0

نجفى از فردا به جلسات هیئت دولت دعوت می‌شود

  • کد خبر : 232310
  • ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۹

سخنگوی دولت گفت: نجفى شهردار تهران از فردا به جلسات هیئت دولت دعوت می‌شود.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نسیت خبری خود با اصحاب رسانه که امروز (سه‌شنبه، ۱۴ شهریورماه) برگزار شد، با اشاره به مصوبه جلسه روز گذشته شورای اقتصاد اظهار کرد: توانستیم ۵ میلیارد دلار در میدان‌های نفتی و عمدتا گاز سرمایه‌گذاری داشته باشیم که در این زمینه قرارداد توتال منعقد شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: کره‌ای ها ۸ میلیارد دلار در کشور ما سرمایه‌گذاری کردند و در کنار این مسائل قرارداد سرمایه‌گذاری در عرصه درمانی و پروژه‌های آبرسانی هم انجام شد.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری در بخش درمانی گفت: در بیمارستان ۷۲۳ تختخوابی تبریز ۲۰۳ میلیون یورو، بیمارستان ۱۳۷۴ تختخوابی شیراز، ۴۰۶ میلیون یورو و در بیمارستان هزار تختخوابی رجایی تهران ۴۱۵ یورو سرمایه‌گذاری شده است.

نوبخت افزود: سرمایه‌گذاری این بیمارستان‌ها از سوی کشور کره صورت گرفت، همچنین برای شروع نیاز به مصوبه شورای اقتصاد داشتیم که آن هم روز گذشته انجام شد.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: یک میلیارد یورو در بیمارستان تبریز، شیراز و تهران سرمایه‌گذاری مشارکتی داشتیم.

وی تصریح کرد: همچنین ۲۰۰ میلیون و ۱۴۰ هزار یورو اعتبار برای آبرسانی به دشت ایذه و باغ‌ملک مصوب شد و خوشبختانه کار در این حوزه آغاز شده است.

نوبخت با اشاره به خرید تضمینی گندم از کشاورزان، اظهار داشت: ۸ میلیون و ۸۳۴ هزار تن گندم با اعتباری بالغ بر ۱۱ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان از کشاورزان خریداری شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: تاکنون ۷ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان بابت خرید گندم به کشاورزان پرداخت کردیم و ۶۶ درصد پرداخت‌ها صورت گرفته اما سه هزار و ۹۶۵ میلیارد تومان در دست پرداخت است.

وی یادآور شد: به طور کلی ۲۵ هزار و ۵۱۸ واحد تولیدی توانستند ۱۷ هزار و ۹۳۳ میلیارد تومان اعتبار دریافت کنند، همچنین در سال ۹۶، ۷۲۰ واحد تولیدی موفق به دریافت ۷۸۵ میلیارد تومان تسهیلات شدند.

نوبخت اضافه کرد: تا ۱۲ شهریور ماه سال جاری ۵۴ هزار و ۶۱۷ دستگاه تاکسی جدید وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شدند.

سخنگوی دولت درباره کاهش مجازات قاچاقچیان از اعدام متذکر شد: این موضوعی که در مجلس مطرح شده لایحه دولت نیست که درباره آن اظهار نظر کنیم بالاخره جمعی از نمایندگان می‌توانند طرح ارائه دهند و عقل جمعی مجلس هم می‌تواند امری را مردود کند، البته شورای نگهبان نگاه و نظارت دقیقی دارد و تصور نمی‌کنم آنچه آثار سوء داشته باشد از فیلتر‌ها عبور کند.

وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره ایرادهای برخی از چهره‌های اصلاح طلب به اولین گفتگوی تلویزیونی رئیس جمهور، گفت: روال قانونی به این صورت است که وزرا بعد از زمان آغاز به فعالیتشان کلیه اموال خود و خانواده‌هایشان را گزارش می‌دهند این موضوع در حال اجرا است و قوه قضاییه هم انگیزه دارد و این موضوع را پیگیری می‌کند.

نوبخت ادامه داد: ما در دولت گذشته از روز نخست فعالیت خود را آغاز کردیم تمامی اموال خود را ارائه دادیم و روزی که قصد رفتن را از دولت هم داشته باشیم لیست دارایی‌های خود را گزارش می‌دهیم.

تمهیدات مقدماتی سفر رئیس جمهور به اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل انجام شده است
سخنگوی دولت درباره سفر رئیس جمهور به اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تمهیدات مقدماتی این سفر انجام شده و قرار است در هفته پایانی شهریور صورت بگیرد البته بعد از اینکه نظر رئیس جمهور در این باره قطعیت پیدا کرد اطلاع‌رسانی کامل را انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر باشگاه خبرنگاران جوان مبنی بر اینکه برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب به اولین گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس جمهور ایراداتی وارد کردند ارزیابی شما از این گفتگو چه بود، خاطر نشان کرد: رئیس جمهور بیانات گسترده‌ای در گفت‌وگوی تلویزیونی خود داشتند و با بیانی صادقانه مطالب را به خوبی بیان کرد، طبق ارزیابی که از دیگران داشتم دیگران هم با نظر من هم‌عقیده بودند اما نمی‌دانم دوستان چه توقعاتی داشتند که برآورده نشد.

نوبخت اضافه کرد: بنده به عنوانی عضوی از دولت شهادت می‌دهم که رئیس جمهور نسبت به اجرای تعهدات خود تلاش می‌کند ناگفته نماند که در برخی موارد که حتی نسبت به ما سخت‌گیری می‌کند تا بتواند پاسخگوی مطالبه های مردم باشد.

سخنگوی دولت با اشاره به جذب سرمایه‌گذاری در کشور ادامه داد: تا ۵ ماه گذشته چشم‌گیری در زمینه جذب سرمایه‌گذاری خارجی داشته‌ایم و باید بدانیم که بانک‌های بزرگ دنیا دلایل مختلفی برای همکاری با بانک‌های ما دارند و مواردی را برای خودشان لحاظ می‌کنند.

سخنگوی دولت درباره حضور شهردار در جلسه هیئت دولت اظهار کرد: نجفى شهردار تهران از فردا به جلسات هیئت دولت دعوت می‌شود.

وی درباره ضرورت حضور شهردار در جلسه هیأت دولت گفت: این موضوع فضای مناسب و مثبتی ایجاد می‌کند و ما پرداخت‌ها را همچون روز گذشته به شهرداری انجام می‌دهیم.

وی متذکر شد: بانک‌های خارجی در عین همکاری با کشورمان به تحریم‌های آمریکا توجه دارند اما این تهدیدها و تحریم‌ها رنگی ندارد و کشورها با وجود این شرایط در ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند.

نوبخت افزود: در گذشته اجازه فروش تنها یک بشکه نفت را داشتیم، اجازه واردات وجود نداشت و کشتی‌هایمان هم بیمه نمی‌شدند، اما امروز می‌توانیم بیش از دو میلیون بشکه نفت را به فروش برسانیم و شرایط گذشته را پشت سر بگذاریم.

اطلاع دقیقی در مورد کشته شدن دو کولبر ندارم اما موضوع را پیگیری خواهم کرد
سخنگوی دولت در مورد کشته شدن دو کولبر در روز گذشته توسط هنگ مرزی، اظهار کرد: قرار بود وضعیت کولبران بهبود پیدا کند البته این موضوع در جلسه هیأت وزیران مطرح شد و وزارت کشور هم طرح خوبی داشت بنده از جزئیات این حادثه اطلاعی ندارم که بتوانم داوری کنم.

وی در ادامه با اشاره  مطرح شدن موضوع تمدید حصر سران فتنه در جلسه شورای عالی امنیت ملی، خاطر نشان کرد: مواضع رئیس جمهور در این زمینه صریح و شفاف در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و دبیر این شورا اطلاع‌رسانی لازم را خواهد کرد، همه از موضع دولت درباره حصر آگاه هستید اما اجازه دهید این امر از مسیر خود پیش برود تا بتوان زمینه‌ای فراهم کرد که این مشکل حل شود.

سخنگوی دولت یادآور شد: مسئله حصر دستور کار شورای عالی امنیت ملی نبود اما در این شورا مطرح شدو چون این موضوع امنیتی است دبیر این شورا اطلاع رسانی لازم را انجام می دهد.

نوبخت ادامه داد: از شورای عالی امنیت ملی درخواست می‌کنم درباره آنچه مورد تشخیصشان است اظهار نظر کند. در این شورا وزرای دولت، سران قوا و نیروهای مسلح حضور دارند و درست است که ریاست ان بر عهده رئیس جمهور است اما جلسه این شورا با جلسه هیأت وزیران متفاوت است و مجموعه‌ای باید در این زمینه اعلام نظر کنند، تصور می‌کنم اظهار نظر درباره موضوع حصر را به دبیر شورای عالی امنیت ملی واسپاری کنیم.

وی همچنین درباره جلسه های آسیب‌های اجتماعی و ارائه گزارش‌های منظم در این زمینه بیان داشت: نتایج جلسه های رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی که در محضر مقام معظم رهبری تشکیل می‌شود اطلاع‌رسانی می‌شود و طبق تاکیدهای ایشان، ۶ ماه یکبار این جلسه ها برگزار می‌شود، البته قرار بود در اردیبهشت ماه این جلسه برگزار شود اما از آنجایی که با انتخابات مصادف شد، تشکیل جلسه را به زمان دیگری موکول کردیم.

سخنگوی دولت گفت:‌ احتمالا جلسه رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی یک یا دو ماه آینده در آبان‌ماه برگزار می‌شود، گزارش‌های دولت برای برگزاری این نشست آماده شده البته تنها دولت جزء کنشگران نیست و سایر قوا از جمله قوه‌قضاییه ونیروهای مسلح‌ هم در این جلسه حضور دارند.

وی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب برای رسیدگی به فقر مطلق، تصریح کرد: سازمان برنامه‌وبودجه با همکاری سایر دستگاه‌ها برای رفع فقر مطلق پیگیری لازم را می‌کند و برای تحقق آن هم برنامه‌ای در نظر گرفته‌ایم.

نوبخت درباره افزایش حقوق فرهنگیان یادآور شد: متوسط حقوق فرهنگیان بیش از دو برابر افزایش یافته و می‌دانیم که این میزان افزایش برای این قشر زحمتکش کافی نیست، از سوی دیگر جوانان ما در طرح‌های عمرانی مشغول به فعالیت هستند و گاهی پرداخت حقوق آنها با تأخیر مواجه می شود، زیرا منابع ما محدود است و باید با این محدودیت کشور را مدیریت کنیم.

سخنگوی دولت اضافه کرد: اینکه متوسط حقوق معلمان دو برابر افزایش یافته نشان از رویکرد دولت دارد. در ۳۰ آذرماه سال گذشته هزار میلیارد تومان بابت پاداش معلمان پرداخت شد که این نشان می‌دهد ما نسبت به جایگاه معلمان بی‌توجه نیستیم، اما باید با توجه به منابع محدود هزینه‌های کشور را مدیریت کنیم و امور عمرانی را پیش ‌ببریم.

وزرای علوم و نیرو در مهرماه معرفی می‌شوند
وی ادامه داد: وزرای علوم و نیرو طبق وعده رئیس‌جمهور در مهرماه معرفی می‌شوند.

نوبخت در پاسخ به سوالی درباره سیاست نفتی دولت دوازدهم و جذب سرمایه‌گذاری در بخش نفت، ادامه داد: وزارت نفت برای استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی باید قراردادهای خود را تغییر می‌داد بر این اساس ما قراردادها را به روز کردیم و همه نهادها از بالا به پایین به این موضوع نظارت کردند.

سخنگوی دولت یادآور شد: توتال جزء همین قرارداد جدید بود و ما روش گذشته انعقاد قراردادها را کنار گذاشتیم و از طریق به روز کردن قراردادها مسیر جدیدی در پیش‌ گرفتیم.

وی درباره تحقق وعده دولت برای پلاسکو گفت: مصبوباتی در این زمینه داشتیم و مقرر شد وزارت تعاون اقداماتی انجام دهد، بنده از وزیر تعاون جزئیات اقداماتی که انجام داده را جویا می‌شوم که اگر برنامه‌ ناتمامی در این زمینه دارد بتوانیم آن را تکمیل کنیم.

نوبخت همچنین با اشاره به افزایش نرخ ارز خاطر نشان کرد: سیاست دولت در برابر نگاه‌هایی که دارد، مدیریت نرخ ارز شناور است و دولت با افزایش غیرمتعارف نرخ ارز موافق نیست، اکنون نوسانی وجود ندارد و سال گذشته هم توانستیم آن را مهار کنیم.

نوبخت در واکنش به حضور فرزندان مسئولان دولت در سمت‌های مدیریتی و دولتی گفت: اگر فرزند مسئولی شایسته باشد حق حیات ندارد و نباید مسئول شود؟! اینکه بلافاصله این موضوع به مسائل دیگر ارتباط داده شود بی‌انصافی است، امیدوارم همه بر اساس شایستگی عمل کنند.

قصد دعوا ندارم
وی همچنین با اشاره به مسئله به کارگیری زنان در دستگاه‌های دولتی و اجرایی خاطر نشان کرد: قصد دعوا ندارم اما اگر زمانی فرا برسد می‌گویم که چه موانعی بر سر راه این طرح وجود دارد، بنده در جریان هستم که رئیس جمهور در این باره کشیده است.

سخنگوی دولت افزود: یکی از چالش‌هایی که در این راه وجود دارد آن است که جلوی راه ما را می‌گیرند و طومار می‌نویسند که مبادا یک خانم در دستگاهی مدیریت کند با منصفانه گفت واقعیت‌هایی وجود دارد که مانع ایجاد می‌کند با این وجود مایل به حضور زنان شایسته و تحصیل‌کرده در مقاطع مدیریتی هستیم.

نوبخت درباره قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیروهای مسلح یادآور شد: ما این قانون را به مجلس ارائه دادیم و آن را اجرا کردیم. بازنشستگان در یک مجموعه قرار بود برای آنها یک یا دو اقدام اساسی انجام گیرد لذا تلاش کردیم کسانی که کمتر از دو میلیون حقوق دارند تا ۲۰ درصد افزایش دهیم سال قبل هم در مصوبه‌ای ذکر شد و از ابتدای فروردین سال جای در حال اجرا است.

سخنگوی دولت ادامه داد: در لایحه قانونی خود را ملزم کردیم که در طول برنامه این همسان‌سازی به انجام برسد سال گذشته هم در بودجه اعمال نظر شد و غیر از اینکه ۱۰ درصد به حقوق بازنشستگان اضافه شد سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان هم برای همسان‌سازی در نظر گرفتیم.

وی اضافه کرد: در توان مالی ما نیست که به سرعت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام شود، اما نگاه ما کاملا در این زمینه قرار دارد و برای سال آینده هم از اکنون در لایحه بودجه لحاظ می‌کنیم به هر حال همسان‌سازی باید در دوره زمانی مشخص انجام شود که ما در حال انجام این کار هستیم و اگر بتوانیم کمک بیشتری می‌کنیم.

لینک کوتاه : https://ofoghonline.com/?p=232310

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

آمار کرونا
مجموع مبتلایان در جهان
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

کشورهای تحت تأثیر

مبتلایان در ایران
آخرین بروزرسانی در:
مبتلایان

فوتی‌ها

بهبود یافته‌ها

موارد فعال

مبتلایان امروز

فوتی‌های امروز

موارد بحرانی

مبتلایان در هر میلیون