وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع پیاده شود، تمام فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های ما در تمام رده‌ها جذب می‌شوند.

مرضیه وحیددستجردی در جمع مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، با تاکید بر اینکه باید امسال حدود ۱۲ میلیون جمعیت شهری را پوشش دهیم، افزود: اگر برنامه‌های مدنظر وزارت بهداشت همچون نظام ارجاع و پزشک خانواده پیاده شود، هیچ یک از کسانی که در دانشگاه‌های ما تحصیل می‌کنند، بیکار نخواهند بود.

وی از اصلاح بکار گرفتن کاردان و کارشناس مامایی به جای کاردان مامایی در نظام ارجاع و پزشک خانواده خبر داد و تصریح کرد: نظام سلامت وسیع بوده و به تمام رده‌ها نیاز احساس می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به آمادگی این وزاتخانه برای ارتقای آموزش، تحقیقات و پژوهش و فناوری با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این وزارتخانه، اظهار داشت: در این وزارتخانه بنا بر سختگیری‌های بی‌مورد و یا انقباضی برخورد کردن رشته‌های کارشناسی ارشد، Phd، دکترای عمومی، تخصصی و … وجود ندارد.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نمی‌خواهیم دانشجو به صورت فله‌ای تربیت کنیم چرا که دانشجویان علوم پزشکی با جان انسان‌ها سر و کار دارند، تصریح کرد: نمی‌خواهیم دروازه تعداد رشته‌ها را آنقدر باز کنیم که از حیطه امکانات خارج بوده و به کیفیت آموزش صدمه وارد شود.

وحیددستجردی به وجود ۱۲۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی در سراسر کشور در دو سال گذشته پرداخت و با اشاره به افزایش دو برابری ظرفیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی طی این دو سال بیان کرد: ظرفیت دانشجویان کارشناسی ارشد از سه درصد در دو سال گذشته به شش درصد در سال بعد رسید و سال گذشته هم حدود ۹۰ – ۸۰ درصد اضافه شد.

وی به دو برابر شدن ورودی‌های Phd هم اشاره کرد و ابراز داشت: اگر نیروهای خوبی وجود داشته باشند، باید امکان ارتقاء و ورود آنان را فراهم کنیم.

وی در پاسخ به درخواست یکی از دانشجویان حاضر در جلسه، موافقت خود را برای ارتقای مقطع کاردانی رشته فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به مقطع کارشناسی اعلام کرد و گفت: باید این دانشگاه هم آمادگی خود را اعلام کرده تا مساله از شورای گسترش پیگیری شود.

دستجردی به نامه‌های دانشجویان این دانشگاه و وجود نیمی از این نامه‌ها برای انتقال اشاره کرد و با تاکید بر سنجش کیفیت دانشگاه‌ها با توجه به دانشجویان متقاضی انتقال اظهار داشت: باید کیفیت ها ارتقاء یابد چراکه برای توسعه رشته‌ها، این انتقالی‌‎ها نکته منفی محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت سپس به چهار رشته کارشناسی ارشد و استقلال این دانشگاه در طی دو سال اخیر اشاره کرد و با بیان اینکه هیچ منعی برای توسعه دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نداریم، ابراز داشت: ریاست این دانشگاه مقدمات و امکانات را سنجیده و سپس درخواست خود را برای شورای گسترش ارائه داده تا از آنان حمایت کنیم.

دستجردی با بیان اینکه آموزش را با خدمت بهداشت و درمان تجمیع کردیم، اظهار کرد: آموزش تجمیع یافته داریم که باید آن را قدر بدانیم.

وی با اشاره به طرح نیروی انسانی به عنوان طرح خاص علوم پزشکی، این طرح راتکلیف و خدمت دانست.

وی همچنین به افق ۱۴۰۴ و نقشه جامع علمی کشور و سرآمد بودن مردم کشورمان به عنوان سالمترین مردم منطقه و اولین کشور منطقه از لحاظ علم و فناوری در این چشم‌اندازها اشاره و تصریح کرد: این مهم با وجود و همت دانشجویان و اساتید امکان‌پذیر است.

دستجردی همچنین با اشاره به دادن مجوز به ماماها برای ایجاد دفتر، از نمایندگان خواست تا سازمان‌های بیمه گر با ماماها قرارداد ببندند.

ایسنا – وزیر بهداشت دیگر درخواست خود از نمایندگان سبزوار را دادن رای به حق جذب کارکنان دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد.