شنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۹ / ۱۷:۵۱:۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۰ - ۹:۴۶

ابلاغ تقسیط بدهی دریافت کنندگان مطالبات

باید جامعه را به نحوی اداره کنیم که بتوانیم دو سال خود را حفظ کنیم

رئیس کل بانک مرکزی از تقسیط ۳۶ هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانکی خبر داد و گفت: بانک مرکزی پیش فروش سکه را برای ۴ ماه آینده با نرخ جهانی به‌علاوه سود ناچیزی انجام خواهد داد.محمود بهمنی امروز یکشنبه در نشست صبحانه با مسئولان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: هم اکنون در بازار معاملات آتی بورس، سکه به قیمت ۸۳۲ هزار تومان برای تحویل در ۴ ماه آینده پیش فروش می‌شود در حالی که بانک مرکزی قصد دارد سکه را برای چهار ماه آینده به قیمت فعلی بازار جهانی طلا به‌علاوه سود ناچیزی پیش فروش کند که بر این اساس، قیمت پیش فروش هر قطعه تمام سکه بهار آزادی حول و حوش ۵۳۰ تا ۵۴۰ هزار تومان خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه می خواهیم قیمتهای سکه بدون ضابطه افزایش نیابد، افزود: تدابیر بانک مرکزی به گونه ای خواهد بود که قیمت سکه در بازار به صورت معقول تغییر کند و این افزایش افسارگسیخته نباشد.

نزدیک ۳۶ هزار میلیارد تومان ؛ جدیدترین رقم درباره مطالبات معوق

وی با اشاره به ورود بانکها به تقسیط بدهی دریافت کنندگان مطالبات، گفت: تا ۱۵ آبان ماه حدود ۳۵ هزار و ۸۶۰ میلیارد ریال از مطالبات معوق تقسیط شده که برای این رقم، ۲۰ هزار و ۳۸۲ پرونده تشکیل شده است و امید می رود تا پایان سال بتوان این کار را سامان دهی کرد.

تقسیط بدهی ابلاغ می شود

بهمنی همچنین از مصوبه جدید دولت برای پوشش مابه التفاوت نرخ تسهیلات ارزی قبل از سال ۷۲ پرداخت شده خبر داد و گفت: این مصوبه که در روزهای آینده ابلاغ خواهد شد، منجر به بخشودگی جرایم بدهکاران به حساب ذخیره ارزی و تقسیط این بدهی خواهد شد. براساس ماده ۲۸ قانون بودجه، به بانکها اختیار داده شد تا مطالبات معوق را برای پنج سال و تنها برای یک بار تقسیط دهند.

وی ادامه داد: سه سال و نیم قبل ایران حدود ۱۶ تا ۱۷ میلیارد دلار پول را در بانکهای اروپا سپرده گذاری کرده بود در حالی که با تدبیر بانک مرکزی با توجه به شرایط تحریم این پول تبدیل به ذخیره طلا شده که آن زمان قیمت طلا ۶۵۶ دلار بود و هم اکنون با افزایش جهانی قیمت طلا این ذخایر سه برابر برای ایران سود داشته است.

نقدینگی و پول همانند آب پشت سد است

بهمنی اظهار داشت: نقدینگی و پول همانند آب پشت سد است که اگر این آب به صورت کانالیزه در همه بخشها هدایت شود شکوفایی را به بار می آورد در حالی که اگر بی ضابطه رها شود، تبدیل به سیل نقدینگی سرگردان شده که امری مضر برای اقتصاد است.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، امروز با نرخ ۶ درصد حتی ۱۰ و ۱۲ درصد نیز نمی توان سپرده و پول از دست مردم جمع کرد، این در حالی است که سال گذشته نرخ تورم ۱۲.۴ درصد، مهرماه و آبان ماه امسال به ترتیب ۱۹.۱ و ۱۹.۸ درصد بوده است، بنابراین اگر بخواهیم داشته باشیم اوراق مشارکت با نرخ سود ۱۵ درصدی به فروش رسانیم نباید انتظار به خرید از سوی مردم را داشته باشیم.

اتفاقات سفارت انگلیس وی با اشاره به تلاش بانک مرکزی برای پایین آوردن نرخ ارز، گفت: این تلاش در حال به ثمر نشستن بود که متاسفانه با حرکت صورت گرفته در مورد سفارت انگلیس، نرخ ارز تاثیر پذیرفت و مشکلاتی را به وجود آورد در حالی که بانک مرکزی خود یک نهاد سیاسی نیست و هیچ گاه خود را وارد سیاست نمی کند.

بهمنی با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن راهکارهایی برای مقابله با تحریم گفت: باید جامعه را به نحوی اداره کنیم که بتوانیم دو سال خود را حفظ کنیم گویا در شعب ابیطالب گرفتار شده ایم.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید