پایگاه خبری افق به‌ نقل از سایت فدراسیون فوتبال، کارلوس کی روش که هم اکنون در دوبی بسر می‌برد، در گفت وگویی تلفنی با مدیر رسانه ای تیم ملی برنامه‌های آتی تیم ملی را تشریح کرد و باردیگر بر اهمیت ویژه سه دیدار سرنوشت ساز در خردادماه تاکید کرد.

وی در ابتدای این گفت وگو با تاکید بر اینکه حداکثر ۱۸ یا ۱۹ دی به ایران بازخواهد گشت، اظهار داشت: ما در مراحل قبلی اردوهایی داشتیم که کمک کرد تا به موقعیتی دست پیدا کنیم که دیدار با قطر به یک دیدار تشریفاتی تبدیل شود که البته هدف اصلی من هم همین بود که خوشبختانه انجام شد. همچنین با هماهنگی و توافقی که از قبل با سازمان لیگ داشتیم قرار بر این بود که شروع اردو برای دیدار با قطر هیچ‌گونه تداخلی با مسابقات لیگ نداشته باشد و در برگزاری آن خللی وارد نشود که این به نفع همکاران ما در باشگاه‌ها هم هست.

وی افزود: دلیل این کار، پایبندی و احترام به توافقی بوده که با سازمان لیگ داشته‌ایم و اینکه دیدارهای لیگ بطور منظم انجام شود تا زمانی که ما دیدارهای حساس‌تری را پیش رو داریم، فرصت بیشتری برای برگزاری اردوهای تیم ملی داشته باشیم.

کی روش درباره اردوی آینده تیم ملی کشورمان گفت: طبق هماهنگی با سازمان لیگ که در همین روزهای اخیر حاصل شد، اردوی بعدی تیم ملی از ۲۸ بهمن آغاز خواهد شد و تا روز دیدار با قطر (۱۰ اسفند) ادامه خواهد داشت. البته من از فدراسیون درخواست برنامه‌ریزی برای یک دیدار تدارکاتی برای دوم یا سوم اسفند ماه نموده‌ام.
وی درباره محل برگزاری این دیدار افزود: هنوز بطور قطعی مشخص نیست اما ترجیح من بدلیل اینکه بازی با قطر در تهران است، این است که بازی در تهران باشد اما گاهی اوقات وقتی وارد مذاکره با تیم‌های خارجی برای انجام دیدارهای دوستانه می‌شویم، ممکن است آن‌ها شرایط خاص خودشان را داشته باشند که اگر چنین شود و نتوانیم در تهران بازی کنیم، نظر من این است که در امارات برگزار شود زیرا مسیر پروازی کوتاهی تا تهران دارد.
سرمربی تیم ملی سپس به تشریح وضعیت تیم بعد از دیدار با قطر پرداخت و گفت: برای آماده سازی تیم برای سه دیدار حیاتی در خرداد ماه آینده، یک مشکل بسیار بزرگ داریم که متاسفانه هنوز حل نشده و آن‌هم دیدارهای مرحله یک شانزدهم نهایی لیگ قهرمانان باشگاههای آسیا است که در روزهای ۹ و ۱۰ خرداد برگزار خواهد شدکه این دقیقا چهار روز قبل از نخستین دیدار ما در مرحله آخر مقدماتی جام جهانی است (۱۴ خرداد). ما در این ماه سه دیدار پیاپی درطول ۱۰ روز داریم و باید بازیکنان‌مان را بطور کامل دراختیار داشته باشیم اما آنها چهار روز قبل از اولین مسابقه ما با تیم باشگاه‌شان بازی دارند و البته اگر دو سهمیه قطعی ما در لیگ قهرمانان تبدیل به سه سهمیه شود، کار ما دشوارتر خواهد شد.
کی روش افزود: این مساله متاسفانه هنوز حل نشده و فیفا و ای اف سی درپی مکاتبه فدراسیون فوتبال در این باره، با تغییر برنامه مسابقات لیگ قهرمانان موافقت نکرده اند اما ما هنوز با فدراسیون و سازمان لیگ درحال مذاکره هستیم تا ببینیم چه راهکاری برای حل این مشکل می‌توانیم پیدا کنیم چون ما از ابتدای اردو تیم ملی را به‌طور کامل نیاز داریم. البته این موضوع نه تقصیر فدراسیون و نه سازمان لیگ است اما مشکلی است که باید با کمک هم راه حلی برای آن بیابیم.

سرمربی تیم ملی کشورمان گفت: پس از دیدار با قطر تا خرداد ماه، اردوهای تیم ملی متوقف نمی‌شود و ما درنظر داریم دو یا سه مینی کمپ (اردوی کوتاه مدت) برگزار کنیم تا بطور دایم آمادگی و شرایط بازیکنان را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی همچنین درباره حضور اشکان دژاگه در تیم ملی گفت: همان‌گونه که قبلا هم گفته‌ام از نقطه نظر فنی، شرایط این بازیکن برای من کاملا روشن و قابل قبول است اما متاسفانه بار قبل مشکلاتی ازلحاظ هماهنگی و انجام روال اداری پیش آمد که او نتوانست به ما ملحق شود اما امیدوارم برای آینده بهانه‌ای از این جهت وجود نداشته باشد، ضمن اینکه ما به قوانین بین المللی فیفا احترام می‌گذاریم و هر تصمیمی که اتخاذ کنیم، خارج از چارچوب این قوانین نخواهد بود.

کی روش همچنین در پیامی به اهالی فوتبال گفت: این دلگرمی و اطمینان را به تمامی اهالی فوتبال می‌دهم که ما با جدیت هرچه تمامتر کارمان و تمامی امور مربوط به تیم ملی را پیگیری می‌کنیم و این را با قاطعیت می‌گویم که در کارمان برای تیم ملی ایران چیزی کم نمی‌گذاریم اما ازسوی دیگر بر این موضوع برای چندمین بار تاکید می‌کنم که ما آینده ای در جام جهانی ۲۰۱۴ نخواهیم داشت اگر در ژوئن ۲۰۱۲ (خرداد ماه ۹۱) نتوانیم موفق باشیم و همه باید درک کنند که جام جهانی آینده برای ما در خرداد ماه آینده رقم می‌خورد و به همین دلیل به یک برنامه ریزی عالی و منظم برای این ماه نیاز داریم. من این پیام را کاملا شفاف و روشن به بازیکنان، مربیان و تمامی هواداران فوتبال می‌دهم که جام جهانی ۲۰۱۴ برای ما شروع شده اما نقطه عطف آن در ماه ژوئن آینده خواهد بود و ما برای صعود به جام جهانی، باید سال ۲۰۱۲ و بویژه ماه ژوئن این سال را بسیار جدی بگیریم. ما در مرحله بعد در یک گروه پنج تیمی باید هشت بازی رفت و برگشت برگزار کنیم و ۹ امتیاز سه دیدار خرداد ماه آینده، یعنی بیش از ۳۰ درصد کل امتیازهای این هشت دیدار.

سرمربی تیم ملی ایران در پایان این گفت وگو اظهار داشت: از زمانی که من وارد ایران شدم همه مسوولان از رییس فدراسیون گرفته تا تمامی مسوولان ورزش که من با آن‌ها صحبت کرده‌ام، همگی تاکید کرده‌اند که اولویت اول فوتبال ایران، صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ است. اکنون زمانی است که باید این را نشان دهند و با حمایت های همه جانبه خود از تیم ملی راه را برای صعود تیم هموار نمایند و نشان دهند که برای دستیابی به این اولویت تا چه اندازه حاضرند از تیم ملی کشورشان حمایت کنند.