صادق زیباکلام فعال سیاسی اصلاح‌طلب و استاد علوم‌سیاسی دانشگاه تهران درباره تجمع دانشجویان مقابل سفارت انگلیس و باغ قلهک و تصرف چند ساعتی این دو محل گفت: در خصوص حوادث روز سه‌شنبه و حمله به سفارت انگلستان در خیابان فردوسی تهران و حمله به محل اقامت سفیر این کشور در باغ قلهک یک بحث فرعی مطرح است و آن هم خودجوش بودن این اقدام توسط دانشجویان است.

وی افزود: در این خصوص بحث بنیادی‌تری مطرح است و اینکه اگر منافع ملی کشور را ملاک قرار دهیم، آیا حمله دانشجویان به سفارت انگلیس به صلاح منافع ملی کشور بوده یا خیر؟

به گفته زیباکلام، در خصوص خودجوش بودن حرکت دانشجویان و حمله آنان به سفارت انگلیس و باغ قلهک خیلی مناقشه‌ای ندارم یعنی معتقدم این اقدام خیلی هم خودجوش نبوده و اینکه مسئولان چقدر در جریان این موضوع بودند، قابل بحث است.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: من نمی‌توانم قبول کنم نیروی انتظامی قصد داشته دانشجویان را متفرق کند و از حمله به سفارت انگلیس جلوگیری کند اما کار از دستش در رفته و غافلگیر شده است.

زیباکلام با بیان اینکه اصل بحث، منافع ملی کشورمان است خاطرنشان کرد: هیچ نکته و دلیلی را نمی‌بینم که حکایت از این کند این اقدام به خیر و صلاح منافع ملی کشور بوده باشد. هیچ جنبه و نتیجه‌ای از این اقدام به صلاح و منفعت منافع ملی کشورمان نبوده است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: بزرگ‌ترین و بالاترین دلیلی که در این خصوص دارم این است که در چند ساعتی که اتفاقاتی در غروب روز سه‌شنبه اتفاق افتاد تمام کسانی که مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران هستند اعم از سلطنت‌طلبان، طرفداران سازمان مجاهدین، جمهوری‌خواهان ملی‌گرا و…. و کسانی که به چیزی کمتر از سقوط جمهوری اسلامی ایران رضایت نمی‌دهند جشن گرفته بودند و اکنون تنها ناراحتی آنان این است که چرا این اقدام به پایان رسید و دانشجویان دیپلمات‌های انگلیسی را مورد ضرب و شتم قرار ندادند.

وی در ادامه گفت:‌ دشمنان جمهوری اسلامی ایران از این ناراحت هستند که چرا دانشجویان از سفارت انگلیس خارج شدند و چرا در این سفارتخانه مستقر نشده و آن را اشغال نکردند و چرا دیپلمات‌ها را به گروگان نگرفتند و در نهایت چرا داستان ۱۳ آبان سال ۵۸ را تکرار نکردند؟

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اظهار داشت: نمی‌توانم قبول کنم واقعه سیاسی را که مخالفان نظام از آن استقبال کردند و آنان را به وجد آورده به نفع نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است. تمام کسانی که چشم دیدن جمهوری اسلامی ایران را ندارند در ساعاتی که این اتفاق‌ها افتاد به وجد آمده بودند. چطور می‌توانیم بگوییم این اقدام به نفع نظام بوده است؟

زیباکلام درباره اقدامات تلافی‌جویانه انگلیس و تعطیل کردن سفارت ایران در لندن گفت: طبیعی است واکنش‌هایی از سوی انگلیس بروز پیدا کند. غرب به دنبال بهانه می‌گردد و در مناطق دیگر جهان چنین اتفاقاتی روی داده و به سفارتخانه‌هایی حمله شده اما چنین واکنش‌هایی که اکنون علیه جمهوری اسلامی ایران نشان داده می‌شود، بروز پیدا نکرده است.

وی در ادامه گفت: حرف من این است که ایران دشمن دارد پس نباید اقدامات دشمن شاد انجام دهیم. شما که می‌دانید کشورهای غربی علیه شما هستند پس نباید حرکتی کنید که آب در آسیاب دشمن بکوبید.

زیباکلام تصریح کرد: حتی کسانی که نسبتاً با دولت ایران هستند نیز از اقدام روز سه‌شنبه دانشجویان دفاع نکردند و اولین کشوری که این اقدامات را محکوم کرد روسیه بود. یک کشور را مثال بزنید که از این اقدام جمهوری اسلامی ایران دفاع کرده باشد؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: اکنون بسیاری از مسئولان رده بالای کشور از این اقدامات دفاع می‌کنند و اعلام می‌کنند رفتار انگلیس موجب خشم و غضب دانشجویان انقلابی ایران شده است. چیزی که جهان به آن نگاه می‌کند این نیست که چند دانشجو در این حوادث توسط نیروی انتظامی بازداشت شدند، آنچه جهان به آن می‌نگرد موضع‌گیری‌های رئیس‌جمهور، رئیس مجلس، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس قوه قضاییه است.