بیش از ۱۸ ماه گذشت ولی هنوز خبری از نمایندگان برای احقاق حق مردم و جلوگیری از فساد مالی در مجموعه‌ای که ۳۲ میلیون نفر سهام‌دار آن هستند نشده است، شاید تحقیق و تفحص و ارائه گزارش از سازمانی که میلیون‌ها نفر بیمه شده دارد، سخت است و نیاز به دو دوره مجلس برای بررسی دارد.

مردادماه سال ۸۹ بود که پس از کش و قوس‌های فراوان و انتقادات نمایندگان مجلس به عملکرد تأمین اجتماعی و قانع نشدن نمایندگان از سوی مسئولان مربوطه، تحقیق و تفحص ازسازمان تأمین اجتماعی و شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی “شستا” کلید خورد و پس از آن بودکه با حکم لاریجانی رئیس‌ مجلس، سلیمان جعفرزاده به عنوان رییس‌کمیته تحقیق و تفحص، هادی مقدسی و سیدعلی محمد موسوی به عنوان نایب رئیس، صمد فدایی به عنوان دبیر و سید جواد زمانی هم به عنوان سخنگوی هیئت تحقیق و تفحص از تأمین اجتماعی و شستا انتخاب شدند.

پس از تصویب تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی در زمان مدیریت” ذبیحی” در این سازمان، شایعات و مباحث مختلفی درباره تخلفات شرکت‌های زیرمجموعه تأمین اجتماعی قبل از شروع تحقیق و تفحص مطرح شد.

از خرداد ۸۹ ‌کار هیئت آغاز شد، اعضای این هیئت تصمیم گرفتندکه از اعلام جزئیات تحقیق و تفحص به رسانه‌ها خودداری‌کنند تا این هیئت درگیرمسائل حاشیه‌ای نشود. اما در هنگام بررسی برنامه پنجم توسعه‌کشور در مجلس‌کار هیئت نیز کند و به عبارتی تعطیل شد. اما دوباره این هیئت فعال شد.

براساس قانون مجلس شورای اسلامی هیئت تحقیق و تفحص ۶ ماه مهلت دارد تا نتایج تحقیق و تفحص را اعلام کنند و قرار بود کاراین هیئت تا پایان سال گذشته به اتمام برسد ولی چون نتوانستند در این مدت نسبت به شفاف سازی در بنگاه‌های اقتصادی این صندوق به جمع بندی برسند ۶ ماه دیگر مهلت گرفتند (که آخرین مهلت بود) ولی تا الان بیش از ۱۸ ماه از این مهلت گذشته است.

“پس از تحقیق و تفحص و قرائت در صحن علنی نتایج آن را به رسانه‌ها اعلام می‌کنیم” این جمله‌ای است که تمامی نمایندگان مجلس به خبرنگارانی که پیگیر تحقیق و تفحص بودند اعلام می‌کردند. ولی چند ماه پیش رئیس هیئت تحقیق و تفحص دیگر تحمل نیاورد و از اختلاس هزار میلیارد تومانی در شرکت‌های سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی گفت که پس از رسانه‌ای شدن این موارد واکنش‌های مختلفی در این باره از سوی نمایندگان و مسئولان تأمین اجتماعی صورت گرفت که در آخر نماینده‌ای که اطلاعات داده بود متهم به تخلف شد.

چندماهی به پایان مجلس هشتم نمانده است؛ ولی همچنان نتیجه تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی مسکوت مانده است.آیا نتیجه تحقیق و تفحص در دور بعدی مجلس قرائت می‌شود؟