ثبت نام از داوطلبان نمایندگی دوره نهم مجلس شورای اسلامی از روز شنبه سوم دیماه تا پایان روز جمعه نهم دی ماه به مدت ۷ روز انجام خواهد شد.به گزارش افق به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن این اطلاعیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیماطلاعیه شماره (۵) ستاد انتخابات کشور

در اجرای ماده ۴۵ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده ۲۱ آئین نامه اجرایی آن، به آگاهی عموم ملت شریف ایران میرساند ، ثبت نام از داوطلبان نمایندگی دوره نهم مجلس شورای اسلامی از روز شنبه مورخ ۳/۱۰/۱۳۹۰ تا پایان روز جمعه مورخ ۹/۱۰/۱۳۹۰جمعاً به مدت ۷ روز به عمل خواهد آمد . لذا داوطلبان می توانند به منظور اعلام داوطلبی خود در مهلت تعیین شده با همراه داشتن مدارک ذیل به ستاد انتخابات کشور، فرمانداریهای مراکز حوزه¬های انتخابیه، سفارتخانه¬ها یا کنسولگری¬ها یا نمایندگی¬های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور مراجعه و اقدام به تکمیل فرم ثبت نام نمایند.

۱- اصل کارت ملی و سه نسخه تصویر آن.

۲- اصل شناسنامه عکسدار و سه نسخه تصویر کلیه صفحات آن .

۳- عکس جدید ۴ × ۳ ده قطعه (ترجیحا با زمینه روشن) .

۴- اصل و تصویر آخرین مدرک تحصیلی و یا مدرک معادل که معتبر باشد .

۵- اصل و تصویر گواهی رسمی مبنی بر قبول استعفاء و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفای موضوع ماده ۲۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی .

۶- اصل و تصویر برگ پایان خدمت وظیفه عمومی و یا مدرکی معتبر دال بر روشن بودن وضعیت مشمولیت خدمت وظیفه عمومی .

به استناد ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی ، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند :

۱- اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران .

۲- تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

۳- ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه .

۴- داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل آن .

۵- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه .

۶- سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینایی ، شنوایی و گویایی .

۷- حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام .

تبصره ۱- داوطلبان نمایندگی اقلیتهای دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام ، مذکور در بند (۱) مستثنی بوده و باید در دین خود ثابت العقیده باشند .

تبصره ۲ ـ هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می شود .
بر اساس قانون تفسیر ماده (۲۸) که در تاریخ ۱۲/۵/۱۳۹۰ به تایید شورای محترم نگهبان رسیده، مدرک معادل تحصیلی در هر مقطع تحصیلی مدرکی است که واجد ارزش استخدامی باشد.

در ضمن به استناد تبصره ۲ ماده ۹ قانون یاد شده هیچ یک از داوطلبان نمایندگی نمی توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد نمایند . در غیر اینصورت نامزدی آنان کلاً باطل و از شرکت در انتخابات آن دوره مجلس محروم می گردند .

همچنین به استناد ماده ۴۶ قانون مذکور هر یک از داوطلبان نمایندگی مجلس می توانند شخصاً و به صورت کتبی انصراف خود را به فرمانداری یا بخشداری مرکز حوزه انتخابیه و یا وزارت کشور اعلام نمایند و عدول از انصراف نیز پذیرفته نمی شود.

گفتنی است انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی بر اساس توافق شورای نگهبان و وزارت کشور روز ۱۲ اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.