پنجشنبه, ۱۳ آذر ۱۳۹۹ / ۱۴:۲۶:۱۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۰ - ۱۳:۱۷

قیام ملت‌های مسلمان در منطقه، ‌نشات گرفته از تفکر اباعبدالله(ع) است

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که قیام‌های ملت‌های مسلمان در منطقه‌، نشات گرفته از تفکر اباعبدالله (ع) است،‌ یادآور شد: هرچه برداشت ملت‌ها از سخنان و اندیشه‌های امام حسین (ع) بیشتر شود،‌ همبستگی آنها در مقابل ظلم و جور بیشتر می‌شود‌، چرا که سخنان ایشان در زمان شهادت هم امر به معروف و هم نهی از منکر بود.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، علی لاریجانی صبح امروز (یک‌شنبه) در مراسم عزاداری کارکنان مجلس و سپاه حفاظت مجلس شورای اسلامی به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله حسین(ع) در جوار مزار شهدای گمنام، گفت: این روزها ملت ایران با عزاداری و سوگواری‌های خود قلوب‌شان را به سوی آرمان‌های امام حسین(ع) نزدیک می‌کنند.

وی افزود: ملت ایران جزو معدود ملت‌هایی است که از این نوع حماسه‌های آرام کننده روح و نرم‌ کننده قلب انسان برخوردار است و این امر از نکات با عظمت مکتب تشیع به شمار می‌آید که حماسه‌هایی برتر در تاریخ بشر را درون خود دارد.

نماینده مردم قم افزود: در بین فرقه‌های اسلامی و غیراسلامی این گونه مراسم‌هایی که موجب همبستگی همه ملت و نزدیک شدن قلب‌ها در جهت رسیدن به یک آرمان بزرگ می‌شود،‌ کمتر به چشم می‌خورد و این به دلیل وجود ائمه معصومین(ع) در مکتب تشیع است که حرف‌ها،‌ گفتار و کردارشان عین صحت و درستی بود.

رییس مجلس با اشاره به این‌که مضامین عرفانی و توحیدی در دعای امام حسین(ع) بسیار عالی و رفیع است،‌ تصریح کرد: در مفاهیم سخنانی که از امام حسین(ع) نقل می‌شود بهترین مضامین توحیدی و حرکت آفرین به ویژه علیه ظلم حاکمان جور نهفته است‌، بنابراین قیام امام حسین (ع) یک انقلاب کامل بود، چرا که توحید ناب،‌ حماسه‌، حرکت و جوشش را با هم داشت.

وی ادامه داد: امام حسین(ع) در آخرین لحظات نزدیک به شهادت به فرزند خویش امام سجاد(ع) فرمودند؛ «بپرهیزند از زمانی که ظلمی به مردم و ملت بشود و شما حرف یا سخنی به زبان نرانید و دفاعی نکنید» این حرف بسیار بزرگی برای همه ملت‌ها است که مسئولیت بزرگ و مشترک آنها در مقابل ظلم و بی‌عدالتی را نشان می‌دهد.

وی افزود:‌ ملت‌ها یک مسئولیت مشترک برای ایجاد عدالت و مبارزه با ظلم دارند‌، بسیاری از گرفتاری‌هایی که برخی افراد صالح به آن مبتلا هستند به آن علت است که آنها در مقابل ظلم و باطل سکوت کرده‌اند.

لاریجانی قیام امام حسین (ع) را تجلی فکری نو و حیات بخش خواند و تاکید کرد:‌ صیانت و حفاظت از شعائر اسلامی موجب همبستگی قلوب ملت می‌شود و این از برکات معارف بلند اهل بیت(ع) است؛ بنابراین در عین شورآفرینی باید حقایق حماسه حسینی فهم و درک شود.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید