمدی توطئه های دشمنان و استمرار زنجیره های اقتدار ملت ایران یعنی ایستادگی قاطعانه نظام بر اصول، و حضور هوشمندانه مردم در صحنه پرداختند.

ایشان با اشاره به توسل جبهه استکبار به همه ترفندها و روشها برای ایجاد رخنه و تردید در اراده مسئولان و همچنین مأیوس کردن مردم، تأکید کردند: مقامات غربی بارها تکرار کرده اند که هدف از تحریم ها و فشارها بر ضد ایران، خسته و از صحنه خارج کردن مردم و وادار کردن مسئولان به تجدید نظر در محاسبات خود است، اما آنها اشتباه می کنند و به هدف خود نخواهند رسید زیرا این روسیاه های بد محاسبه گر، تصور می کنند نظام اسلامی در شرایط شعب ابی طالب است، در حالیکه ملت ایران امروز در شرایط بدر و خیبر قرار دارد.

رهبرانقلاب همچنین انتخابات را عرصه نمایش حضورمردم دانستند و تاکیدکردند: ازمدتها قبل از مرکز و قرارگاه فرماندهی جبهه کفر و استکبار تا پادوها و پیاده نظام این جبهه تلاش کردند حضورمردم درانتخابات کمرنگ باشد اما به لطف و فضل الهی، حضورمردم در این انتخابات دشمن شکن خواهد بود.

شایعات مطرح شده در خصوص تبرئه پورمحمدی صحت ندارد

محسنی اژه ای در حاشیه مراسم گرامیداشت دهه بصیرت و رونمایی از جدیدترین کتاب پیرامون فتنه ۸۸ و جنگ نرم در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه شایعاتی در سیستم بانکی کشور مطرح شده که قرار وثیقه پورمحمدی قائم مقام سابق بانک مرکزی صوری بوده و وی مبری از اتهام است و به مسئولیت قبلی خود باز می گردد، گفت: هیچ کدام از این شایعات صحت ندارد.

اژه ای در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر بازداشت یکی از معاونان وزارت صنایع و معادن که در جریان پرونده فساد مالی اخیر نقش داشته است، گفت: به لحاظ قانونی محذوریاتی دارم که نمی‌توانم در اینباره اطلاع‌رسانی کنم.

همچنین در این مراسم از جدیدترین کتاب های مرکز اسناد انقلاب اسلامی با موضوع فتنه ۸۸ رونمایی شد.

برای مقابله با هر گونه تهدید آماده‌ایم

مرحله اصلی رزمایش “شهدای وحدت” نیروی زمینی سپاه دوشنبه هفته جاری با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران برگزار شد.

سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مرحله اصلی رزمایش “شهدای وحدت” نیروی زمینی سپاه این رزمایش را تمرینی برای تاکتیک‌های نبرد نامتقارن به منظور جلوگیری از پیشروی دشمن در محورهای حیاتی و مهم دانست.

وی تاکید کرد: : برای مقابله با هر گونه تهدید و تجاوزی که حتی اگر به ذهن دشمن خطور کند آماده‌ایم.

رد صلاحیت نمایندگان توسط هیأت‌های اجرایی

یکی از رویدادهای مهم هفته جاری اعلام رد صلاحیت گسترده تعدادی از نمایندگان مجلس هشتم توسط هیأت های اجرایی بود.

علی مطهری، حمیدرضا کاتوزیان، علی عباسپور تهرانی،نادر قاضی پور  از جمله نمایندگان فعلی مجلس هستند که اخبار رد صلاحیت آنها از سوی هیئت های اجرایی مطرح شده است.
البته داوطلبان رد صلاحیت شده می توانند اعتراض خود را به نحوه رسیدگی به صلاحیت خود توسط هیئت های اجرایی به هیئت نظارت که منتخب شورای نگهبان قانون اساسی است ارائه کنند.
همچنین علی لاریجانی روز چهارشنبه در صحن علنی مجلس و در پاسخ به تذکر احمد توکلی مبنی بر آزادی نمایندگان در اظهارنظر بدون تعقیب گفت: بعضی رد صلاحیت ها که از طرف وزارت کشور و هیئت های اجرایی صورت گرفته به نظر می آید کار درستی نبوده است و مبنایی نداشته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال  از نمایندگانی که نسبت به رد صلاحیت خود معترض هستند خواست تا کار را از طریق شورای نگهبان و هیئت های نظارت پیگیری کنند
مجازات نگهداری، حمل و فروش مشروبات الکلی و ادوات ماهواره تعیین شد
 
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجازات قاچاق، نگهداری، حمل و فروش کالاهای ممنوع مانند مشروبات الکلی و تجهیزات دریافت از ماهواره به طور غیر مجاز را تعیین کردند.
هر کس مرتکب قاچاق کالای ممنوع گردد یا کالای ممنوع قاچاق را نگهداری نماید یا بفروشد، علاوه بر ضبط کالا به ۶ ماه تا دو سال حبس، جزای نقدی معادل ۱۰ برابر ارزش کالا و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می شود. در صورتی که ارزش کالای ممنوع قاچاق بیش از یکصد میلیون ریال باشد وسایل نقلیه مورد استفاده ضبط می گردد.
در صورتی که وسیله نقلیه به کار گرفته شده در قاچاق و حمل کالای قاچاق ممنوع موضوع این ماده، متعلق به شخصی غیر از مرتکب جرایم فوق باشد و با استناد به قرائنی از قبیل سابقه مرتکب ثابت شود با علم و اطلاع مالک برای ارتکاب قاچاق در اختیار وی قرار گرفته است وسیله نقلیه ضبط می شود و در غیر این صورت وسیله نقلیه به مالک مسترد و معادل ارزش آن به جریمه نقدی مرتکب اضافه می گردد.
آهنی سفیر جدید ایران در فرانسه شد
همچنین در این هفته خبر انتصاب سفیر جدید ایران در فرانسه منتشر شد.
به پیشنهاد وزیر امور خارجه و موافقت رئیس جمهور، علی آهنی به سمت سفیر جدید کشورمان در فرانسه منصوب شد.
مهمانپرست: غربیها وارد بازی خطرناکی شده اند
رامین مهمانپرست با حضور در برنامه کنکاش شبکه جهانی جام جم آخرین مواضع جمهوری اسلامی ایران را در قبال تحولات اخیر منطقه و جهان را تشریح کرد و با بی اثر خواندن تحریم ها علیه ملت بزرگ ایران گفت: ملت ما در ۳۲ سال گذشته تمام تحریم ها و مشکلات اقتصادی را به فرصت تبدیل کرده اند و اکنون نیز تسلیم ترفندها و توطئه های استکباری نخواهند شد.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه گفت: اما آمریکا و هم پیمانانش این را بدانند با مطرح کردن بحث تحریم نفت و گاز ایران وارد بازی خطرناکی شده اند که مطمئنا عواقب آن بیشتر از همه گریبانگیر خود آنها خواهد شد.

ترور معاون سایت هسته‌ای نطنز

مهمترین خبری که  صبح چهارشنبه در رسانه های داخلی و خارجی منتشر شد و بازتاب گسترده ای را هم در بر داشت ترور معاون سایت هسته ای نطنز بود.

صبح چهارشنبه ساعت ۸:۳۰ انفجار یک خودروی پژو ۴۰۵ توسط یک تیم تروریستی باعث به شهادت رسیدن شهید احمدی روشن معاون بازرگانی سایت هسته ای نطنز و یکی از همراهان وی شد.

این انفجار در خیابان گل نبی در مسیر تردد روزانه شهید احمدی روشن اتفاق افتاد.

به گفته برخی شاهدان ترور شهید احمدی روشن، دو راکب یک موتورسیکلت مقابل دانشکده ارتباطات بمب دست سازی را به در سمت راست جلوی اتومبیل حامل شهید احمدی روشن چسبانده و بعد از طی مسافتی حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر این بمب عمل کرده و باعث انفجار خودرو می شود.