سید محمد تهوری در پاسخ به این پرسش که قرار بود تا پایان سال ۲۰۱۱ اجلاس چهار جانبه ایران، پاکستان و افغانستان در کشور ژاپن با موضوع اتباع غیرمجاز و پناهندگان برگزار شود گفت: برگزاری این نشست در توکیو ملغی شد و قرار است مکان اجلاس در یکی از کشورهای آسیایی تعیین شود. این نشست نهایی است و پرونده تعیین و تکلیف اتباع پاکستانی و افغانی در ایران بسته می شود.

وی در مورد آخرین وضعیت پناهنگان افغانی در ایران گفت: حدود ۹۰۰ هزار پناهنده افغانی در ایران زندگی می کنند که طی ابلاغیه اخیر دولت اعلام شد سرپرستان پناهندگان افغانی بدون نگرانی از ابطال کارت اقامت به مدت سه ماه از ایران خارج شوند و شرایط زندگی و کار را در افغانستان برای خود و خانواده هایشان آماده کنند.

مدیرکل اتباع بیگانه وزارت کشور با بیان اینکه می توان ابلاغیه اخیر را یک اقدام مطلوب از سوی دولت ایران برای پناهندگان افغانی محسوب کرد اظهار داشت: پناهندگان افغانی در صورت خروج از ایران ۱۵۰ دلار هزینه ایاب و ذهاب گرفته و اسباب و اثاثیه آنها تا مرز ایران و افغانستان حمل می شود.

تهوری اظهار داشت: براساس تفاهمنامه میان دولتهای ایران، پاکستان، افغانستان و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، کشورها متعهد شدند در طی دو برنامه سه ساله نسبت به خروج پناهندگان اقدام کنند که در حاشیه اجلاس آینده ژنو هم به این موضع پرداخته می‌شود.

این مقام عالی در امور اتباع بیگانه کشور از حضور بیش از یک و نیم میلیون اتباع بیگانه افغانی و پاکستانی در کشور خبر داد که به صورت غیرمجاز ولی ساماندهی شده زندگی می کنند. بر اساس قانون این افراد تنها بر اساس تاریخ کارت اقامتشان می توانند در ایران حضور و اقامت داشته باشند.

منبع:  مهر