عبدالرضا شیخ الاسلامی امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران و در حاشیه نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری با کشور اندونزی، گفت: برنامه های اشتغالزایی در حال حاضر با قوت دنبال می شود اما سیاست های انقباضی در فضای بانکی پس از ماجرای تخلفات صورت گرفته کمی بر تسهیلات دهی تاثیر داشته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهارداشت: با این حال روند اشتغال زایی در سال جاری با استفاده از منابع بانکی بدون دغدغه ادامه دارد و روند اقدامات در ماه های گذشته نیز مناسب بود.

شیخ الاسلامی با تاکید بر اینکه امروز همه مدیران کشور در همه سطوح با بازار کار و اشتغال ارتباط دارند، اظهار امیدواری کرد که دولت بتواند به هدف ایجاد فرصت های جدید شغلی دست یابد.

وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در زمینه تلاش دولت برای دستیابی به نرخ بیکاری تک رقمی و روند ماه های گذشته که طی آن نرخ بیکاری از ۱۴٫۶ درصد تابستان گذشته به ۱۱٫۱ درصد در تابستان سال جاری رسیده است، بیان داشت: دولت در تلاش است تا بتواند اقدامات مناسبی را در این بخش داشته باشد.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری ۱۱٫۱ درصدی اعلام شده توسط مرکز آمار برای فصل تابستان سال جاری هنوز هم عدد بزرگی محسوب می شود، اظهار داشت: در تلاش هستیم این رقم را پایین بیاوریم و هم اکنون نیز آهنگ بیکاری در کشور روندی نزولی دارد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در تابستان سال گذشته تا تابستان امسال ۲٫۵ درصد از نرخ بیکاری کاسته شده است و ما امیدواریم آهنگ کاهش نرخ بیکاری در فصول پاییز و زمستان نیز ادامه داشته باشد.

شیخ الاسلامی ادامه داد: با برنامه ریزی های گسترده ای که توسط دولت برای ایجاد فرصت های جدید شغلی صورت گرفته است و بررسی روند سالهای گذشته نیز نشان می دهد که بهبود فضای کسب و کار اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه طبق آمار تامین اجتماعی در سال جاری فقط ۶۰ هزار نفر به تعداد بیمه شدگان جدید افزوده شده و این موضوع با ایجاد بیش از یک میلیون فرصت جدید شغلی تفاوت ندارد، گفت: قرار نیست تعداد بیمه شده ها با مشاغل ایجاد شده یکی باشد و هر فرصت شغلی یک نفر به آمار تامین اجتماعی بیفزاید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت ده ها هزار نفر در مشاغل خانگی و خوداشتغالی سخن گفت و بیان داشت: دولت در تلاش است تا پروژه ایجاد ۲٫۵ میلیون فرصت جدید شغلی در سال جاری محقق شود.

شیخ الاسلامی همچنین از ایجاد ۸۵ هزار فرصت جدید شغلی در سال جاری از طریق صندوق مهر امام رضا (ع) خبر داد و گفت: از طریق این صندوق اقدامات مناسبی در خصوص اشتغالزایی صورت گرفته است.

وی همچنین از در دست اقدام بودن تدوین اصلاحیه برای قانون تعاون نیز خبر داد و افزود: اگر حاشیه سازی ها برای بخش تعاون از بین برود با رفع این مشکلات می توان امیدوار بود که گسترش فعالیت های تعاونی ها در کشور اتفاق بیفتد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در خصوص مصوبه اخیر مجلس در حمایت از بیکاران در قالب ایجاد صندوق بیمه بیکاری کارجویان نیز گفت: به عنوان دستگاهی که در حوزه کار و رفاه اجتماعی مسئولیت داریم باید حمایت های مناسبی را از کارجویان انجام دهیم.

شیخ الاسلامی وجود بار مالی در این طرح را مورد اشاره قرار داد و افزود: البته وقتی چنین قانونی توسط مجلس به تصویب می رسد باید جوانب کار نیز مشخص شود چون بدون وجود منابع مالی امکان تحقق این برنامه وجود نخواهد داشت.

وی از طرح برخی اشکالات و مباحث مربوط به محدودیت های منابع مالی توسط دولت در خصوص راه اندازی صندوق بیمه بیکاری برای کارجویان سخن گفت و افزود: در هر صورت دولت از وجود برنامه های گسترش حمایت از جویندگان شغل دفاع می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در زمینه اجرای آزمایشی طرح تخصیص بیمه ای کارفرمایان بر اساس بند (و) ماده ۸۰ قانون برنامه پنجم توسعه و اینکه پس از ماه ها کش و قوس این طرح به اجرای آزمایشی رسیده است، گفت: به هر حال این امتیاز برای کارفرمایان در نظر گرفته شده است و باید اجرا شود.

شیخ الاسلامی ادامه داد: هر دستگاه و هر فردی که در این بخش تخلف کرده باشد باید پاسخ دهد چون طبق قانون برنامه تخفیف بیمه کارفرما در قبال جذب نیروی کار جدید باید اعمال شود و حالا دیگر اجرای آزمایشی و غیر آزمایشی نداریم و این حق برای کارفرمایان محفوظ است ضمن اینکه در مدت ۹ ماه گذشته از سال نیز شرایط پیش بینی شده در قانون برای کارفرمایان در نظر گرفته می شود.

وی همچنین از تلاش برای واگذاری کارت های اعتباری خرید به ۱۰۰ هزار کارگر تا پایان سال جدید خبر داد و افزود: گروهی را مامور کردیم تا از میان کارگران گروه های مناسب را معرفی کنند و این کار در راستای یک برنامه اجرا می شود و در اولین مرحله استانها را تحت پوشش قرار می دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر در زمینه اصلاح قانون کار و اینکه زمان نهایی تدوین لایحه اصلاح قانون کار برای اصلاح به مجلس و دولت چه وقتی تعیین شده است؟ و اینکه با وجود نزدیک شدن به پایان سال کارگران و کارفرمایان همچنان در حال برگزاری نشست هستند، گفت: ما این کار را به ۲ گروه کارگری و کارفرمایی سپردیم و اگر خودشان توافق کردند ما مشکلی نداریم اما نباید از اصول کار تخطی شود.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه جامعه کار برای دولت جایگاه مهمی است بیان داشت: با توجه به اینکه از نظر زمانی در مضیقه قرار گرفته ایم اما تا پایان سال جاری باید لایحه اصلاح قانون کار برای بررسی به دولت و مجلس ارائه کنیم. اما به دنبال ۳ جانبه گرایی در این بخش هستیم.

وی همچنین به گروه کارگری و کارفرمایی هشدار داد که اگر آنها نتوانند در آینده نزدیک نظرات جمع بندی شده خود را در زمینه اصلاح قانون کار ارائه کنند وزارتخانه می تواند راسا نسبت به ارسال لایحه به دولت و مجلس اقدام کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین بیان داشت: نباید این موضوع را از یاد ببریم که دولت الزامی به دریافت نظر کارگران و کارفرمایان ندارد و این حق قانونی برای وزارتخانه وجود دارد اما با نگاه ۳ جانبه گرایی و تعامل به دنبال جلب نظر شرکای اجتماعی خود هستیم.