یک کمیسیون مستقل در هلند فاش ساخته است که ده‌ هزار کودک از سال ۱۹۴۵ میلادی توسط کلیسای کاتولیک این کشور مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند.

بر اساس تحقیق این کمیسیون، ده‌ هزار کودک از سال ۱۹۴۵ تا ۲۰۱۰ میلادی توسط کشیش‌های کلیسا یا کارگران معمولی در کلیسای هلند، در معرض رفتار جنسی خفیف، شدید و یا خیلی شدید قرار گرفته‌اند.

در گزارش این کمیسیون آمده است: “بر اساس ۱۷۹۵ گزارش، کمیسیون می‌تواند نام ۸۰۰ سوءاستفاده کننده را که برای اسقف‌ها کار می‌کنند یا کرده‌اند، پیدا کند. در میان ۸۰۰ مباشر، ۱۰۵ نفر نیز هنوز زنده هستند.”

کلیسای کاتولیک در سال‌های اخیر با هزاران مورد رسوایی جنسی روبرو شده است. این در حالی است که پاپ بندیکت شانزدهم به پنهان کردن این رسوایی‌ها متهم شده است.

گروه‌های حامی به نمایندگی از قربانیان سوءاستفاده جنسی توسط کشیش‌های کاتولیک، در دیوان بین‌المللی کیفری علیه پاپ و سه مقام دیگر واتیکان به اتهام لاپوشانی کردن این رسوایی‌ها شکایت کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل اوایل ماه جاری میلادی، از ایرلند شمالی خواست در مورد سوءاستفاده جنسی از کودکان در مکان‌های مذهبی رسیدگی کند.

از سوی دیگر، حدود ۱۸۰ هزار آلمانی، در پی افشاگری‌هایی در مورد رسوایی‌های اخلاقی کشیش‌ها، کلیسای کاتولیک را ترک کرده‌اند.

منبع: برنا