با اجرای سیاست از بین بردن حباب نرخ سکه توسط بانک مرکزی که از ۷ آذر ماه آغاز شد و در پی آن نرخ سکه تمام بهار آزادی ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان کاهش یافت تفاوت نرخ سکه در بازار رسمی و غیر رسمی به حدود ۶۰ هزار تومان رسید.

افزایش اختلاف قیمت سکه در بانک و بازار منجر به هجوم مردم و به ویژه دلالان، سودجویان و واسطه گران به شعب بانکی عرضه کننده سکه شد.

هر چند تعداد سکه های عرضه شده در شعب بانک ها افزایش یافته و روزانه در هرشعبه به جای ۳۰ نفر به ۶۰ نفر سکه ارایه می شود اما صف های مقابل شعب که از نیمه های هر شب آغاز می شود طویل تر شده و این امر چهره زشت و نامناسبی را ایجاد کرده است.

در این میان برخی از شعب بانک ها قرعه کشی را تنها راهکار برای عرضه سکه می دانند اما این امر نیز به دلیل بروز برخی از مشکلات توسط نیروی انتظامی انجام می شود.

هر چند در هفته های پیش مردان، جمعیت قالب صف های خرید سکه را تشکیل می دادند اما با آغاز هفته جاری زنان نیز به این صف ها پیوسته اند.

با وجودی که بانک مرکزی در هفته های گذشته تعداد زیادی سکه عرضه کرده اما از آنجا اکثر قریب به اتفاق سکه ها توسط افراد نگهداری می شود نرخ ها در بازار به طور روزانه رشد می یابد.

این مشکلات سبب شد تا ‘محمود بهمنی’ رئیس کل بانک مرکزی از آغاز پیش فروش سکه بانکی از چند روز آینده در ۲۰ هزار شعبه بانکی و در سراسر کشور خبردهد.

وی گفت: بانک مرکزی در صورت ادامه این روند اقدام به پیش فروش سکه با قیمت حدود ۵۰۰ هزار تومان می کند که البته در این پیش فروش سود ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی نصیب خریدار می شود.

بهمنی با اشاره به ضرب ۵ میلیون سکه در سال گذشته گفت: تاکنون ۲ بار دیگر نیز این تعداد سکه ضرب شده و از ابتدای سال جاری نیز ۲۰ تن طلا عرضه شده که در صورت نیاز این میزان دو برابر می شود .

همچنین مدیرعامل بورس کالای ایران نیز اعلام کرد بانک مرکزی علاوه بر عرضه سکه طلا در معاملات آتی بورس کالای ایران،‌ بخشی از معاملات نقدی سکه را نیز به این بورس منتقل می کند.

‘حسین پناهیان’ درمورد اهداف این تصمیم گفت: این تصمیم بمنظور تنوع بخشی به ابزارهای معاملاتی بازار سکه طلا و تعمیق این بازار و انسجام دهی هرچه بیشتر و کمک به ایجاد تعادل در معاملات این بازار اتخاذ شد.

با وجود وعده بهمنی برای پیش فروش سکه به میزان دلخواه و همچنین عرضه سکه نقدی در بورس کالا پیش بینی می شد که صف های مقابل شعب بانک ها امروز خلوت تر از هفته های گذشته باشد اما نه تنها ازدحام کمتر نشد بلکه شلوغی این صف ها بسیار بیشتر از است.