آیت‌الله صادق آملی لاریجانی طی سخنانی در افتتاحییه پنجاه و چهارمین دوره کارآموزی قضایی روحانیون افزود: ما با آن‌چه که شان دستگاه قضایی است فاصله داریم و این موارد هشداری به دستگاه قضاست که اگر این اعتبار پایین بیاید کل نظام آسیب می‌بیند.

وی ادامه داد: اگر به اعتبار جمهوری اسلامی ایران که الگویی برای دنیاست لطمه بزنیم جرم و معصیتی بزرگ را مرتکب شده‌ایم.

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن خاطرنشان کرد: جایگاه و شان قضا در کتاب و سنت و قانون اساسی شانی بسیار بالاست که برای قاضی در اسلام و بلکه در همه ادیان الهی به این جایگاه بالا اشاره شده است.

رییس قوه قضاییه افزود: کسی که می‌خواهد بر منصب قضا تکیه بزند آثار و اختیاراتی را به دست می‌آورد که از حیث تقوا باید دارای جایگاه بسیار بالایی باشد.

وی خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که به اهمیت این مساله در قانون اساسی نیز اشاره شده است و اختیاراتی در این قانون است که به قاضی باز می‌گردد.

وی با اشاره به وظایف قانونی این دستگاه یادآور شد: در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که یک دستگاه تا به این حد دارای استقلال باشد و حتی رییس‌جمهور هم نتواند هیچ دستوری را به قوه قضاییه بدهد.

آملی لاریجانی تصریح کرد: در دستگاه قضایی قضات فاضل و دانشمند و با شخصیتی داریم که تابع این و آن نیستند و با سابقه بیش از ۳۰ سال هنوز در خانه‌های استیجاری زندگی می‌کنند در صورتی که می‌توانستند همان چیزی را که بعضی‌ها حلال می‌دانند به عنوان یک قاضی استفاده کنند.

وی گفت: قضاتی که فقر علمی و شخصیتی دارند و یا گوهر عظیم قضاوت را به اندک بهای دنیوی می‌فروشند بدانند که دچار لغزشند.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری خطاب به مسوولان دستگاه قضایی افزود: همه حکومت و مومنان باید برای تقویت دستگاه قضایی بسیج شوند که اگر دستگاه قضا عزمش را جزم کند و قضات عالم وشجاع را به منصب قضاوت بنشاند وضع کشور بهتر خواهد شد.

رییس قوه قضاییه در ادامه از حوزه و دانشگاه خواست که بهترین فرزندان و نیروی انسانی را برای دستگاه قضایی تربیت کنند؛ زیرا این دستگاه به نحوی وظیفه دارد تا دماء و اموال و اعراض مومنان را حفظ کند.

وی با اشاره به سخنان امام خمینی(ره) در اوایل انقلاب خطاب به روحانیون مبنی بر قبول وظیفه در دستگاه قضایی بیان کرد: واجب کفایی است که حوزه علمیه نیازهای قضایی کشور را برطرف کند. حوزه‌های علمیه تاکنون نسبت به این مساله کوتاهی‌هایی داشته‌اند.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌خواهیم به قوه قضاییه مجتهد تحویل دهند ولی می‌توان یک مقلد عالم با مهارت تربیت کرد. اگر یک قاضی فقه را نداند نمی‌تواند قضاوت کند.

آملی لاریجانی افزود: به جای این‌که همه به بحث طهارت و نجاست بپردازیم لازم است تعدادی از روحانیون با آموزش‌های لازم و مقدمات کافی برای امر قضا تربیت شوند.