پنجشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۹ / ۲۳:۴۸:۲۳
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۰ - ۱۱:۲۴

رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان مانند من و آقای نادران اصلا درست نیست

عدم احراز در مورد کسی که چهار سال در مجلس حضور داشته است معنایی ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر احمد توکلی درباره رد صلاحیت برخی نمایندگان گفت: برخی رد صلاحیت‌ها کار درستی نبوده و مبنای قانونی نداشته است.

احمد توکلی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکری گفت: نمایندگان در مقام ایفای نمایندگی در اظهار نظر آزاد هستند و نباید بر این مبنا رد صلاحیتی صورت بگیرد.
وی افزود: برخی خبرها درباره رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان مانند من و آقای نادران که اصلا درست نیست و برخی خبرها هم درست بوده اما رد صلاحیت آنها کار درستی نبوده است.
توکلی گفت: قانون طوری اجرا می شود که باعث هتک قانونگذار می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس افزود: وقتی به نمایندگانی می‌گویند عدم احراز، این عجیب به نظر می‌رسد و به قانونگذاری خدشه وارد می‌کند.
وی اضافه کرد: حتی در مورد نمایندگانی گفتند عدم احراز که آنها به دینداری شهره‌اند و سابقه انقلابی دارند.
توکلی گفت: برخی از افرادی که رد صلاحیت شده‌اند سوابقی دارند که روشن است از متدینان انقلابی و طرفدار ولایت فقیه هستند اما به استناد آنکه به ولایت فقیه التزام ندارند رد صلاحیت شده اند که این مسئله به آبروی نظام لطمه می زند و باعث سوء استفاده دشمنان می شود.
وی از رئیس مجلس خواست این موضوع را با مقامات ذی‌ربط مطرح کند و افزود: ضرر این کار بیشتر از نفع آن است.
آقای لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت: حرف شما درست است و رد صلاحیت برخی افراد ازجانب وزارت کشور و هیئت‌های اجرایی کار درستی نبوده و مبنایی نداشته است.
رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مثلا عدم احراز در مورد کسی که چهار سال در مجلس حضور داشته است معنایی ندارد و عدم احراز در مورد افرادی معنا دارد که شناخته شده نیستند.
وی گفت: مستنداتی در مورد برخی افراد مطرح شده است که اصلا درست نیست و باید این موضوع در مسیر قانونی طی شود.
لاریجانی از انعکاس این اعتراض‌ها به وزارت کشور خبر داد و افزود:‌ افرادی از مجلس برای مذاکره با وزارت کشور مشخص شده‌اند.
وی از نمایندگان رد صلاحیت شده خواست که موضوع را از مسیر قانونی و هیئت های نظارت شورای نگهبان پیگیری کنند.
در آغاز جلسه علنی امروز نیز تعدادی از نمایندگان به رد صلاحیت‌ها و تعدادی نیز به درج اخبار غیرواقعی در باره رد صلاحیت آنها به رسانه‌ها اعتراض کردند که لاریجانی برای ارائه تذکر به آنان وقت نداد اما گفت که شاید برخی رسانه‌ها به اشتباه و برخی از روی عمد این اخبار را منتشر کرده باشند.

برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید