آقای عباس مهمان نژاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه قاچاق از مسیر رسمی و غیر رسمی وارد کشور می شود افزود:‌ ۹۰ درصد واردات از معابر رسمی کشور کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است.
وی گفت: مرز رسمی کشور در دولت تصویب می شود و ما در مرزهایی که نیروی انتظامی درخواست حضور ما را در آنجا دارد به علت قانونی نبودن مستقر نمی شویم.
آقای مهمان نژاد افزود:‌ براساس برنامه ریزی های انجام شده در دو سال اخیر حجم کالاهای قاچاق کاهش یافته است.
رئیس کل گمرک کشور گفت: ۱۸ درصد از کالاهای قاچاق از معابر رسمی و بقیه از معابر غیر رسمی وارد کشور می شود.
آقای مهمان نژاد افزود:‌ در حالیکه ایران ۷۸۰۰ کیلومتر مرز دارد کمتر از ۸۰ گمرک در کشور مستقر است.
وی با بیان اینکه زمان تشریفات گمرکی برای واردات ۳۲ روز و برای صادرات ۲۵ روز براساس استانداردهای بین المللی است گفت:‌در ۹ ماه گذشته توانسته ایم زمان تشریفات گمرکی را ۱۵  درصد کاهش دهیم.
آقای مهمان نژاد افزود:‌ ترخیص کالاهایی که از مسیر سبز وارد کشور می شوند ۵ ساعت، مسیر زرد ۱۲ ساعت و مسیر قرمز ۱۷ ساعت زمان می برد.
وی گفت: براساس طرح تحول گمرکی ۱۶ دستگاهی که صادر کننده مجوز واردات در مرز بودند به ۲ دستگاه گمرک و استاندارد کاهش یافته است.
رئیس کل گمرک کشور ‌منطقی نبودن تعرفه واردات کالا را موجب قاچاق کالا دانست و افزود: به عنوان نمونه کاهش تعرفه واردات تلفن همراه از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد موجب افزایش ۱۵۸ درصدی واردات رسمی این کالا در۴ ماه گذشته شده است.
وی گفت: اکنون گمرک در ۳۲ بازارچه مرزی مستقر است.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در این برنامه با بیان اینکه همیشه در کنار اقتصاد سالم اقتصاد پنهان که مدیریت آن با شبکه های سودجو است وجود دارد افزود: منشا قاچاق اقتصاد پنهان است.
اقای مهدی ابویی یکی از محورهای اصلی جنگ اقتصادی را قاچاق کالا دانست و گفت:‌ با قاچاق باید با راهکار اقتصادی برخورد کرد نه نظامی و انتظامی.
وی مهم ترین مشکل مبارزه با قاچاق را خلا قانونی بیان واضافه کرد: با بررسی ۲۰۰ پرونده کلان قاچاق مشخص شد فقط یک و نیم درصد پرونده ها در این زمینه به نتیجه می رسد.
ابویی ابلاغ قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز را موجب کاهش ۵۰ درصدی قاچاق کالا عنوان و بیان کرد: ساختار گمرکات کشور با مبادلات اقتصادی ما همخوانی ندارد.
معاون پیشگیری ستاد مبارزه قاچاق کالا و ارز افزود: بازارچه های مرزی ضد مبادلات اقتصادی کشور است و تامین کننده معیشت مرزنشینان نیست.
وی گفت: در مرزها باید اقتصاد بومی را تقویت کنیم.
آقای ابویی اضافه کرد: همه عملیات اجرایی صادرات و واردات کالا باید مکانیزه باشد.
وی افزود: براساس آمار یک و نیم میلیارد دلار از کالاهای قاچاق از بازارچه های مرزی و ۵ میلیارد دلار به وسیله ملوانان وارد کشور شده است.
سرهنگ زمانیان رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز در گفتگوی تلفنی با این برنامه اولویت نیروی انتظامی را در دو سال اخیر مبارزه با قاچاق اعلام کرد.
وی با بیان اینکه اقدامات خوبی در حوزه کنترل مرزها انجام شده است گفت: حفظ امنیت بازارچه های قانونی مرزی که دولت آنها را تصویب کرده با نیروی انتظامی است اما این نیرو نمی تواند نظارتی بر ورود و خروج کالاها به این بازارچه ها داشته باشد بلکه دولت موظف است این موضوع را کنترل کند.